"Enter"a basıp içeriğe geçin

Adana’da gezip görmeniz gereken yerler, denemeniz gereken tatlar ve festivaller

Türkiye gezi rehberi yazı dizimizin ilk bölümüne hoş geldiniz. Bu yazı dizisi 81 bölümden oluşacak ve Türkiye’nin bütün illeri için geniş kapsamlı bir gezi rehberi olacak. Yazı dizisi plaka numarasına göre ilerleyecek. Dolayısıyla bir numaralı il olan Adana’dan başlıyoruz. Adana, benim de yaşamakta olduğum şehir. Bu nedenle bu şehirden başlamak benim için ayrıca anlamlı. Öyleyse hadi Adana da gezilecek yerler yazımıza başlayalım. 

Adana, oldukça önemli tarihî eserlere, antik şehirlere, höyüklere, müzelere, doğa harikalarına, yemeklere ve festivallere ev sahipliği yapan bir ildir. Yetiştirdiği sanatçı, müzisyen, oyuncu, yönetmen ve yazarla Türkiye’nin kültürel hayatına önemli katkılarda bulunmuştur. Burada görülmeye değer çok şey var. 

Adana da gezilecek yerler iki kısma ayrılarak incelenmeli. Biri, il merkezi olan Adana şehri, diğeri ise merkezin dışındaki ilçelerde bulunan yerler. 

Adana da gezilecek yerler (İl merkezi) 

Tarihî eserler 

Önce tarihî eserlerle başlamak istiyorum. Fakat arada başka yerler de olacak. Adana’nın tarihî eserlerinin çoğu, şehrin belirli bir bölgesinde toplandığı için gezmesi kolay olacaktır. 

Tepebağ Höyüğü: Adana şehir merkezinde bulunan bu yer, şehrin yaklaşık 7000 yıl önce kurulduğu yerdir. Kazılar hâlâ devam ediyor. 

Taşköprü: Yaklaşık 1700 yıl önce Romalılar tarafından yapılmış olan ve Seyhan Nehri üzerinde bulunan Taşköprü, dünyanın hâlâ kullanılan en eski köprüsüdür. 

Büyük Saat Kulesi: 1880-1882 yıllarında arasında yapılan Büyük Saat Kulesi, Türkiye’nin en büyük saat kulesidir. 

Büyük Saat Kulesi - Adana
Büyük Saat Kulesi – Adana

Küçük Saat: Şehir merkezinde bulunan bu saat, Cumhuriyet’in ilk yıllarında halkı birikime ve yatırıma teşvik etme amacıyla yapılmıştır. 

Kazancılar Çarşısı: Anadolu’da pek çok şehrin tarihî bir çarşısı vardır. Adana’nınki ise 16. Yüzyılda Ramazanoğulları Beyliği döneminde inşa edilmiş olan Kazancılar Çarşısı’dır. Burada eski zanaatlar hâlâ sürüyor. Buradan hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Burası aynı zamanda Adana Kebabının ve ciğerle kahvaltı kültürünün doğduğu yer olup kebapçılara ve ciğercilere de ev sahipliği yapar. 

Adana Tren Garı: 1916’da Almanlar tarafından inşa edilmiştir. Adana’nın tarihindeki pek çok önemli olaya ev sahipliği yapmıştır. İşgal yıllarında Fransız kuvvetleri tarafından karargâh olarak kullanıldı. Atatürk bütün Adana ziyaretlerinde trenle geldi ve burada halk tarafından coşkuyla karşılandı. 1927’de Cumhuriyet döneminin ilk işçi grevi burada yaşandı. 1940’da şehrin iki büyük spor kulübünden biri olan Adana Demirspor burada kuruldu. Önündeki Uğur Mumcu Meydanı günümüzde kutlamalara ve mitinglere ev sahipliği yapmaktadır. 

Eski İstasyon: Aslında 19. Yüzyılda Adana ve Mersin arasında İngilizler tarafından yapılmış bir demiryolu vardı. Eski istasyon da o zamanlar yapıldı. Yeni demiryolu ve tren garı yapıldıktan sonra kullanım dışı kaldı. 

Tarihî Kız Lisesi: Tarihî Kız Lisesi, Adana’nın en önemli tarihî eserlerinden biridir. 19. Yüzyılda askerî bir okul olan bu yer daha sonra kız lisesi olarak kullanıldı. Atatürk tarafından da ziyaret edilmiştir. Günümüzde bir sanat galerisi olarak kullanılmakta. Öğrenciler ise başka bir yerde yeni bir kız lisesinde okumakta. 

Konaklar ve müzeler 

Adana’da çok önemli tarihî konaklar var ve bunların bazıları çeşitli şekillerde müze olarak da kullanılıyor. Bu nedenle Adana’nın müze ve tarihî konaklarını birlikte anmak gerekiyor. 

Adana Müze Kompleksi: Eskiden Millî Mensucat’a olan tarihî bina restore edilerek Adana Arkeoloji Müzesi hâline geldi. Burada Adana’nın binlerce yıllık tarihini ve tarihî eserlerini inceleyebilirsiniz. Kalan bölümlerinin de restorasyonu tamamlanınca Etnografya Müzesi de buraya taşınacak ve ayrıca Tarım ve Sanayi Müzesi de kurulacak. Böylece Türkiye’nin en büyük müze kompleksi olacak. 

Adana Sinema Müzesi: Türk Sinemasındaki pek çok oyuncu, senarist ve yönetmen Adana’dan yetişmiş ve pek çok film, Adanalıların elinden çıkmıştır. Adana Büyükşehir Belediyesi tarihî bir konağı restore ederek Adana Sinema Müzesi’ne dönüştürdü. 

Atatürk Evi ve Müzesi: Mustafa Kemal Atatürk, Adana’yı defalarca ziyaret etmiş, hatta Kurtuluş Savaşı’nı başlatma kararını Adana’da almıştır. Savaştan sonra ilk ziyaret ettiği Anadolu şehri de Adana olmuştur. Atatürk’ün savaştan sonraki ziyaretlerinden bazılarında misafir edildiği konak, müzeye dönüştülmüştür. 

Ramazanoğlu Konağı: Ramazanoğulları Beyliği’nin yönetim merkezidir ve aynı zamanda Bey ve ailesinin konaklamış olduğu yerdir. 

Musa Balı Konağı: Ramazanoğulları Beyliği döneminde inşa edilmiş olup şehrin en eski konağıdır. Konağın altından bir yol da geçmekte. Özel mülkiyete tabi olduğundan gezmeniz mümkün değil ama altındaki yoldan geçerek konağı görmenizi tavsiye ederim. 

Şakirpaşa Konağı: 1880’li yıllarda dönemin Adana Valisi Şakir Paşa tarafından yaptırılmıştır. 31 Ekim 1918- 10 Kasım 1918 tarihleri arasında Atatürk ilk Adana ziyareti sırasında bu konakta misafir edildi. Atatürk bu ziyareti sırasında Kurtuluş Savaşı’na karar vermekle kalmadı, bu konakta savaşın ilk toplantısını gerçekleştirdi. 

Yazarlar Evi: Adana, Türk edebiyatına önemli katkılarda bulunmuş pek çok yazar da yetiştirmiş bir şehirdir. Bu nedenle şehirdeki bir tarihî konak restore edilerek Yazarlar Evi yapıldı. Burada pek çok kültür sanat etkinliği ve eğitimi düzenlenmekte. 

Karacaoğlan Edebiyat Müzesi: Şehirdeki bir başka tarihî konak olan bu yer de hem bir edebiyat müzesi, hem de bir kütüphanedir. 

Nardalı Konağı: Kurtuluş Savaşı’nın Adana Cephesindeki liderlerden Şeyh Cemil Nardalı’ya ait bir konaktır. Temmuz 1920’deki Kaç Kaç Olayı sırasında katliamdan kaçan Adana halkı önce buraya sığındı ve buradan dağlara doğru zorlu bir yolculuğa çıkarılarak şehir işgalden kurtulana kadar Adana’yı topluca terk etti. Konak, Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. Ziyaretçileri burada Şeyh Cemil Nardalı’nın torunları ağırlıyor. 

Yeşiloba Millî Mücadele Müzesi ve Kütüphanesi: Yeşiloba Mahallesi’ndeki bu yer aslında Kahyaoğlu Çiftliği’ydi. Kurtuluş Savaşı sırasında Fransız ordusuna bağlı Ermeni çeteler burada onlarca sivil Türk vatandaşını katletti. Günümüzde burası bir müze olmanın yanı sıra şehrin tarihî gazetelerinin de bulunduğu bir kütüphanedir. 

İbadethaneler ve türbeler

Gelelim Adana’nın görmeniz gereken ibadethanelerine. Tarihî ibadethanelerin hepsi hem ibadete hem de turistlerin ziyaretine açıktır. 

Ulu Cami Külliyesi: 16. Yüzyılda Ramazanoğulları Beyliği tarafından yapılmıştır. Cami, türbe ve medreseden oluşur. Beyliğin başyapıtıdır. Memlûk tarzında yapılmıştır. 

Adana Ulu Cami
Adana Ulu Cami

Yağ Cami: Eski Cami olarak da bilinir. Haçlıların inşa ettiği bir kilisenin kalıntıları üzerine Ramazanoğulları Beyliği tarafından inşa edilmiştir. Eskiden önünde yağ pazarları vardı. İsmi de buradan geliyor. 

Kemeraltı Cami: Ramazanoğulları Beyliği döneminde yapılmıştır. Osmanlı mimarisi tarzındadır. Şehirdeki tarihî camiler arasında en küçüğüdür. Eskiden burada şehrin kemerli kapısı bulunurmuş. İsmi de buradan geliyor. 

Bebekli Kilise: Adana il merkezinin günümüzde kullanımda olan tek kilisesidir. Çatısındaki Meryem Ana heykelinden dolayı Bebekli Kilise olarak bilinir. 1880’li yıllarda yapılmıştır. Bir Katolik Kilisesi olsa da Protestanlar tarafından da kullanılmaktadır. 

Yeni Cami: 18. Yüzyılda inşa edilmiş olan bu cami, yapım tarihine rağmen Memlûk tarzındadır.

Yeşil Cami (Köprüköy Camisi): 1927-1930 arasında Bosnalı Salih Efendi tarafından Atatürk’ün yardımlarıyla inşa edildi. Sarmaşıklarla kaplı olduğu için şimdiki ismini almıştır. 

Sabancı Merkez Camisi: Bu cami bir tarihî eser değil, 90’lı yıllarda açıldı ama gezilip görülmeyi hak ediyor. Yakın zamana kadar Türkiye’nin en büyük camisiydi. Caminin her bir mimari özelliği ayrı bir mesaj veriyor. Bu nedenler her ne kadar tarihî eser olmasa da Adana da gezilecek yerler listenizde olmalı.

Çoban Dede Türbesi: Çoban Dede 17. yüzyıl ortalarında kardeşleriyle birlikte Adana’ya yerleşmiş olan bir evliyadır. Gerçek ismi bilinmemektedir. Türbesi, merkez ilçelerden Çukurova ilçesinde, Seyhan Baraj Gölü kıyısındadır.

Hamamlar 

Adana’da dört adet tarihî hamam var. Bunlardan üçü hâlâ hamam olarak kullanılırken sadece Yeni Hamam bir kültür merkezi olarak kullanılmakta. 

Irmak Hamamı: Şehrin en eski hamamıdır. Roma İmparatorluğu tarafından inşa edilmiş ve Ramazanoğulları Beyliği tarafından Türk Hamamına dönüştürülmüştür. Günümüzde de hamam olarak kullanılmakta. 

Çarşı Hamamı: Kazancılar Çarşısı’nda bulunan bu hamam, Ramazanoğulları Beyliği döneminde 16. yüzyılda inşa edildi. Günümüzde de hamam olarak kullanılmakta. 

Mestan Hamamı: Adana’nın tarihî hamamları içinde en çok bilinenidir. 17. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ramazanoğlu ailesi tarafından yaptırıldı. Hamam olarak kullanılmaya devam ediyor. 

Yeni Hamam: 18. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edildi. 1998’deki depremde hasar gördü. Geçtiğimiz yıllarda restore edildi ve kültür merkezine dönüştürüldü. 

Parklar ve diğer gezilecek yerler 

Başka bir şehre park gezmeye mi gidilir diye düşünebilirsiniz ama Adana’daki bu parklar, sıradan parklar değiller. Her birinin farklı bir özelliği var. Bu nedenle Adana da gezilecek yerler listenizde olmalı.

Atatürk Parkı: Atatürk’ün isteği üzerine yapılmış olan bir parktır. Parktaki Atatürk heykeli, Türkiye’de Atatürk’ün kendisi ile birlikte fotoğrafı olan tek Atatürk heykelidir. Ayrıca parktaki 75. Yıl Sanat Galerisi’ni de gezmeyi düşünebilirsiniz. Parkın köşesindeki Bahri Paşa Çeşmesi ise önemli bir tarihî eserdir. 

Merkez Park: Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmış olan ve Seyhan Nehri kıyısındaki bu park, Türkiye’nin en büyük parkıdır. Şehirdeki bazı festivallere de ev sahipliği yapar. İçinde açık hava tiyatroları da var ve burada yazlık sinema etkinlikleriyle konserler de düzenleniyor. Park çok büyük olduğu için gezmek zaman alabilir. İsterseniz parkın içindeki trenle hızlandırılmış bir tur da atabilirsiniz. 

Çanakkale ve Adana Şehitleri Parkı: Adana’nın merkez ilçelerinden Çukurova’da görmeniz gereken tematik parklar var. Çukurova Belediyesi çeşitli tematik parklar inşa ediyor. Bunların başında da Çanakkale ve Adana Şehitleri Parkı geliyor. Bu parkta hem Çanakkale Savaşı’nda hem de 80’lerden beri terörle mücadele şehit olmuş Adanalı asker ve polisler anılmakla kalınmıyor, aynı zamanda Çanakkale Savaşı hakkında çok sayıda anıt, heykel ve çevre düzenlemesiyle bilgi veriliyor. Parkın en yukarısında da Çanakkale Savaşı ile ilgili bir sergi var. 

Kahraman Olgaç Satranç Parkı: Çukurova ilçesindeki bu tematik park ise satrancı sevdirmeyi hedefliyor. İçinde satranç oynayabileceğiniz alanların yanı sıra Türkiye Satranç Federasyonu’nun Adana şubesi de bulunuyor. 

Dinozor Parkı: Çukurova ilçesinde bulunan bir başka tematik park. 

Seyhan Baraj Gölü: Şehirde bazı manzaralı gezilecek yerler de var. İlk akla gelen yer tabii ki Seyhan Baraj Gölü. Oldukça güzel manzaralara, dinlenme alanlarına ve restoranlara da sahip. Ayrıca bisikletle gezmek isterseniz kenarında bir bisiklet yolu da var. Gölün içindeki Sevgi Adası’nı da gezmeyi düşünebilirsiniz. Gölde tekne turları, yelken ve kano sporu etkinlikleri, su motor sporları da düzenleniyor. 

Ters Ev: Yüreğir ilçesinde Millet Bahçesi’ndedir. Yakın zamanda açılmış olup şimdiden turistlerin gözdesi konumundadır. Bu evdeki her şey ters durmakta.

Bunun dışında Seyhan Nehri üzerindeki Dilberler Sekisi de bir başka görülecek yer. Turgut Özal Bulvarı, Süleyman Demirel Bulvarı’nın bir kısmı, Baraj Yolu, Ziyapaşa Bulvarı, Şinasi Efendi Sokağı, Gazipaşa Bulvarı ve Toros Caddesi ise insanların en çok sosyalleştiği, zaman geçirdiği ve gece hayatının da olduğu yerler. 

Adana da gezilecek yerler (merkez dışı) 

Antik kentler ve höyükler 

Adana bir antik kent cennetidir. Merkezdeki Tepebağ Höyüğü’ne ek olarak il sınırları içinde pek çok antik şehir var. Hatta bir tanesi Türkiye’nin en büyüğü. 

Anavarza Antik Kenti: Roma İmparatorluğu’nun doğudaki en önemli merkezlerinden biri olan Yenilmez Şehir olarak da bilinen Anavarza şehridir. Türkiye’deki en büyük antik şehirdir. Efes Antik Kenti’nden bazı kaynaklara göre 4, bazı kaynaklara göre 10 kat daha büyük. Fakat kazılar yeni başladı. Şehrin şu an için belirli bir kısmı yüzeyde. Şehrin yanı başında bir de dağın tepesinde Anavarza Kalesi bulunmakta. Bulunduğu ilçe: Kozan. 

Şar (Komana) Antik Kenti: Antik çağda Çukurova’da Kizzuwatna adlı küçük bir krallık vardı. Şar (Komana) Antik Kenti de ondan günümüze miras kalan önemli bir dinî merkezdir. Hitit ve Roma dönemlerinde de yerleşim olmuştur. Bulunduğu ilçe: Tufanbeyli. 

Misis Antik Kenti: M.Ö. 6000 yılında kurulmuş olan Misis Antik Kenti’nin restorasyonu yakın zamanda yapıldı. Çok eski bir şehir olmasına rağmen yerleşim tarih boyunca devam etmiştir. Kazılar devam etmekte. İnanışa göre Misis’te Lokman Hekim, Misis Köprüsü’nden geçerken ölümsüzlük ilacını kaybetmiştir. Bulunduğu ilçe: Yüreğir. 

Sirkeli Höyük: Orta Tunç Çağından Roma Dönemine kadar yerleşim görmüş bir şehirdir. Hitit Kralı II. Mutawalli’nin kaya kabartmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Bulunduğu ilçe: Ceyhan. 

Tatarlı Höyük: Kizzuwatna Krallığı’nın en önemli yerleşim yerlerinden birimi olmuştur. Bulunduğu ilçe: Ceyhan. 

Magarsus Antik Kenti: M.Ö. 7. yüzyılda kurulmuş ve Osmanlı dönemine kadar kullanılmıştır. Şehirdeki pek çok tarihî eser (hamamlar, kale, tiyatro, tapınak, sur, stadion) günümüze ulaşmıştır. Özellikle de antik tiyatro görülmeye değer. Bulunduğu ilçe: Karataş. 

Aigeai Antik Kenti: Antik Çağda Çukurova’nın en önemli liman kentiydi. Marko Polo tarafından da iki kez ziyaret edilmiştir. Bazı önemli eserleri günümüze ulaşmıştır. Liman Kalesi ve Deniz Feneri özellikle görülmeye değerdir. Bir de Marko Polo İskelesi’ne ev sahipliği yapar. Bulunduğu ilçe: Yumurtalık. 

Kale ve kuleler 

Adana’da pek çok tarihî kale ve kule vardır. İl merkezindeki Adana Kalesi günümüze ulaşamamış olsa da il sınırlarında pek çok kale günümüze ulaşmıştır. 

Anavarza Kalesi: Anavarza Antik Kentinin hemen yanındaki tepenin üstünde bulunan çok büyük bir kaledir. Adana da gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin. Bulunduğu ilçe: Kozan. 

Yılan Kale: Haçlılar tarafından yapılmış ama Ramazanoğulları Beyliği döneminde terk edilmiştir. Evliya Çelebi bu kaleyi Şahmeran Kalesi olarak adlandırmıştır. Bulunduğu ilçe: Ceyhan. 

Kozan (Sis) Kalesi: Adana’nın tarihî kaleleri içinde en görkemlisidir. 44 tane kule ve burcu vardır. Her 3 yılda bir burada vaftiz yağı çıkarma töreni yapıldığı için Hristiyan dünyası için önemli bir merkezdir. Bulunduğu ilçe: Kozan. 

Karasis Kalesi: Helenistik dönemde askerî garnizon olarak kullanılmıştır. Bulunduğu ilçe: Kozan. 

Feke Kalesi: 12. Yüzyılda Bizans İmparatorluğu tarafından inşa edilmiştir. Bulunduğu ilçe: Feke. 

Saimbeyli Kalesi: Haçin Kalesi olarak da bilinir. İlk ismi ise Batimon’dur. Orta Çağda kervan yolunun korunması için yapılmış bir karakol olarak hizmet vermiştir. Bulunduğu ilçe: Saimbeyli. 

Süleyman Kulesi: Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilmiştir. Denizden gelebilecek bir saldırıyı erkenden haber vermesi için yapılmıştır. Bulunduğu ilçe: Yumurtalık. 

Ayas Sur ve Kalesi: 11. Yüzyılda inşa edilmiştir. Bulunduğu ilçe: Yumurtalık. 

Kızıldağ Kaleleri: Kızıldağ Yaylasında bulunan üç tarihî kaledir. Bu kaleler; Çevlik Kalesi, Meydan Kalesi ve Sıtır Kalesi’dir. Bulunduğu ilçe: Karaisalı. 

Tarihî ibadethaneler 

Hoşkadem Cami: 1448’de Memlûk Sultanı tarafından yaptırılmıştır. Oldukça görkemli bir camidir. Bulunduğu ilçe: Kozan. 

Karakilise: Feke Kalesi’nin alt tarafında bulunur. 5.6 yüzyılda Bizans İmparatorluğu tarafından yapılmıştır. Bulunduğu ilçe: Feke. 

Ramazanoğlu Halil Bey Camisi: 1519-1540 yılları arasında Ramazanoğulları Beyliği döneminde yapıldı. Kızıldağ Yaylasında bulunmakta. Bulunduğu ilçe: Karaisalı. 

Kurdak Kilisesi: Bizans döneminde yapılmış olan bu kilisenin günümüzde bazı kalıntıları mevcuttur. Kızıldağ Yaylasında bulunmakta. Bulunduğu ilçe: Karaisalı. 

Saint James Manastırı: Bir manastır kalıntısıdır. Fakat sarnıcı hâlâ işlevseldir. Bulunduğu ilçe: Saimbeyli. 

Sin Manastırı: Bizans döneminde inşa edilmiş olan beş katlı bir manastırdır. Kayalıklara oyulmuş olup Sümela Manastırı’na benzemektedir. Bulunduğu ilçe: Kozan. 

Diğer tarihî eserler 

Kurtkulağı Kervansarayı: Menzil Han olarak da bilinmekte.17. Yüzyıl başında Hüseyin Paşa tarafından Halep kervanyolu üzerinde yapılmıştır. Bulunduğu ilçe: Ceyhan. 

Varda Köprüsü: Almanlar tarafından Berlin-Bağdat Demiryolunun bir parçası olarak 1912’de inşa edildi. Türkiye’nin en yüksek demiryolu köprüsüdür. James Bond-Skyfall filminin bir sahnesi de burada çekildi. Bulunduğu ilçe: Karaisalı. 

Hippokampos Mozaikleri: Yunan Aşk Tanrısı Eros’u, bir hippokampos’u (denizaltı) ve balıkları resmeden mozaiklerdir. Bulunduğu ilçe: Yumurtalık. 

Arıkan Konağı: 1890’larda yapılmış olan bu konak, tüm Çukurova’da meşhur olmuş bir eserdir. Bulunduğu ilçe: Kozan. 

Doğa harikaları ve yaylalar 

Obruk Şelalesi: Seyhan Nehri’nin bir kolu olan Göksu’ya dökülür. Bulunduğu ilçe: Saimbeyli. 

Aladağlar Millî Parkı: Dağ ve doğa yürüyüşü, tırmanış, kuş gözlemciliği, bitki gözlemciliği, foto safari, rafting, yamaç paraşütü gibi etkinliklerin gerçekleştirildiği bir doğa harikasıdır. Bulunduğu ilçe: Aladağ. 

Küp Şelaleleri: 10 şelaleden oluşur. Çevresinde her mevsim farklı renklere bürünen ormanlar vardır. Bulunduğu ilçe: Aladağ. 

Kapıkaya Kanyonu: 20 kilometre uzunluğundadır. 7 kilometresi yürüyüşe uygun hâle getirilmiştir. Bulunduğu ilçe: Karaisalı. 

Belemedik Yaylası: Muhteşem doğa manzaralarıyla her sene bir fotoğrafçılık festivaline ev sahipliği yapar. Çeşitli yaban hayvanları ve yırtıcı kuşlara ev sahipliği yapar. Tren istasyonu ve çevresindeki yapılar tarihî eserdir. Bulunduğu ilçe: Pozantı. 

Kapıkaya Kanyonu - Adana da gezilecek yerler
Kapıkaya Kanyonu – Adana da gezilecek yerler

Karanfil Dağı Yaban Hayat Geliştirme Sahası: Dağ ve doğa yürüyüşü, yaban hayatı gözlemciliği ve foto safari yapılabilir. Bulunduğu ilçe: Karaisalı. 

Akyatan Lagünü: Adana’daki en büyük lagündür. Çok sayıda su kuşu türüne ev sahipliği yapar. Bulunduğu ilçe: Karataş. 

Yumurtalık Lagünleri: Dev bir sulak alan sistemidir. Önemli bir kuş alanı statüsündedir. Bulunduğu ilçe: Yumurtalık. 

Kızıldağ Yaylası: Ramazanoğulları Beyliği döneminde yazlık başkent durumundaydı. Günümüzde de önemli bir turizm merkezidir. Çok çeşitli kültürel etkinliklere, tarihî eserlere ve doğa harikalarına ev sahiipliği yapar. 

Altınini: Altınini hem bir doğa harikası hem de tarihî eserdir. Yeraltındaki mağaralarda kurulmuş bir yeraltı şehridir. Bulunduğu ilçe: İmamoğlu.

Adana sahilleri: Adana il merkezi denizden uzakta olsa da Yumurtalık ve Karataş ilçeleri deniz kıyısındadır. Güneybatı illerine kıyasla çok daha sakin sahiller olup denize girecek yer arayanlar için düşünülebilir. Her iki ilçede de plajların mavi bayrak alması için çalışmalar devam ediyor. 

Adana mutfağı- Adana da gezilecek yerler 

Adana mutfağı oldukça zengin olup komşu illerle de benzerlikler taşır. Son yıllarda Türkiye çapında popülerlik kazanmıştır. Hatta her yıl bir lezzet festivali de düzenlenmekte. Adana mutfağındaki yemeklerin sadece bir kısmını burada tanıtmamız mümkün. Adana da gezilecek yerler çok ama yenilecek şeyleri de unutmamak lazım.

Adana Kebabı: Türkiye’nin en sevilen kebap türüdür. Bıçakla kıyılmış kuzu etinden yapılır. Birkaç çeşit salatayla ikram edilir. Yanında kesinlikle pilav, makarna ve patates kızartmasıyla ikram edilmez. Adana’da kebabın klasik türünün yanı sıra boru kebabı, kaburga kebabı, açma kebap, tavuk kıyma, vegan kebap, ahşap şişte kebap gibi farklı kebap türleri de ortaya çıkmıştır. Özellikle Karşıyaka’daki tablacılarda veya Kazancılar Çarşısı çevresindeki restoranlarda yemenizi tavsiye ederim. 

Şalgam: Adana ve çevresinde yaygın olarak tüketilen bir içecektir. Turp, bulgur ve tuz gibi malzemelerle yapılır.

Şırdan: Son yıllarda Türkiye’de hızla popülerlik kazanan bir sakatat yemeğidir. Geviş getiren hayvanların midesinin şirden adlı bölümünün pilavla doldurulmasıyla yapılan bir dolma yemeğidir. Ayrıca mumbar ve kırkkat gibi farklı türleri de vardır. 

Adana Kebabı
Adana Kebabı

Sıkma: Dürüm şeklinde yapılmış olan bir gözleme türüdür. Sade, peynirli, patatesli ve zeytinli türleri de vardır. Kahvaltılarda tüketilir. 

Muzlu Süt: Adana’nın kendine has muzlu sütü çok popülerdir. Çok soğuk içilir, bol şekerlidir. Kişi başına çok büyük bir bardağın yanı sıra bir de normal bardak olacak şekilde bol miktarda servis edilir. Tostla birlikte bir sabah kahvaltısı olarak içilebilir. Gün içinde serinlemek için de içilir. 

Ciğer Şiş: Şanlıurfa ve Diyarbakır kadar, Adanalılar da ciğer şişe sahip çıkarlar. Sabah erken saatlerde kahvaltı niyetine ciğer yemek Adana’da yaygın bir gelenek olmuştur. Elbette günün diğer saatlerinde de yenilebilir. Sabahları ciğer yemek bir pazar günü geleneği olsa da diğer günlerde de yapılabilir. Özellikle Kazancılar Çarşısı çevresindeki ciğercilerde yemenizi tavsiye ederim. 

Adana Böreği: Son yıllarda popüler olan bir yemektir. Üç çeşit peynirin kullanıldığı, bol peynirli, yağlı ve çıtır bir börektir. 

Yüksük Çorbası: İçinde mantı bulunan nohutlu, salçalı ve baharatlı bir çorbadır. 

Acebek: Börülce ile yapılan bir sebze yemeğidir. 

Ispanak Başı: Ana malzemesi ıspanak olan bir çorbadır. 

Dul Avrat Çorbası: Erişte, nohut ve mercimek gibi malzemelerin kullanıldığı bir çorbadır. 

Adana Lahmacunu: Ne Antep Lahmacunu kadar büyük ne de fındık lahmacun kadar küçük olan, malzemesi bol bir lahmacun türüdür. Beşli porsiyonlar hâlinde tüketilir. 

Bici Bici: Muhallebi, pudra şekeri, gül suyu, bol miktarda buz ve tercihe göre taze meyvelerle servis edilen bir yaz tatlısıdır. 

Adana Burması: Büyük halka şeklinde şerbetli ve hamurlu bir tatlıdır. 

Sarımsaklı Köfte: Bulgur, sarımsak ve domates sosu ile yapılan bir yemek. 

Festivaller – Adana da gezilecek yerler 

Adana son yıllarda Türkiye’nin en önde gelen festival şehri oldu. Son iki yılda pandemi nedeniyle festivaller düzenlenemese de yakında festivaller yeniden başlayacak. Bu etkinliklere sadece Adana değil, Türkiye genelinden ve hatta yurtdışından kitlesel katılım olmakta. Adana’daki festivallerin hepsine burada yer vermek mümkün değil. Sadece en büyüklerine yer vereceğiz. 

Portakal Çiçeği Karnavalı: Türkiye’nin ilk sokak karnavalıdır. Nisan ayında düzenlenen bir bahar karnavalıdır. Bir hafta boyunca şehrin çeşitli yerlerinde etkinlikler düzenlenir. Doruk noktası ise kortej günüdür. Karnaval sırasında şehre gelen turist sayısı milyonu aşmaktadır. Geçmişi yaklaşık 10 yıl olmasına rağmen kısa sürede Adana’daki en büyük organizasyona dönüşmüştür. 

Altın Koza Film Festivali: 50 yıldan uzun geçmişiyle Türkiye’nin en eski sinema festivalidir. Aynı zamanda Türkiye’de ve Dünya’da prestije sahip olan bir festivaldir. Ağustos sonu gibi düzenlenir. Türkiye’den ve Dünya’dan Adana’ya film yıldızları ve yönetmenler yağar. Hafta boyunca sergiler, söyleşiler, atölyeler düzenlenirken sinemalarda da yerli ve yabancı pek çok film ücretsiz gösterilir. Festivalin doruk noktası ise ödül töreni gecesidir. 

Adana Lezzet Festivali: Oldukça yeni bir festival olmasına rağmen hızla büyümüştür. Ekim ayı başında düzenlenir. Adana Mutfağının bütün lezzetlerini bu festivalde tadabilirsiniz. Fakat sadece Adana Mutfağını tadabileceğiniz bir festival olmakla sınırlı değildir. Farklı şehir ve ülkelerden de temsilciler katılır. Üç gün boyunca sayısız yemek pişer, Dünya’dan çok sayıda şef ve gurme Adana’ya gelir, atölye çalışmaları, söyleşiler ve sergiler de düzenlenir. 

Adana Tiyatro Festivali: Nisan ayında düzenlenir. Türkiye’nin önde gelen tiyatro festivallerindendir. Türkiye’den ve Dünya’dan çok sayıda tiyatro ekibi Adana’ya gelir ve salonlar ağzına kadar dolar. 

Kızıldağ Güreşleri: Kırkpınar’dan sonra Türkiye’nin en eski güreş festivalidir. 600 yıldan uzun bir geçmişe sahiptir. Karaisalı ilçesindeki Kızıldağ Yaylasında düzenlenir. 

Portakal Çiçeği Karnavalı
Portakal Çiçeği Karnavalı

Bunlar şehirdeki en büyük beş festivaldir. 

Bonus – Adana Derbisi: Adana, Türkiye’nin en rekabet dolu futbol derbilerinden birine ev sahipliği yapar. Şehrin iki büyük futbol kulübü olan Adanaspor ve Adana Demirspor ezeli rakiptir. İki takımın aynı ligde olduğu yıllarda ya da Türkiye Kupası’nda karşılaştığı durumlarda bu derbiyi izleme şansımız olur. Derbi sırasında Adana’da hayat durur. Eğer Adana seyahatinizde denk gelirseniz derbiyi kaçırmayın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yorum yazın

%d blogcu bunu beğendi: