Impossible Foods Amerika’da okul yemekhanelerine giriyor

Bitki bazlı et ürünleri üreten Impossible Foods (İmkânsız Gıdalar) Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı okulların yemekhanelerinde öğrencilere sunulacak.

Impossible Foods nedir?

Et endüstrisi şu anki hâliyle sürdürülemez bir durumda. Dünyanın et talebini karşılamak için yapılan üretim, pek çevreci olmayan yöntemlerle yapıldığından çok fazla kaynak tüketiyor, çevresel kirlilik yaratıyor ve karbon emisyonlarına neden oluyor. Ayrıca her gün sayılamayacak kadar çok hayvanın canına kıyılıyor.

Hem Dünya’nın bu sorunlarını çözmek hem de Ay ve Mars şehirlerindeki gelecekteki gıda talebini sürdürülebilir yöntemlerle karşılamak için çözümler geliştiriliyor.

Bu çözümlerden biri de bitkisel et ürünleri üretmek. Daha önce üretilen vegan ve vejetaryen et ürünlerinin çok da ete benzemediği, sadece sağlıklı gıda ihtiyacını karşıladığı biliniyor. Et yemeyen insanlara yönelik üretiliyorlar, onların ihtiyacını karşılıyorlar ama onların arasına yeni insanların katılmasını pek sağlayamıyorlar.

Impossible Foods ise et seven insanlara da bitkisel beslenmeyi benimsetmeye çalışıyor. Yaptığı şey ise tümüyle bitkisel olan ama tadı, kokusu, görüntüsü, kıvamı ve besin değerleri gerçek etten ayırt edilemeyecek “et” ürünleri üretmek. Üstelik üretim yöntemleri daha çevreci: %96 daha az toprak kullanımı, %87 daha az su tüketimi ve %89 daha az karbon emisyonu.

Şirketin daha önce ürettiği Impossible Burger (İmkânsız Burger) adlı ürünü oldukça beğenilmiş ve gündemde yer edinmişti.

Amerikan okullarında bitki bazlı et

Amerika’da okullarda öğrencilere her gün öğle yemeği verilmekte. Fakat bu yemeklerin çok da çevreci ve sağlıklı olmadığını söylemek gerek. Bu konu daha önce de Amerika’da gündeme geldi ve değiştirilmesi için öneriler ortaya atıldı.

Geleceğin sağlıklı ve bitki bazlı beslenmesini gelecek nesillere şimdiden benimsetmek gerekiyor. Impossible Foods ‘un yapmaya çalıştığı şey de tam olarak bu.

Şirket yakın zamanda Amerika Tarım Bakanlığı Gıda ve Beslenme Hizmetleri (FNS) tarafından incelendi ve CN etiketi almayı başardı. CN etiketleri, belirli bir gıdanın, her okul gününde çocuklar için beslenme açısından dengeli öğünler için federal yemek düzeni gereksinimlerine ne kadar katkıda bulunduğunu belirlemek için kullanılmakta.

Şirket şimdi Amerika’daki çeşitli okul bölgelerinde pilot programlar yürütmeye hazır. Pilot programların ardından tüm ülkede çocuklara bitki bazlı et ürünleri sunulabilecek. Union City, Palo Alto, Aberdeen, Edmond ve Deer Creek gibi bazı bölgelerde bu süreç başlayacak.

Şirketin kurucusu ve CEO’su şu açıklamayı yaptı:

Çocuklar için genellikle okulları da içeren Making Impossible™ ürünlerini insanların tükettiği her yerde sunmak, şirketin misyonunun anahtarıdır. Okullar, çocukların beslenme alışkanlıklarının şekillenmesinde rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda iklim değişikliği ve bunun temel nedenleri hakkında erken eğitim sağlanmasında da önemli bir rol oynarlar. Bu değişim yaratan nesil için bitki bazlı etimize erişimin önündeki engelleri azaltmak amacıyla ülke çapındaki K-12 okul bölgeleri ile ortaklık yapmaktan heyecan duyuyoruz.

Kaynak: CleanTechnica