Huawei telefonlarda Google sorunu ve alternatifler

Huawei, ABD Hükûmeti’nden ve Google’dan gelen bir ambargo altında. Bu şirketin telefon ve tabletlerinde Google uygulamaları ya yüklenemiyor ya da yüklense bile çalışmıyor. Huawei – Google sorunu için aslında oldukça basit bir çözüm var ama bazı kullanıcıların pek hoşuna gidecek bir çözüm değil. 

Google’ın onay vermediği çözümler 

Google, kendisinin lisans vermediği Huawei cihazlarına Google Play Servislerinin yüklenmesine izin vermiyor. Bunun için kullanılacak korsan yöntemler konusunda da kullanıcıları uyarıyor ve bu yöntemlerin güvenli olmadıklarını söylüyor. 

Bununla birlikte Google, mevcut korsan çözümleri de engellemek için var gücüyle çalışıyor. Huawei markalı telefonlara Google Play Servislerini ve çeşitli Google uygulamalarını yüklemek için kullanacağınız bütün korsan çözümler kısa sürede Google tarafından etkin bir şekilde engelleniyor. 

Sanal âlemde bulacağınız her türlü çözüm ya geçerliliğini yitirmiştir ya da çok yakın zamanda geçerliliğini yitirecektir, yitirmese bile güvenilirliği sorgulanmaya açıktır. “Huawei Google Play yükleme” şeklinde yaptığınız Google aramaları, aslında yanlış bir soru sorduğunuz anlamına geliyor. 

Huawei – Google Sorunu ve insanların kandırılması 

Huawei’in telefonlarında ve tabletlerinde Google uygulamaları olmaz. Bugün de olmuyor ve Huawei’in kendi işletim sistemi HarmonyOS da bambaşka bir yöne ilerlediğinden gelecekte de pek kolay olmayacak. Aynı zamanda Google da Fuchsia işletim sistemiyle kendisine yeni bir yol çiziyor. 

Fakat tüketici, bir ürün satın alırken satıcı tarafından aldatıldığı için bunun mümkün olduğunu sanıyor. Kimi satıcı Huawei telefonları, “bunda Google Play Servisleri var” diye yalan söyleyerek satıyor. Kimi de “yok ama biz bir şekilde hâllederiz, bir şekilde yükleriz” diye kandırarak satıyor. 

Bu durum benim de başıma geldi. Geçen yıl, bir teknoloji mağazasına gittim. Orada Huawei P40 Lite modelini gördüm. Oraya gitmeden önce telefonu uzun uzadıya araştırmış ve Google Play Servislerinin bulunmadığından emin olmuştum. Yine de telefon ilgimi çekiyordu. 

Mağazada telefonu incelerken yanıma gelen personel, “yardımcı olabilir miyim” diye sordu. Ben de ona “bu telefonu çok beğendim ama Google uygulamaları olmadan kullanabilir miyim, emin değilim” dedim. Aslında kullanabileceğimden emindim ama satıcının yanıtını merak ediyordum. Ve o personel bana alenen yalan söyledi: “Bu telefonda Google servisleri kurulu olarak gelmektedir. Endişeniz olmasın.” 

Çözüm 

Evet, Huawei telefonlarında Google sorununun bir çözümü var ama pek hoşunuza gitmeyecek bir çözüm olduğunu söylemiştim. 

Çözüm şudur: Eğer “Google uygulamaları benim için vazgeçilmezdir, bu uygulamaların alternatiflerine tamamen kapalıyım” diyorsanız Huawei marka telefon almamalısınız. Eğer “Google uygulamalarının alternatifleri de işimi görür, yeniliklere açığım” diyorsanız o zaman Huawei size uygun bir markadır. Fakat hem Google uygulamalarından vazgeçmemek hem de Huawei’de kalmak istiyorsanız sanal âlemdeki işe yaramaz çözümlerle vakit kaybedersiniz. 

Huawei – Google sorunu sadece Google değil, Huawei tarafından da bu şekilde çözülmek istenmiyor. Huawei de kendi telefonlarına Google Play Servisleri’nin yüklenmesi taraftarı değil. O da kendi çözümünü geliştirmiş durumda. 

Huawei, kendi mobil servislerini, uygulama mağazasını ve işletim sistemini ve Google alternatifi uygulamalarını geliştirdi. Kendi arama motoru, web tarayıcısı, harita uygulaması gibi alternatiflere sahip. Ayrıca Huawei’in uygulama mağazası AppGallery’de başka uygulama geliştiricilerin de alternatifleri var. Bunları incelemenizi, denemenizi tavsiye ederim. Türkiye’de popüler olan pek çok uygulama da orada mevcut. AppGallery’de neler var, buradan inceleyebilirsiniz. 

Bunun yanı sıra Huawei’in arama motoru Petal Search, AppGallery’de bulunmayan pek çok Android uygulamasını da telefonunuza yüklemenizi sağlıyor. Google Play Servislerine ihtiyaç duyanlar hariç pek çok uygulama oldukça iyi çalışıyor. 

Google Play Servisleri ve Google uygulamalarının olmadığı bir Huawei cihazın daha hızlı çalıştığını şahsen deneyimledim. Çünkü ben de bir Huawei telefon kullanıcısıyım. Telefonum ambargodan önce piyasaya sürüldüğü için hem Google servisleri hem de Huawei servisleri çalışır durumda. Fakat Google servisleri ve uygulamaları telefonum yavaşlamasına, hafızasının çabucak dolmasına, pilin hızlıca tükenmesine ve telefonun ısınmasına neden oluyordu. 

Telefonumdaki bütün Google uygulamalarını sildikten ya da devre dışı bıraktıktan sonra Huawei tarafındaki alternatiflerini AppGallery’den indirip kurdum. Sonuç muhteşem: Telefonum resmen rahat bir nefes aldı. Huawei tarafındaki alternatifler daha az yer kaplıyor, daha hızlı çalışıyor. 

İşte size çok basit bir çözüm: Google uygulamalarının alternatiflerini keşfedin. Alternatif önerilerimiz için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.