Nüwa: Bir Mars şehri konsepti

Mars gezegeni her geçen yıl gündemimizde biraz daha yer edinmeye başladı. Özel uzay şirketleri, devletlerin uzay kurumları ve diğer kişi ve kuruluşlar Mars’a insan göndermek ve hatta orayı kolonileştirmek için çalışmalara önemli ölçüde hız vermişken Mars’ta kurulacak şehirler için de konseptler geliştiriliyor. Son günlerde Nüwa adlı bir Mars şehri konsepti oldukça ilgi görüyor. Gelin bu şehir tasarımına yakından bakalım.

Bir Mars şehrinde olması gereken bazı temel özellikler

Mars, Dünya’nın aksine yaşama elverişsiz bir gezegen. Atmosfer basıncı çok ama çok düşük. Atmosferde büyük oranda karbondioksit gazı var. Yüzeyde sıvı su bulunmuyor. Bitki ve hayvan yaşamı yok. Hatta şu âna kadar hiçbir şekilde canlılık keşfedilmedi. Gezegenin manyetik alanı ve ozon tabakası da yok. Bu nedenle yüzey, uzaydan gelen yoğun radyasyona maruz kalmakta.

Bu nedenlerle bir Mars şehri, bir dünya şehrinden çok farklı olmak zorunda. Peki neler olmalı?

 1. Şehrin solunabilir havasını korumak için şehir kubbelerin altında olmalı.
 2. Uzaydan gelen radyasyonu engellemek için kubbeler de yeterli olmayabilir, şehrin yer altına kurulması gerekebilir.
 3. Yer altındaki ya da kutuplardaki donmuş su kaynaklarına yakın olmalı. Çünkü Mars’ta Dünya’nın aksine su bolluğu yok.
 4. Çok gelişmiş su ve hava geri dönüşüm sistemi olmalı.
 5. Mars’ta kaynaklar sınırsız değil. Bu nedenle bütün çöpler başarıyla geri dönüştürülebilmeli.
 6. Mars’ta yaşam bulunmadığından fosil yakıt yok. Mars atmosferi düşük basınçlı olduğundan rüzgâr enerjisi de kullanılamıyor. Mars’ın Dünya’ya kıyasla daha az Güneş ışığı alması nedeniyle güneş enerjisi de yeterli bir çözüm değil. Şehrin enerjisini sağlamak için şu an en ideal seçenek nükleer enerji gibi görüyor.
 7. Şehrin içinde park ve bahçeler de olmalı. Bu bahçeler hem gıda üretebilir hem de kubbe altında ve yer altında bulunan şehrin klostrofobik ortamını çekilir kılabilir.
 8. Dikey bahçeler; hidroponik, æroponik ve akuaponik tarım üniteleri gibi seçenekler tarımsal gıda ihtiyacını karşılamalı. 2013’ten itibaren geliştirilen kültür eti yöntemi de et ihtiyacını karşılayabilir.
 9. Yapay zekâ sahibi robotlar, insanların giremeyeceği alanlarda ağır işleri yapabilmeli.
 10. Şehir bazı ihtiyaçlarını kendi üretmek zorunda. Bu nedenle 3D yazıcılara büyük iş düşecek.
 11. Aradaki mesafe nedeniyle Dünya’nın iletişim ve ekonomik ağına entegre olmak çok zor. Şehir tamamen bağımsız internetine, telefon altyapısına ve para birimine sahip olmalı.
 12. Mars’taki insanları Dünya’dan yönetmek pek mümkün değil. Oranın kendi yönetim biçimi ve hükûmeti, kurumları ve yasaları olmalı.

Mars’ta bir şehir kurmak, yüz binlerce insanı oraya taşımak ve oradaki düzeni sürdürülebilir kılmak çok ama çok zor bir iş.

Şehir uçurumun kenarına kurulacak ve buradan manzarayı izlemek de mümkün olacak. (Resim kaynağı: ABIBOO Studio / SONet)
Şehir uçurumun kenarına kurulacak ve buradan manzarayı izlemek de mümkün olacak. (Resim kaynağı: ABIBOO Studio / SONet)

Nüwa ile tanışın

Mars Society (Mars Topluluğu) Şubat 2020’de bir Mars şehri tasarlamak için yarışma düzenledi. Farklı ülkelerden 175 ekip bu yarışmaya katıldı. Ortaya oldukça ilginç konseptler ortaya çıktı.

SONet ve ABIBOO tarafından tasarlanan Nüwa şehri ise kısa sürede oldukça popüler hâle geldi. Şehir, dört ay içinde 35 kişilik bir ekip tarafından tasarlandı.

Bu şehir ne tam olarak yer altına inşa ediliyor ne de tam olarak yüzeyde kubbeler altına. Bir uçurumun yan yüzüne inşa edilecek. Şehir, bir kayalığın altındaki tünellerden oluşuyor ama uçurum tarafındaki kısmından Mars manzarası görülebiliyor. Park ve bahçelere de sahip.

Nüwa şehrindeki parklar, şehir sakinlerinin rahatlamasında önemli bir role sahip. (Resim kaynağı: ABIBOO Studio / SONet)
Nüwa şehrindeki parklar, şehir sakinlerinin rahatlamasında önemli bir role sahip. (Resim kaynağı: ABIBOO Studio / SONet)

Bu tasarım sayesinde Mars’ın sert iklim koşullarına karşı koruma sunuyor ve aynı zamanda manzaralı, katlanılabilir bir yaşam imkânı vadediyor. Enerji ihtiyacı ise hem güneş panelleri hem de nükleer enerji ile karşılanacak.

Nüwa, geçici bir yaşam alanı olarak tasarlanan bir şehir değil. On binlerce insanı barındıracak bir kalıcı yaşam alanı. Şehrin nüfusunun 200.000’in üzerinde olması bekleniyor.

Şehrin ismi nereden geliyor? İsim, Çin mitolojisindeki, evreni yaratan ve insanları tüm kötü şeylerden koruyan tanrıça Nüwa ‘dan geliyor.

Okumaya devam etmeden önce aşağıdaki fragmanı izlemenizi tavsiye ederim.

Mars’ta bir medeniyet

SONet ve ABIBOO ekibi aslında sadece bir şehir değil, sürdürülebilir bir medeniyet tasarlıyor. Bu uygarlık beş şehirden oluşacak. Nüwa bu şehirlerden başkent olanı. Nüwa şehri Mars’ın ekvatoruna yakın bir bölge olan Tharsis bölgesindeki Tempe Mensa tepesinin yan kısmında kurulacak.

Dikey tarım bahçeleri şehrin gıda ihtiyacını karşılıyor. (Resim kaynağı: ABIBOO Studio / SONet)
Dikey tarım bahçeleri şehrin gıda ihtiyacını karşılıyor. (Resim kaynağı: ABIBOO Studio / SONet)

Diğer şehirler sadece birkaç bin kilometre uzaklıkta. Sadece Abalos şehri çok uzakta kalıyor. Çünkü bu şehrin işlevi su çıkarmak ve ülkenin su ihtiyacını karşılamak. Bu nedenle kuzey kutbuna yakın olması gerekiyor.

Şehirler arasındaki ulaşım demiryolu ile sağlanacak.

Nüwa ‘nın geleceği

Bu şehrin aşamalar hâlinde inşa edilmesi gerekiyor. Bir anda 200.000 kişilik bir şehir inşa etmek mümkün değil. Şehrin ilk on yılın sonunda 10.000 kişilik bir nüfusa sahip olması bekleniyor.

ABIBOO ekibinin teknik analizleri ve SONet’teki bilim insanlarının görüşlerine göre şehrin kurulmasına 2054 gibi başlanması bekleniyor. Fakat bu, kesin bir tarih olmayabilir. Bu tarihin değişmesi de olasılık dâhilinde. Ortaklarımızla çalışmaya, farkındalık yaratmaya ve finansman sağlamaya devam ederken, daha ayrıntılı bir zaman çizelgesi sunacağız diyorlar.

Şehrin kurulu olduğu uçurumun yukarısında güneş panelleri var. Bu paneller enerji ihtiyacının bir kısmını karşılıyor. (Resim kaynağı: ABIBOO Studio / SONet)
Şehrin kurulu olduğu uçurumun yukarısında güneş panelleri var. Bu paneller enerji ihtiyacının bir kısmını karşılıyor. (Resim kaynağı: ABIBOO Studio / SONet)

Şehir, kuruluşunun 50. yıldönümüne kadar Dünya’dan bağımsız bir devlet olacak kadar genişleyecek. Bu şehirde 25,5 metrekarelik bir eve sahip olmak ve Mars’a gidiş bileti almak için 300.000 ABD doları ödemeniz gerecek. Ödemeyi yapıp bileti aldıktan sonra yedi aylık bir uzay yolculuğu yapacaksınız ve Mars’ta yeni evinize yerleşeceksiniz. Sonra da orada bir iş bulup yeni hayatınıza başlayabilirsiniz.

Bu konseptin işe yarayıp yaramayacağını anlamak için Dünya üzerinde bazı Nüwa test şehirleri inşa edilecek ve konseptin işlevsel olup olmadığı görülecek. Bu test şehirlerinde çok çeşitli deneyler yapılacak.

Mars Society’nin yarışmasında Nüwa şehri ilk 20’ye kalmayı başardı.

Bir önceki yazı: AI upscaling nedir?

Nüwa 'da kenardaki çıkıntılar dışarıdaki manzarayı izlemenize olanak tanıdığı gibi kendi içinde de hoşça zaman geçirebileceğiniz yeşil alanlar barındırıyor. (Resim kaynağı: ABIBOO Studio / SONet)
Nüwa ‘da kenardaki çıkıntılar dışarıdaki manzarayı izlemenize olanak tanıdığı gibi kendi içinde de hoşça zaman geçirebileceğiniz yeşil alanlar barındırıyor. (Resim kaynağı: ABIBOO Studio / SONet)

Notlar

 1. Ekibin lideri Alfredo Munoz ile Space.com sitesinde yapılan röportajı okumak için buraya tıklayın.
 2. Nüwa hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın. Bu yazıda kullanılan görseller de oradan alındı. Görselleri kullanmama izin verdikleri için teşekkür ederim.