2050’ye kadar net sıfır emisyon hedefine ulaşmak mümkün mü?

Uluslararası Enerji Ajansı, yayınladığı bir rapor ile 2050’ye kadar net sıfır emisyon hedefini ortaya koydu. Fakat bu hedefe ulaşabilmek için hükûmetlerin hızlı davranması gerekiyor.

Net sıfır emisyon hedefi

Küresel enerji sektörü için bir yol haritası başlıklı rapor, 2050’ye kadar net sıfır olarak da tanımlanıyor. Bu rapor, tüm Dünyadaki karbondioksit gazı salınımlarını 2050’ye yılına kadar sıfıra indirme hedefini ortaya koyuyor.

Raporda hedefe ulaşmak için gerekli olan dört yüz adet kilometre taşı belirlenmiş. Bunlardan bazıları; fosil yakıtlı araçların satışının yasaklanması, yenilenebilir enerji projelerinin hızla büyütülmesi ve yeni fosil yakıt tedariklerine yapılan yatırımın acilen durdurulması.

Fakat ülkelerin verdikleri taahhütler, bu amaca ulaşmak için yetersiz kalıyor. Net sıfır emisyon hedefine ulaşmak için ülkeler atmosfere saldıklarından daha fazla karbonsioksiti eklememeli.

Hedef hâlâ ulaşılabilir

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), enerji sektörünün, küresel sera gazı emisyonunun yaklaşık dörtte üçünden sorumlu olduğu görüşünde.

IEA Genel Müdürü Fatih Birol bu konuda şunu söylüyor:

Yol haritamız, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon fırsatının – zor ama yine de ulaşılabilir – kaybedilmemesini sağlamak için bugün gereken öncelikli eylemleri gösteriyor.

İklim değişikliğiyle mücadele ve küresel ısınmayı 1,5 santigrat dereceyle sınırlandırmak için en iyi şansımız olan bu kritik ve zorlu hedefin gerektirdiği çabaların ölçeği ve hızı, bunu belki de insanlığın karşılaştığı en büyük zorluk hâline getiriyor.

Rapora göre içten yanmalı motor kullanan araçların 2035’e kadar yasaklanması gerek. 2030’a kadar güneş enerjisi kapasitesinin 630 gigawatta ve rüzgâr enerjisi kapasitesinin 390 gigawatta ulaşması gerek. Bu devasa bir artış. Ayrıca fosil yakıtları kullanan hiçbir kazan 2025’ten sonra satılmamalı.

İlgili haber: Kripto para birimlerinin sürdürülebilirlik sorunları

Temiz enerjiye Dünya çapında yapılan yatırımın 4 trilyon ABD doları olması gerekeceği de tahminler arasında.

ABD’nin iklim elçisi John Kerry, bu haftanın başlarında 2050 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine ulaşmak için gereken teknolojilerin çoğunun henüz icat edilmediğini iddia etti.

Fakat şu âna kadar bir dizi ülke ve bir dizi şirket, 2050’ye kadar net sıfıra geçme taahhüdü verdi bile.

Kaynak: Dezeen