"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ecom World’de yeni bir dönem

Merhaba. Uzun bir süredir Ecom World’de yeni hiçbir şey yazmamıştım. Bunun çeşitli nedenleri var. Kodlama öğreniyor olmam bunlardan biriydi. Fakat bir başka neden de Ecom World’ün mevcut yapısının ve işleyiş tarzının beni tatmin etmiyor oluşuydu. Ecom World’ün birinci yaş günü yaklaşırken geçtiğimiz günlerde baştan aşağı bir yenileme çalışması yaptım. Bu çalışma bir bakıma hâlâ devam ediyor. Gelin, nelerin değiştiğine bir göz atalım.

Yeni görünüm

Yakın zamanda yeni bir WordPress temasına geçiş yaptım. Daha önceki Donovan adlı tema beni pek tatmin etmiyordu. Şimdi ise Cele temasını kullanıyorum ve oldukça memnunum. Temanın özellikleri ve görünümü tam istediğim gibi. Üstelik mobil uyumluluğu muhteşem.

Tek sıkıntım, Footer kısmındaki Copyright kısmını düzenleyememem. Bunun için temanın pro sürümüne geçmek gerekiyor ve ben de zaten bunu yapmak niyetindeyim. Fakat sitenin şu anki hâli de beni mutlu ediyor. Umarım siz de seversiniz.

Artık AMP yok

Ecom World’ün hızını arttırmak için daha önce AMP kullanıyordum. Fakat AMP, bazı tema ve eklentilerde sorunlara neden oluyor, kullanıcı deneyimini kötü etkiliyordu ve hatta büyük sıkıntılara neden oluyordu. Yine de AMP kullanıyordum, çünkü o zamanlar mobildeki sayfa yükleme hızının çok düşük olmasına bir çözüm getiriyordu.

Yükleme hızı sorunu önemli ölçüde çözüldükten sonra AMP’den kurtulmaya karar verdim ve bu da pek çok sorunu kendiliğinden çözdü.

SEO değil, içerik ön planda

Bugüne kadar Ecom World’deki bütün yazıları arama motoru optimizasyonu (SEO) yaparak yazdım. Fakat SEO’yu doğru yapmak, çok ciddi bir bilgi birikimi, yetenek, emek ve zaman istiyor. Üstelik internet aramaları dünyasında bazı şeylerin çok adaletsiz olduğunu düşünüyorum ve bu da beni SEO’dan soğutuyor. Son zamanlarda Google bu konuda bazı adımlar atsa da hâlâ alınması gereken yol var.

Fakat SEO’nun benim için en büyük sıkıntısı, yazma ve okuma deneyimini keyifsiz hâle getirmesi. Yazıyı SEO kurallarına uyduracağız diye, anahtar kelimeleri doğru yerlerden geçireceğiz diye kırk takla atıyoruz ve yazının okunulurluğunu da bir miktar azaltıyoruz. Üstelik çok zamanımızı alıyor. Ve SEO, bir kez yapınca da bitmiyor, yazıları da güncellemek gerekiyor. Çoğu zaman Yoast’ta bütün yeşil ışıkları yakmanın iyi olduğunu sanıyoruz ama başka pek çok değişken bunun etkisiz kalmasına neden oluyor.

Ben bunu sevmiyorum, ben blogculuğun altın çağındaki gibi takılmayı seviyorum. Sevdiğim şekilde yazmak istiyorum ve içeriğin kendi kendisini ön plana çıkarmasını istiyorum. İçeriğin kalitesi dışında hiçbir şeyi düşünmek istemiyorum.

Bundan sonra sadece kaliteli içerik üretmeye odaklanacağım, SEO kurallarına ne kadar uyduğu ile ilgilenmiyorum.

Yakında: E-posta bülteni

SEO’nun yerine bir şeyler koymamazlık etmiyorum. Uzun vadede ondan daha etkili olduğunu düşündüğüm ve Türkiye’de de büyük bir ivme kazanmış olan e-posta pazarlamasını kullanmaya karar verdim. Bunun için, WordPress’e yönelik geliştirilmiş Creative Mail altyapısını tercih ettim. Gerekli özelliklerin kurulumunu siteye yaptım. Yakında kampanyaları oluşturup aylık ve haftalık haber bülteni yayınlamaya başlayacağım ve isteyen herkes bültene kayıt olabilecek.

Bu arada Ecom World’ün Facebook, Twitter ve Linkedln hesaplarını da takip ederseniz çok sevinirim.

Gizlilik

Ve bütün bu gelişmelere uygun olacak şekilde gizlilik politikasını güncelledim. Çerezler, veri güvenliğiniz ve haklarınız hakkında ayrıntılı bilgiyi o sayfadan edinebilirsiniz. Aynı zamanda tarayıcınıza yüklenen çerezler üzerinde alışkanlıklarınıza ve gizlilik beklentilerinize uygun tercihlerde bulunma şansınız da var.

Yeni bir dönem

Bu yeni dönemde, Ecom World’de pek çok kategoride ilginç, sıra dışı ve keyifli içerikler yayımlanacak. Mümkün olduğunca her hafta yeni bir güzel yazı sizlerle olacak.

Eleştirilerinizi, görüşlerinizi ve önerilerinizi, bu yazının altında yorum bırakarak benimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca soldaki menüden Ecom World’ün e-posta adresine ve sosyal medya hesaplarına da ulaşabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yorum yazın

%d blogcu bunu beğendi: