"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kodlama eğitimi, gereklilik nedenleri ve öğrenmek için faydalı kaynaklar

Son zamanlarda bu blogu epey ihmal ettiğimin farkındayım. Bunun çeşitli nedenleri var. Bu nedenlerden biri de kodlama eğitimi alıyor olmam. Bugün size kodlama öğrenme sürecimdeki deneyimlerinden ve neden kodlama öğrendiğimden söz edeceğim. Bu yazı, bu web sitesindeki kodlama ile ilgili yazıların ilki olacak. Bu konu hakkında gelecekte başka yazılar da kaleme alacağım.

Kodlama eğitimi neden gerekli?

Tarih boyunca meslekler ortadan kalkmış ve yerlerini yenileri almıştır. Teknolojinin hızlı dönüşümü nedeniyle günümüzde de böyle olmakta. Artık pek çok iş, insanlar yerine makineler ve yazılımlarla yapılabilir hâle geliyor. Öte yandan yazılımları ve makineleri geliştiren insanlara yönelik ihtiyaç da artmaya devam ediyor.

Kodlama becerisi yakın gelecekte ve hatta günümüzde bir meraktan, herhangi bir iş alanı olmaktan öteye geçmekte. Kodlama eğitimi hızla bir zorunluluğa dönüşüyor. Matematikteki dört işlemi yapabilmek gibi kodlama da artık her insanın temel ve zorunlu becerilerinden biri olmaya başladı.

Kodlama bir derya deniz. Aslında kodlama yapan insan ya da programcılık diye bir meslekten söz etmek doğru değil. Çünkü bu çok geniş bir meslekler bütünü. Kendi alt dalları var ve alt dalların da alt dalları var. Bunlardan birinde ya da birkaçında uzmanlaşmak mümkün.

Oyun geliştiricisi, yazılım yazan kişi, web tasarımı yapan kişi, robotik programlama, yapay zekâ gibi pek çok alan var ve bunların da alt dalları var. Kodlama becerisi ile yapılamayacak şey yok gibi.

Ben de işsizliğin en yüksek seviyede olduğu mesleklerden birine sahibim. Ve bu durum yukarıda anlattığım dönüşüm nedeniyle gelecekte daha da kötü hâle gelecek. Öte yandan e ticaret, 3D yazıcılar, internet, robotik, uzay, yapay zekâ gibi nice alanda iş olanakları artacak. Bunların hepsinde şöyle ya da böyle kodlama becerisine ihtiyaç var. Ben de zamana ayak uydurup mesleğimi değiştirmeyi ve kodlama öğrenmeyi kafaya koydum.

Herkes kodlama öğrenebilir mi?

Şimdi gelelim asıl önemli soruya: “Herkes kodlama becerisi edinebilir mi?” Bazıları buna evet, bazıları da buna hayır diyecektir. Bazıları, bunun çok uzun yıllar süren bir eğitim ve deneyimi gerektirdiğini söyleyecektir.

Bunların hepsinin haklı yönleri var. Ben, herkesin kodlama becerisi edinebileceğini düşünüyorum ama burada dikkat edilmesi gereken dört husus var:

  1. Herkes kodlama âlemine giriş yapabilir ama herkes her programlama ya da biçimlendirme dilini kolayca öğrenemez. Hiç deneyimi olmayan biri bile bence HTML, CSS gibi web tasarım dillerini öğrenebilir. Fakat Java, C, Makine Öğrenmesi gibi daha karmaşık diller ve yetenekler öyle kolayca öğrenilemez. İmkânsız demiyorum ama çok ciddi bir çalışma gerekir.
  2. Kodlama eğitimi sabır işidir. İki günde her şeyi öğrenmeyi beklememelisiniz Kodlama öğrenmenin basit ve kısa bir yolu yoktur. Herkes öğrenebilse bile bu bir çabayı gerektirir. Eğer kısa yoldan öğrenilecek bir iş arıyorsanız kodlamayı unutun. Kodlama eğitimi için istikrarlı bir çaba gerekir.
  3. Bir programlama ya da metin biçimlendirme dilini öğrenmek bir konuşma ve yazı dilini (Türkçe, İngilizce, Japonca vs.) öğrenmek gibidir. Bütün kurallara ve elementlere hakim olmanız tek başına anlam ifade etmez. Onu sürekli kullanmalı, projeler üzerinde çalışmalı, onu doğal bir yetenek hâline getirmelisiniz. Aksi takdirde ne kadar biliyor olursanız olun o yeteneği kullanamazsınız.
  4. Kodlama öğrenirken doğru araçları ve yöntemleri kullanmalısınız. Video materyaller, kitaplar elbette çok faydalıdır. Fakat etkileşimli, sürekli pratiğe dayanan, yanlış yaptığınızda size nerede yanlış yaptığınızı gösterebilen, önünüze projeler koyabilen öğreticiler sizin için en faydalı öğreticiler olacaktır. Böylece hem daha hızlı hem de daha akılcı bir eğitim süreci olacaktır. İşte bu, bu yazının asıl konusudur. Öyleyse gelin bu konudaki çok beğendiğim bir aracı inceleyelim.

En faydalı öğrenme araçları

Geçtiğimiz ay itibariyle kodlamaya başladım. Alan olarak kendime front-end developer’ı seçtim. Türkçe ifadeyle “ön yüz geliştiricisi.” Yani web sitelerinin ziyaretçilere görünen tarafını geliştiren kişi. Görünmeyen tarafını ise back-end developer (arka yüz geliştiricisi) kişiler hâllediyor.

Bunun için sıfırdan başlamam gerekiyordu. Yani; HTML, CSS, Javascript ve diğer bazı araçlarda uzmanlaşmam gerekiyor. Bunun için eğitim videoları izledim, hatta bir kitap satın aldım. Kitap ve videolar gerçekten olabilecek en iyi şekilde öğretiyordu, emek verenlere teşekkür ederim. Fakat benim ihtiyacım, etkileşimli bir şekilde öğrenmekti.

Bu nedenle benim ilk tercihim Codecademy oldu. Özellikle pro sürümünde çok faydalı özellikleri var. Büyük yazılım şirketleri de buradan kurs almış kişileri istihdam etmişler. Bunun dışında Sololearn de benzer bir eğitim yöntemiyle çok faydalı. İkisi de etkileşimli yöntemlerle öğrettikleri için bana daha uygun.

Code.org ise Türkçe olması ve öğrencileri, çocukları hedeflemesiyle dikkat çekiyor.

Video eğitim şeklinde öğrenmek istiyorsanız Türkiye’de devlet tarafından ücretsiz sunulan bir hizmet olan BTK Akademi’ye mutlaka göz atın.

Bunun dışında Youtube’da pek çok ücretsiz eğitim ve Udemy’de uygun fiyatlı kurslar da bulabilirsiniz.

Bunun dışında size bilgisayarınızda kod yazmanıza yardımcı olacak bir program (IDE) lazım. Ben bu konuda Microsoft’un geliştirdiği ücretsiz bir program olan Visual Studio Code’u tavsiye ederim. Windows, Linux ve Mac için mevcut. Sahip olduğu özelliklerle işimi çok kolaylaştırdı. Elbette sizin de çalışma biçiminize ve zevklerinize uygun başka programlar vardır.

Sizin de önerileriniz varsa aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yorum yazın

%d blogcu bunu beğendi: