"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ankara’nın gezilecek yerleri ve yemekleri

Plaka numarası sırasına göre ilerlediğimiz gezi rehberi yazı dizimizde sıra Amasya’dan sonra başkent Ankara’da. Ankara sadece zengin bir tarihe, doğal güzelliklere ve mutfağa sahip bir şehir olarak tanımlanamaz. Başkent olması nedeniyle Türkiye’nin her yöresinden bir şeyler bulabileceğiniz büyük bir kültürel merkezdir. Ankara gezilecek yerler yazımız, öncekilerden ayrıntılı olsa da o kadar çok şey var ki müze, tarihî eser, park ve doğa harikalarının küçük bir kısmını dâhil edemeyeceğim. Aynı nedenden ötürü festivallere de bu yazıda yer veremeyeceğim. Benzer bir durum İstanbul yazımızda da söz konusu olacak. Lafı fazla uzatmayalım ve başlayalım.

Ankara gezilecek yerler

Anıtkabir

Ankara’da görmeniz gereken yerlerin başında kuşkusuz Kurtuluş Savaşı’nın önderi ve Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kabridir.

Her gün Türkiye’nin pek çok yerinden vatandaş Anıtkabir’i ziyarete gelmektedir. Hatta sadece bunun için Ankara’ya gelmektedir.

Atatürk’ün, 10 Kasım 1938’deki vefatının ardından naaşı, Atatürk için bir mezar inşa edilene kadar Ankara Etnografya Müzesi’nde kaldı. 1944’te Anıtkabir’in temeli atıldı ve 1953’te tamamlanmasının ardından Atatürk’ün naaşı buraya nakledildi.

Anıtkabir sadece Atatürk’ün değil, ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün de kabridir.

Anıtkabir aynı zamanda bir müzedir. Burada Atatürk’ün özel eşyaları ile çeşitli sergiler de bulunmaktadır.

Anıtkabir hakkında daha ayrıntılı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Anıtkabir
Anıtkabir

Müzeler

Ankara tam bir müzeler şehridir. Fakat sadece Ankara tarihi ve kültürü ile ilgili değil, tüm Türkiye’ye dair çeşitli konularda açılmış kamu ve özel müzelerine sahiptir. Ankara gezilecek yerler listenizi sadece müzelerden oluştursanız bile hepsini gezmek epey zamanınızı alacaktır. Biz yine de mümkün olduğunca bunları aşağıda listeleyelim.

Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. Meclis): 1920-1924 arasında (yani Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in ilanı sırasında) TBMM’ye ev sahipliği yapmış binadır. 1961’de müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır. 1981’de Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak yeniden açılmıştır. Müzenin çok zengin bir koleksiyonu var. Döneme ait eşyalar, belgeler ve fotoğraflar müzede bulunmaktadır.

Cumhuriyet Müzesi (2. Meclis): İlk meclis binasının artık yetersiz gelmesi nedeniyle Atatürk’ün isteği üzerine inşa edilmiştir. 1924-1960 arası TBMM’ye ev sahipliği yapmıştır. Atatürk devrimleri başta olmak üzere pek çok önemli gelişme burada hayata geçirilmiştir. İlk üç cumhurbaşkanı dönemini yansıtan olaylar, fotoğraflar, cumhurbaşkanlarının özel eşyaları, o dönemde mecliste alınan karar ve kanunlar sergileniyor. Ayrıca Türkiye’nin ilk çocuk dostu müzesidir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi: Ankara, başkent olduğu için sadece sadece Ankara tarihiyle ilgili değil, tüm Türkiye tarihiyle ilgili müzelere ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan biri de Anadolu Medeniyetleri Müzesi’dir. Müze, iki tarihi binadan oluşmaktadır. Bunlar Osmanlı Dönemi yapıları olan Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’dır. Müze, çağlar boyunca Anadolu’da bulunmuş pek çok medeniyete ışık tutuyor.

Atatürk Müze Köşkü: 1932’ye kadar Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olarak ikamet ettiği köşktür. Günümüzde Cumhurbaşkanlığı tarafından yönetilmekte olan bir müzedir. Belirli günlerde ve belirli saatlerde randevu ile ziyaret edilebilmektedir. Fakat web sitesine son baktığımda restorasyon nedeniyle ziyarete kapalı olduğu yazıyordu. Sizin Ankara’ya yolunuz düştüğünde açık olup olmadığını ve ziyaret bilgilerini öğrenmek için web sitesine buradan bakabilirsiniz.

Pembe Köşk: İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün 48 yıl boyunca ikamet ettiği evdir. Aynı zamanda Atatürk de pek çok toplantı ve çalışmasını burada yapmıştır. İnönü’nün Atatürk’le zaman geçirdiği bilardo masası ve yemek yedikleri odanın yanı sıra İnönü’nün bazı eşyaları burada sergilenmektedir.

Ankara Etnografya Müzesi: Türk sanatı, kültürü ve yaşam tarzına dair pek çok eser bu müzede sergilenmektedir.

Devlet Resim ve Heykel Müzesi: 1927’de Türk Ocakları Merkez Binası olarak inşa edilmiştir. 1. Ulusal Mimarlık Akımının önde gelen örneklerindendir. İçinde bir opera sahnesi de mevcuttur. Müze envanterinde 1114 resim var ve salonlarda 750 kadar eser sergileniyor.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi: 1925 ile 2006 arasında faaliyette olan Ulucanlar Cezaevi’nde; gazeteci, yazar, şair, siyasetçi gibi kişiler düşünceleri nedeniyle hapse girmiştir. Cezaevi binası 2011’de Altındağ Belediyesi tarafından onarıldı ve müzeye dönüştürüldü. Müzede, burada hapis yatmış kişilerin bilgileri, özel eşyaları ve fotoğrafları sergilenmekte.

Mehmet Akif Ersoy Müze Evi: Mehmet Akif Ersoy’un Kurtuluş Savaşı yıllarında ikamet ettiği, pek çok şiirini ve İstiklal Marşı’nı kaleme aldığı evdir. Müzeye dönüştürülmüştür. Mehmet Akif Ersoy’un bazı eşyaları da burada sergilenmektedir.

Rahmi M. Koç Müzesi: Ankara’nın ilk sanayi müzesi olarak 2005’te açıldı. Çengelhan ve Safranhan adlı iki binadan oluşur ve her iki bina da 16. yüzyılın ilk yarısına aittir.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi: Özel bir müzedir. Yüksel Erimtan’ın kendi koleksiyonundan yaklaşık 2.000 parça tarihî eser sergilenmektedir.

Tabiat Tarihi Müzesi: Bu müzede yüzlerde fosil materyal sergilenmekte. Bunların arasında nesli tükenmiş canlılar ve göktaşları da var.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi: 110 ülkeden 716 satranç takımının 4 ana tema üzerinde sergilendiği satranç müzesi de görülmesi gereken bir yer.

PTT Pul Müzesi: PTT, çok uzun zamandan beri her yıl çeşitli hatıra ve tematik pulları basmakta, koleksiyonerlerin beğenisine sunmakta. Bu pulları PTT Pul Müzesi’nde keşfedebilirsiniz.

Gordion Müzesi ve Tümülüs Ören Yeri: 1963 yılında bugün Yassıhöyük olarak tanınan 500 nüfusa sahip bir küçük köyün yanında kuruldu. Bugün Gordion Müzesi’nde kronolojik bir sergileme sunulmakta, her dönem karakteristik örneklerle temsil edilmekte. Not: Bu yazı yazıldığı sırada müze geçici olarak kapatılmıştı. Ziyaret etmeden önce web sitesinden açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Şefik Bursalı Müzesi: Türk resim sanatının en önemli ressamlarından Şefik Bursalı’nın yaşadığı ev müzeye dönüştürülmüştür. Şefik Bursalı’ya ait pek çok eseri burada görebilirsiniz.

Türk Hamam Müzesi: Beypazarı ilçesinde bulunmakta. Türkiye’nin ilk hamam müzesidir. Türk hamam kültürü hakkında bilgi edinebileceğiniz bir yerdir.

Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi: 1850’de yapılmış üç katlı bir binadır. 1977’de müze olarak açılmıştır. Beypazarı yöresinin kültürünü yansıtan eşya ve eserler bulunur. Ayrıca Roma ve Bizans döneminden arkeolojik eserler de bulunmakta. İçindeki tüm eserler Beypazarı halkı tarafından bağışlanmıştır.

Beypazarı Yaşayan Müze: Türkiye’nin ilk uygulamalı kültür müzesidir.

Ziraat Bankası Müzesi: Türkiye’de bankacılığın gelişimini tarihî nesnelerle anlatan bir müzedir.

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi: Türkiye’nin ilk oyuncak müzesidir. İki bin dolayında oyuncağa ev sahipliği yapmaktadır.

Türk Hava Kurumu Müzesi: Dünyada ve Türkiye’de havacılığın tarihini anlatan bir müzedir.

Altınköy Açık Hava Müzesi: Eski köy mimarisini ve hayatını tanıtmak amacıyla kurulmuştur. Şehir hayatından sıkılmış olanlar için görülmesi gereken bir yerdir.

TCMB Para Müzesi: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na ait bir müzedir. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait madenî para, banknot, hisse senedi ve tahviller sergilenmekte. Ayrıca Merkez Bankası’nın sanat koleksiyonundan bazı parçalar da sergilenmekte. Fakat müzeyi gezmek için özel izin gerekmekte. Ya da eğer isterseniz sanal müzeyi internetten gezebilirsiniz.

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi: Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne bağlı bir müzedir. Müzenin amacı MÖ 7000 yılından beri Anadolu’da gelişen teknolojinin tarihini belgelemek ve günümüz teknolojisini sergilemektir.

Meteoroloji Müzesi: Meteoroloji Teşkilatı’nın kuruluşundan bugüne kadar, meteoroloji alanında Türkiye’deki gelişmelerin izlenmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla kurulmuştur.

Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi: Müze düzenlediği etkinlikler ile bir çok kültürel değeri uygulamalı olarak yaşatmakta.

Jandarma Müzesi: Jandarma Teşkilatı’nın tarihini ve günümüzde ulaştığı seviyeyi her yönüyle tanıtmak ve bu askerî kültür mirasını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla kurulmuştur.

Ankara Veteriner Anatomi Müzesi: Türkiye’nin ilk anatomi müzesidir.

Hukuk Müzesi: Türkiye Barolar Birliği’ne ait bir müzedir. Türkiye’nin ilk ve tek özel hukuk müzesidir. Müze, hukukun tarihsel dönüşümünü anlatmaktadır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi (Birinci Meclis)
Kurtuluş Savaşı Müzesi (Birinci Meclis)

İbadethaneler

Tarihî ibadethaneler denilince akla genellikle Osmanlı, Bizans ve daha öncesindeki medeniyetlerin bıraktığı eserler gelse de Cumhuriyet döneminde de mimari değeri yüksek ibadethaneler inşa edilmiştir. Bunlardan bazıları tarihî eser statüsü kazanmıştır. Bazılarıysa çok yenidir ama görülmeye değerdir. Ankara gezilecek yerler rehberimize bunları da dâhil ediyoruz. Öte yandan Ankara’da Cumhuriyet öncesinden miras kalan çok sayıda tarihî ibadethane de vardır.

Kocatepe Cami: Ankara’nın en bilinen camilerindendir. 1967’de temeli atılmış ve 1987’de tamamlanmıştır. Mimar Sinan’ın tarzına benzer şekilde inşa edilmiştir.

Hacı Bayram Veli Cami: 1427-1428 yıllarında Mimar Mehmet Bey tarafından inşa edilmiştir. Cami, ismini Hacı Bayram Veli Türbesinden almakta.

Arslanhane Cami: Diğer bir adı da Ahi Şerafeddin Cami’dir. Kimin tarafından yapıldığı ve ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemekte. Yaygın görüş, 13. yüzyılda inşa edildiğidir. Selçuklu mimarisi tarzında inşa edilmiştir. 2008’de Dünya Mirası geçici listesine alınmıştır.

Ahmet Hamdi Akseki Cami: Oldukça yeni bir camidir ama mimari özellikleriyle görülmeye değerdir. 2013’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer devlet yöneticilerinin katıldığı bir törenle açıldı. Cenaze namazlarında aynı anda 30 kişi namaz kılabilmektedir.

Zincirli Cami: Taş kaideli, tuğla gövdeli, üzeri kiremit çatılı bir camidir. 17. yüzyıl ortaları veya sonunda yapıldığı düşünülmekte.

Çiçekçioğlu Cami: 17. yüzyıl sonu veya 18. yüzyıl başında inşa edilmiştir. Kerpiç duvarlı, ahşap hatıllı, taş kaideli, kiremit çatılı bir camidir.

Tacettin Sultan Cami ve Dergâhı: 1901–1902 yılları arasında Padişah II. Abdülhamid tarafından yaptırılmıştır. Yanında aynı adı taşıyan bir türbe bulunmakta.

Kurşunlu Cami: 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Kubbesi kurşun kaplı klasik Osmanlı camilerindendir.

Ağaç Ayak Cami: 1705’te inşa edilmiştir. Ahşap hatıllı ve tuğla kerpiç duvarlıdır.

Sarı Kadı Cami: 1387’de inşa edilmiştir. Minaresi yoktur. Duvarları kerpiç ile örülerek yapılmıştır. Banisi Mimarzade Esseyit Kamil Yahya Efendi avludaki mezarında ailesi ile birlikte yatmaktadır.

Hacı Musa Cami: 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Bazı tarihçiler 17 ve 18. yüzyılda yapıldığını düşünmektedir. Seyfeddin b. el-Hâc Mûsâ tarafından yaptırılmıştır.

Ahi Elvan Cami: 14. yüzyılda yapılmış, 15. yüzyılda yenilenmiştir. Mermer sütun başlıkları Korint ve Dor tipi Roma Dönemi devşirme malzemesidir. Sade görünümlü bir camidir.

Karacabey Cami ve Külliyesi: 1428’de inşa edilmiştir. Çelebi Sultan Mehmet’in damadı Anadolu Beylerbeyi Celaleddin Karaca Bey b. Abdullah buradaki türbede yatmaktadır. 1892 depreminde hasar görmüş, Cumhuriyet döneminde birkaç kere restore edilmiştir.

Doğramacızade Ali Sami Paşa Cami: İhsan Doğramacı tarafından babası Doğramacızade Ali Paşa adına yaptırılmış, 2008’de açılmıştır. Türkiye’nin ilk teknolojik camisidir. Yapımında akıllı bina sistemi kullanılmıştır. Hem ibadet yeri hem de kültür merkezidir. Seminer salonlarının ikisi, talebe göre sinagog ve kilise olarak kullanılacak şekilde tasarlanmış, böylece binanın 3 semavi dine birden hizmet edebilmesi amaçlanmıştır. Arkasındaki anıt mezarda ise İhsan Doğramacı yatmaktadır.

Azize Teresa Kilisesi: Bir Katolik kilisesidir. Kilise, tarihî bir binada faaliyet göstermektedir. Tüm parçaları restore edilmiş olan şapel, binanın en önemli parçasıdır. Aslında Ankara’da birkaç kilise daha var ama hakkında yeterli bilgi bulabildiğim tek kilise Azize Teresa Kilisesi olduğundan diğerlerine yer veremedim. Ankara’daki diğer kiliselerin listesini burada bulabilirsiniz.

Ankara Sinagogu: Yaklaşık 750 yıldır kullanımdadır. Roma ve Bizans dönemlerinden beri Ankara’da bir Yahudi topluluğu bulunmaktaydı. 1492’de onlara İspanya’dan getirilen İspanya ve Portekiz Yahudileri de eklendi. Ardından şehirde sinagog inşa edildi. 1972’de Ankara Sinagogu 1. derece kentsel sit alanı olarak tescillendi.

Augustus Tapınağı: Hacı Bayram Caminin bitişiğindedir. M.Ö. 25-20 yılları arasında inşa edilmiştir. Tapınağın; daha önceki yıllarda Frig tanrıları Kibele ve Men’e adanmış fakat zaman içerisinde aldığı ağır hasarlar sonucunda yıkılmış olan bir kutsal mekânın üzerine inşa edildiği düşünülmektedir. İlk Roma İmparatoru Augustus adına yapılmıştır. Bizans döneminde kiliseye dönüştürülmüştür. Günümüzde yalnızca iki yan duvarı ile kenarları işlemeli olan kapı kısmı ayakta durmaktadır.

Ahmet Hamdi Akseki Cami
Ahmet Hamdi Akseki Cami

Anıtlar ve parklar – Ankara gezilecek yerler

Ankara bir anıtlar ve kültürel değere sahip parklar şehridir. Her birinin ayrı bir önemi ve mesajı var. Ankara gezilecek yerler listenizde bu eserlerin de bulunmasında fayda var.

Güvenpark ve Anıtı: Tarihî bir parktır. Güvenpark, ismini içindeki Güvenpark Anıtı’ndan almakta Bu anıt, 1934-35 yılları arasında inşa edilmiştir. Türk ulusunun polis ve jandarmaya olan güvenini, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nda ve inkılap hareketlerinde beraber bulunduğu arkadaşlarını temsil eden heykeller ve insan zekâsını, çiftçinin tarım çalışmalarını anlatmaktadır. Atatürk Kaidesinin uzunluğu 37 metredir.

Ankara Botanik Parkı: 1970’te kurulmuş olan devasa bir parktır. 65 bin m2 alana yayılmaktadır. Nefes kesici manzaralara sahiptir.

Dikmen Vadisi: Eskiden gecekondularla dolu bir yerken kentsel dönüşüm ile büyük oranda yeşil alan hâline getirilmiştir. Çeşitli sosyal imkânları olan bir vadi-parktır.

Seğmenler Parkı: 1983’ten beri kullanımdadır. Seğmenler Parkı da çok büyüktür. 67 bin m2 alana yayılmaktadır. Parkın içinde seğmenleri temsil eden bir heykel bulunmakta. Ankaralıların doğa ile iç içe zaman geçirmek için tercih ettiği parklardan biridir.

Kuğulu Park: 24 farklı kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Park, tarihi ve doğal güzelliği nedeniyle sit alanı kabul edilmiştir. Parkın girişinde bir Tunalı Hilmi heykeli bulunur.

Gençlik Parkı: Tarihî bir parktır. Yapımı 1936’da başlamış ve 1943’te hizmete açılmıştır. İçinde bir lunapark, sergi, nikah salonu, minyatür tren ve bilim merkezi bulunmaktadır.

Kore’de Savaşan Türkler Anıtı: Türkiye, 1950-53 arasında yaşanan Kore Savaşına, Güney Kore’nin tarafında katıldı. Bu savaşta hayatını kaybetmiş olan Türk askerleri için 1973’te bu anıt yapılmıştır.

Duatepe Anıtı: Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Eylül 1921 tarihinde başlattığı taarruzla düşmandan geri alınan ilk tepedir. Duatepe Anıtı, Sakarya Meydan Savaşı’nın yapıldığı son savunma hattı üzerindeki Gazi Tepe, Türbe Tepe ve Mangal Dağı’nın ağaçlandırılmasıyla yapıldı ve 2000’de açıldı.

Harikalar Diyarı: 1.320.000 m2 alana yayılmaktadır. Harikalar Diyarı adlı kitapta bulabileceğiniz tüm karakterler yer almaktadır.

Göksu Parkı: Toplam kullanım alanı 508.000 m²’dir. Bu alanın 127.189 m²’si göletten oluşmaktadır. Restoran, kafe, dinlence ve piknik yerlerinin dışında lunapark bölümleri ile yürüyüş ve koşu yolları bulunmaktadır.

50. Yıl Parkı: Cumhuriyet’in kuruluşunun 50. yılı anısına açılmıştır. Bulunduğu konumun yüksekliği sayesinde Ankara manzarasını buradan görebilirsiniz.

Altınpark: Ankara’nın en büyük rekreasyon alanlarından biridir.

Ankapark: Türkiye’nin en büyük tema parkıdır.

Abdi İpekçi Parkı: Abdi İpekçi anısına 1981’de açılmıştır. Gökyüzüne açılmış iki el figürünün oluşturduğu bir heykel bulunmaktadır.

Lozan Parkı: 2006’da açılmıştır. Lozan Antlaşmasının anısına yapılmıştır.

Dikmen Vadisi - Ankara Gezilecek Yerler
Dikmen Vadisi – Ankara Gezilecek Yerler

Diğer önemli yerler ve tarihî eserler

Gelelim Ankara’nın diğer önemli tarihî eserlerine ve gezilecek yerlerine. Ankara gezilecek yerler listenizi oluştururken bu yerleri de mutlaka göz önünde bulundurun.

Ankara Kalesi: Ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı bilinmemekle birlikte 2200 yıldan daha eski olduğu bilinmekte. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde onarımdan geçmiştir. Günümüzde de çeşitli etkinliklerde kullanılmaktadır. Yerden yüksekliği 110 metredir. Dış kalenin yaklaşık 20 kulesi vardır.

Kızılay Meydanı: Ankara’nın en merkezî yerlerindendir. Şehrin her tarafından ulaşım kolaydır. Şehirdeki pek çok kutlama, miting ve toplumsal olaya ev sahipliği yapmıştır ve yapmaktadır. Çevresinde ise pek çok iş yeri, mağaza ve restorana da ev sahipliği yapmaktadır.

Hamamönü ve tarihî eserleri: Ankara’nın Altındağ ilçesindeki tarihî bir bölgedir. Buradaki binalar 19. yüzyıl sivil mimarlığının örneklerindendir. Bölge, ismini Karacabey Hamamından almıştır. Bu hamamın yapımı 1440 yılında tamamlanmıştır. Ankara’nın hâlâ kullanımda olan iki tarihî hamamından biridir. 1427 yılında yapılan Karacabey Cami ve Külliyesinin bir parçasıdır. Mehmet Akif Ersoy Müze Evi de bu bölgededir.

Atakule: Mimari yapısı, döner restoranlı kulesi ile çok meşhur olmuş bir alışveriş merkezidir. 1989’da dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından açılışı yapılmıştır.

Samanpazarı: Pek çok Anadolu şehrinde olduğu gibi Ankara’nın da tarihî bir çarşısı vardır. Pek çok tarihî esere ev sahipliği yapmaktadır. Hamamönü’nde olduğu gibi burada da şehrin tarihî havasını soluyabilir, tarihî eserleri ziyaret edebilir ve yemek yiyebilirsiniz.

Pirinç Han: Ankara’nın da tarihî bir hanı var. Fakat günümüzdeki Pirinç Han, eskideki ile aynı değil. Pirinç Han, 17. yüzyıldan kalma bir handı. 1930’larda yıkılmıştır. Daha sonra ise tarihî bir konak restore edilerek Pirinç Han’a dönüştürüldü. Giriş duvarında Faruk Nafiz Çamlıbel’in Han Duvarları şiiri yazmaktadır. İçindeki dükkânların çoğunluğu antikacıdır.

Akköprü: 1222’de Ankara Valisi Kızıl Bey yaptırılmış olup ağırlıklı olarak andezit taşı kullanılmıştır.

Roma Hamamı ve Antik Kent: 3. yüzyılda Septimius Severus’un oğlu Roma İmparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı Asklepios adına yapılmış bir hamam olup daha sonra bölgenin bir höyük olduğu keşfedilmiştir. Pek çok tarihî esere ev sahipliği yapmaktadır.

Estergon Kalesi: Macaristan’daki Estergon Kalesi’nin bir replikasıdır. 2005’te açılmıştır. Bir kültür merkezidir.

Teleferik: Yenimahalle ile Şentepe arasında faaliyet gösterir. Teleferikle gezi yaparsanız şehri yukarıdan görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Aqua Vega Akvaryum: Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise ikinci büyük tünel akvaryumudur. Mamak ilçesindedir. 200 türe ve 12.000 hayvana ev sahipliği yapmaktadır.

Ali Kuşçu Gök bilim Merkezi: Uzay, fen, teknoloji, mühendislik ve matematik uygulamalarına merak duyan herkesin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Geçtiğimiz yıllarda bir yangında zarar gördü. Bu yazı yazıldığı sırada restorasyon tamamlanmak üzereydi.

Elmadağ Kayak Merkezi: Ankara’ya kayak sporu yapmak için de gelebilirsiniz. Şehrin 17 km güneydoğusunda ve Elmadağ’ın kuzey yamacındadır.

Kaplıcalar

Ankara, kaplıca turizmi için de uygun illerden biridir. Ankara ve çevresinde yeterli sayıda kaplıca merkezi bulunur.

Ayaş Kaplıcaları: 1892’den beri hizmet vermektedir. Pek çok devlet adamını da ağırlamıştır. Ankara il merkezine 83 km uzaktadır.

Kızılcahamam Kaplıcaları: Geçmişi, Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanmaktadır. Hatta Romalılardan kalma bir hamam da vardır. 1934’te Atatürk, Kızılcahamam ilçesini gezmiş ve bu bölgenin geliştirilmesini istemiştir. Günümüzde de Türkiye’nin en popüler kaplıca yerlerindendir.

Haymana Kaplıcaları: Ankara il merkezine 73 km uzaktadır. Fizik tedavi merkezi de bulunmaktadır.

Beypazarı Dutlu-Tahtalı Kaplıcaları: Beypazarı ilçesindedir. Çeşitli hastalıklara iyi gelmenin yanı sıra çamur tedavisi de uygulanmaktadır. İlçe merkezine 19 km, il merkezine 96 km uzaktadır.

Doğa harikaları – Ankara gezilecek yerler

Ankara’nın parkları her ne kadar çok güzel manzaralara ev sahipliği yapsa da bunun dışında bir de doğal güzellikleri var.

Atatürk Orman Çiftliği: Atatürk tarafından satın alınan arazi üzerine, Türk tarımına öncülük etmesi için çiftlik kurulmuştur. Atatürk tarafından 1937’de Hazine’ye bağışlanmıştır. Şehrin en büyük ormanlık alanlarındandır. Günümüzde de çeşitli gıda ürünleri üretmektedir. Konaklama tesisleri, restoranlar, çocuk bahçeleri misafirlere hizmet vermektedir.

Soğuksu Millî Parkı: Kızılcahamam ilçesinde yer alır. Kaplıcalara ev sahipliği yapar. Şehre yakınlığı nedeniyle bir mesire yeri olarak da kullanılmaktadır. 3’te biri halkın kullanımına ve kalanı doğa korumaya ayrılmıştır. İçinde pek çok tesis de bulunur. 160 farklı kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca çeşitli memeli hayvan türleri de görülür.

Eymir Gölü: Bir set gölüdür. Bir kanal aracılığıyla Mogan Gölüne bağlanmıştır. Çevresi ODTÜ tarafından ağaçlandırılmıştır. 160 civarı kuş türüne ev sahipliği yapar. Çeşitli spor etkinliklerinde kullanılır.

Mogan Gölü: Türkiye’nin 15 özel koruma bölgesinden biridir. Bir set gölüdür ve bir kanal aracılığıyla Eymir Gölüne bağlanmıştır. 226 adet kuş türüne ev sahipliği yapar.

Mavi Göl: Bir baraj gölü olup çevre düzenlemesiyle önemli bir dinlenme alanına dönüştürülmüştür.

Tuz Gölü: Türkiye’nin en büyük ikinci gölüdür. Türkiye’nin tuz ihtiyacının önemli bir kısmını tek başına karşılamakta. Ankara, Konya ve Aksaray illeri arasındadır. Çok sayıda kuş türüne ve güzel manzaralara ev sahipliği yapar. UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesine alınmıştır.

Karagöl: Etrafı ormanlarla çevrili küçük ama çok derin bir krater gölüdür. İl merkezine 68 km uzaktadır. Yanındaki restoranda ise yöreye ait doğal ürünler sunulmaktadır.

Nallıhan Kuş Cenneti: Aslında yapay bir sulak alandır. 191 farklı kuş türüne ev sahipliği yapar ve bazı yıllarda su kuşu sayısı 50 bini bulur. Kuş gözlemcileri için Türkiye’deki en öne çıkan alanlardandır.

Şahinler Tabiat Parkı: İl merkezine 107 km uzaktadır. Saha içerisinde bir gölet bulunmaktadır. Dağ yürüyüşü, doğa yürüyüşleri, dağ tırmanışı, fotoğraf çekimi, böcek ve hayvanları inceleme ve piknik için kullanılabilir.

Kızılcahamam Millî Parkı - Ankara Gezilecek Yerler
Kızılcahamam Millî Parkı – Ankara Gezilecek Yerler

Ankara Mutfağı

Ankara, büyük bir şehir olması ve başkent olması nedeniyle Türkiye’nin her yöresinden yemeği bulabileceğiniz bir yerdir ama biz bu yazıda doğal olarak sadece Ankara Mutfağına odaklanacağız. Ankara gezilecek yerler kadar yenilecek yemeklerle de dikkat çekmektedir.

Ankara Tava: Türkiye’de neredeyse her yörede bir tava yemeği vardır ve malzemeler çoğunlukla birbirine benzer, aradaki farklar genellikle tarifte olur. Ankara tava yemeği ise bana biraz daha orijinal göründü. Çünkü yemeğin içine şehriye de ekleniyor.

Öllüğün Körü: Kaynar suda pişirilmiş eriştelerin üstüne kavrulmuş kıyma yayılmasıyla yapılan bir yemektir.

Beypazarı Güveci: Bol etli ve yağlı olan, içinde pirinç de bulunan bir güveç çeşididir.

Ankara Simidi: İnce, küçük, yoğun miktarda pekmez içeren koyu renkli bir simittir. İçinde yağ bulunmaz. Sıcak tüketilmesi gerekir.

Çubuk Turşusu: Ankara’nın Çubuk ilçesi turşuculukta oldukça ilerlemiştir. Buranın çeşit çeşit turşularını denemenizi tavsiye ederim.

Beypazarı Kurusu: Beypazarı ilçesine özgü bir tereyağlı kurabiye türüdür. Uzun süre tazeliğini koruyabilmesiyle ünlüdür. Çayla çok iyi gider. Fakat kilo aldırma potansiyeli de çok yüksektir.

İnceğiz Çorbası: Nohutlu, buğdaylı, içinde kuzu eti de bulunan yoğurtlu bir çorbadır.

Kuru Köfte: Dana kıymasıyla yapılan, içinde sirke de bulunan bir köftedir.

Entekke Böreği: Kızgın yağda tavada pişirilen bir börek türüdür. Kıymalıdır.

Yemlik Cacığı: Ana malzemesi yemlik olan ama salatalık da bulunan bir cacık türüdür.

Tamtak Tiridi: Kuzu eti ve tandır ekmeği ile yapılan bir yemektir.

Şibit Tatlısı: Tereyağlı, şuruplu, tuzlu ve hamurlu bir tatlıdır.

Efelek Dolması: Ana malzemesi efelek olan, yöreye özgü bir dolma.

Bazlama Kebabı: Neredeyse her ilin olduğu başkentin de bir kebap yemeği var. Dana eti ile yapılıyor ve bazlamanın içinde servis ediliyor.

Beypazarı Kurusu - Resim Kaynağı: Vikipedi
Beypazarı Kurusu – Resim Kaynağı: Vikipedi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yorum yazın

%d blogcu bunu beğendi: