HarmonyOS teknoloji endüstrisini alt üst etmeye hazır

Huawei, ABD ile sürtüşmeden çok önce Google hizmetlerinden ve diğer önemli teknolojilerden arındırılmış HarmonyOS ile onlarla dalga geçti. ABD ile Çin arasındaki gerilim, geliştirilmesi ve yayınlanması için zaman çizelgesini biraz artırdı.

Teknik olarak HarmonyOS, tüm mobil cihazların %90’ından fazlasında kurulu işletim sistemleri olarak Google’ın Android ve Apple iOS’una katılarak bir sonraki büyük mobil platform olmaya hazırlanıyor. Ancak 2019’da pazara kısa bir süre liderlik ettikten sonra şimdi cep telefonu işine geri dönme mücadelesi veren Huawei, Harmony için daha büyük bir vizyona sahip. Henüz hiçbir teknoloji şirketinin başaramadığı şeyi başarmayı umuyor: Telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, TV’ler, akıllı ev aletleri ve daha fazlası için tek bir yazılım platformu oluşturmak.

Huawei’nin büyük Çin pazarındaki güçlü konumuna rağmen ve Harmony OS ‘ye devasa kaynaklar akıttıktan sonra, erken araştırmalar, çoğunlukla, Android’in kod tabanıyla paylaştığı, açık kaynak kodunun liberal bir şekilde kullanıldığını ortaya çıkardı. Buna karşılık Android, ücretsiz ve açık kaynaklı Linux işletim sisteminin altında yatan kodu kapsamlı bir şekilde kullanır.

Şimdi hep beraber

Tabii ki, teknoloji devlerinin çoğu, işletim sistemlerini tek bir platformda birleştirmeye çalışıyor. Apple’ın etkileyici M1 çipi, bilgisayarlarını ve tabletlerini tek bir donanım platformunda birleştirmesine izin verdi ve TV kutusu ve telefona da çok gecikmez. Bu, büyük olasılıkla yarım düzine işletim sisteminde bir konsolidasyonu otomatik olarak tetikleyecektir. Google; telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, TV’ler ve oyunlar için tek bir Android sürümünü kullanıma sunmanın avantajını görebilir. Microsoft’un Windows’u zaten bilgisayarlarda ve tabletlerde birleştirildi ve yakında Xbox’ı da çalıştırabilir. Samsung’un Tizen işletim sistemi, TV’lerine ve bazı giyilebilir cihazlarına çoktan yayıldı.

İşletim sistemlerini konsolide etmenin faydaları açıktır. Bilgisayar korsanlarına karşı birden çok cephede çok daha az devam eden geliştirme, daha az güncelleme ve daha az saldırı noktası olacaktır. En önemlisi, geliştiriciler tüm dijital pazarı tek bir uygulamayla yapabilir.

Huawei’nin Trump rejiminin elindeki acı deneyimi, kendi yazılım platformuyla başarılı olma kararlılığını güçlendirmiş gibi görünüyor. HarmonyOS, TV setlerinde ve bir veya iki cihazda göründü ve önümüzdeki birkaç hafta içinde hem telefonlarda, tabletlerde ve giyilebilir cihazlarda görüneceği söyleniyor.

Geleceğin HarmonyOS için neler getireceği hakkında Huawei’den uzun ve biraz teknik açıklama:

Huawei HarmonyOS: Dağıtılmış sistem nedir?

HarmonyOS, fiziksel olarak ayrı birden çok cihazı sanal bir Süper Cihaza entegre eden dağıtılmış bir sistemdir. HarmonyOS, telefonunuzda bir harita uygulaması açıp bir hedef seçerseniz, arabanıza bindiğinizde haritanın otomatik olarak ana ünite ekranına senkronize edildiği bir sistem vizyonuyla başladı. Arabadan indiğinizde harita sorunsuz bir şekilde saatinize geçer.

Huawei şu anda bu vizyonu gerçekleştirme sürecinde ve şirket, tüm sürecin o kadar sezgisel ve sorunsuz olacağını ve kullanıcıların yeni işletim sistemini kolayca kavrayabileceklerini savunuyor. Arabanıza biner binmez, telefonunuz arabanızın bir uzantısı olur.

HarmonyOS ‘un bu kadar ilginç olmasının nedeni, otomotiv ana üniteleri, cep telefonları, kulaklıklar, tabletler, TV’ler, saatler ve hatta çok sınırlı cihazlardan oluşan birbirine bağlı bir ağda kullanılmak üzere tasarlanmış, yaklaşmakta olan bir dağıtılmış işletim sistemleri dalgasında ilk olmasıdır. Su ısıtıcıları, çamaşır makineleri ve buzdolapları gibi beyaz eşyalar için de bilgi işlem yetenekleri gelişiyor.

Uyarlanabilir mikro çekirdek

Huawei’nin yaptığı şey, bir “mikro çekirdek” aracılığıyla sistemin boyutunu küçültmek ve geliştiricilerin donanım ihtiyaçlarına göre kodun hangi bölümünü uygulayacaklarını seçmelerine olanak tanıyan modüler bir tasarım kullanmaktır. Bu nedenle, tam kod cihazdan cihaza farklılık gösterse de, ekosistemdeki her cihaz, dağıtılmış sanal veri yolunu, dağıtılmış veri yönetimini ve dağıtılmış zamanlamayı desteklemek için bazı kodlar çalıştıracaktır.

Basitçe ifade etmek gerekirse, dağıtılmış sanal veri yolu, farklı cihazların aynı dili konuşmasını ve birbirine bağlanmasını ve birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar.

Dağıtılmış veri yönetimi, gerçek zamanlı olarak farklı cihazlar arasında bilgi senkronizasyonu sağlar. Bu, farklı, fiziksel olarak bağımsız cihazlar arasındaki işbirliğinin anahtarıdır.

HarmonyOS dağıtılmış dosya sisteminin uzaktan okuma ve yazma performansı, Microsoft’un Samba protokolünden 4 ila 6 kat daha hızlıdır. HarmonyOS OPS’si, Android İçerik Sağlayıcısından 1,3 kat daha yüksektir. Dahası, HarmonyOS cihazlar arası veri okumayı desteklerken Android desteklemez. HarmonyOS ‘un dağıtılmış arama özelliği, Apple iOS’tan 1,2 kat daha hızlıdır.

Güvenlik için dağıtılmış zamanlama

Diğer bir özellik, dağıtılmış güvenliği sağlamak için bir önlem olan dağıtılmış zamanlamadır. Örneğin, Huawei kulaklıkları ses izi tanımayı destekler ve Huawei telefonları parmak izi veya yüz tanımayı destekler. Bu kimlik doğrulamaları artık farklı cihazlarda ayrı olarak kullanılmaktadır. Gelecekte, bazı son derece hassas ve kritik işlemler için, dağıtılmış programlama, güvenliği artırmak için birden çok cihazda biyometrik kimlik doğrulama yeteneklerinden yararlanılmasına izin verecektir. Bağlı bir cihaz ağında, işletim sistemi, kullanıcı kimlik doğrulaması için birden fazla cihazı kolayca kullanabilir. Bu, HarmonyOS ve diğer işletim sistemleri arasındaki önemli bir farktır. Yalnızca telefonlar veya kulaklıklar için bir işletim sistemi değildir. Herhangi bir akıllı cihazda çalışabilir.

Dahası, dağıtılmış teknoloji ile, zayıf bilgi işlem yeteneklerine sahip cihazlar, diğer cihazların güvenlik özelliklerinden yararlanarak gelişmiş güvenliğin keyfini çıkarabilir. Örneğin, bir akıllı TV, bir yönlendiriciden daha fazla bilgi işlem gücüne sahiptir, ancak dağıtılmış teknolojiyle, bir TV, güvenlik algoritmalarını çalıştırmak için TV’nin bilgi işlem kaynaklarını kullanarak bir yönlendiricinin potansiyel risklerini belirlemeye ve azaltmaya yardımcı olabilir. Basitçe ifade etmek gerekirse, cihazlar yeteneklerini birbirleriyle paylaşabilir ve buna güvenlik yetenekleri de dâhildir. Teorik olarak, tüm dağıtılmış sistemin güvenliği, sistemdeki en güvenli cihazın güvenliğine eşdeğerdir.

Kısacası, donanım, dağıtılmış bir sanal veri yolu üzerinden kablosuz olarak bağlandığında, her bir cihazın yetenekleri diğer bağlı cihazlar tarafından kullanılabilir. İki cihazın yetenekleri bir uygulamayı desteklemek için birlikte kullanılabilir.

Önceki işletim sistemleri genellikle belirli bir donanım türüyle sınırlıydı. Örneğin, Android yalnızca telefonlarda ve tabletlerde çalışır. Android kullanıcı arayüzü, telefonunuzdaki el fenerini kontrol etmenize izin verir, ancak evinizdeki akıllı lambayı kontrol etmenize izin vermez. Telefonunuzdaki bir uygulama aracılığıyla bir video akışı gerçekleştirdiğinizde, videoyu telefonunuzun ekranında izleyebilirsiniz, ancak TV’nizde izleyemezsiniz. Eskiden bu sınırlamaları hafife alırdık, ancak dağıtılmış teknoloji bizi beklediğimizin ötesine taşıyacak ve çok çeşitli tamamlayıcı cihazlar arasında yetenek paylaşımına izin verecek.

Ancak şu anda diğer cihazları yalnızca başka bir uygulama ile kontrol edebiliyoruz ve bu hiç de kolay değil. Bunun farkındalığı, Huawei’nin tüketici deneyimini sorunsuz hâle getirmeye bu kadar çok önem vermesinin nedenidir. Bununla birlikte, tamamen işlevsel bir dağıtılmış sisteme sahip olmak için bundan daha fazlasına ihtiyacınız var. Tüketici alanındaki dağıtılmış sistemlerin önündeki en büyük engel, cihaz bağlantısının ne kadar güvenilmez olabileceğidir.

Huawei HarmonyOS, sistemin temelde farklı cihazları birbirine bağlaması açısından “heterojen ve asimetrik dağıtılmış bir sistemdir.” Tek bir dağıtılmış sistemde, 8 çekirdekli ve 12 GB belleğe sahip bir cep telefonu, 1 çekirdekli ve 512 MB belleğe sahip bir yönlendirici ve su ısıtıcıları, fırınlar, akıllı lambalar ve mikrodalga gibi çok sınırlı bilgi işlem kapasitesine sahip bir dizi IoT [nesnelerin interneti] cihazı olabilir. Bilgi işlem yetenekleri on binlerce farklı büyüklükte olabilen cihazları koordine etmek büyük bir zorluktur. Ek olarak, bu cihazlar fiber optik yerine çoğunlukla kablosuz olarak Wi-Fi/Bluetooth üzerinden bağlanır, bu da hızın sınırlı olduğu ve bağlantı güvenilirliğinin garanti edilmesinin daha zor olduğu anlamına gelir. Cihazların kablosuz bir sistemde nasıl keşfedilip bağlanabileceği, tüketici kullanımı için uzun süredir dağıtılmış sistemleri rahatsız eden başka bir sorundur.

Huawei, bu sorunu çözmek için üç teknoloji kullanır: Heterojen birleşik ağlar (tartışılmıştır), kendini keşfetme ve kendi kendine ağ oluşturma ve dinamik gecikme kalibrasyonu. Kendi kendine keşif, cihazlarda Bluetooth/Wi-Fi’nin her zaman etkinleştirilmesini gerektirir ve hızlı keşif, cihazların uyumlu cihazlar için sürekli olarak ortamlarını taramasını gerektirir, ancak bu, pili boşaltma gibi talihsiz bir yan etkiye sahiptir. Sonunda, her şey bir denge kurmakla ilgili.

HarmonyOS: Dinamik gecikme kalibrasyonu

Huawei Tüketici İş Grubu Yazılım Mühendisliği Bölümü başkanı Dr. Wang Chenglu, ses ve görüntünün senkronizasyonunu içeren bir örnek kullanarak dinamik gecikme kalibrasyonu kavramını açıkladı. Onun örneğinde, bir videonun sesi ve görüntüsü sırasıyla bir çift kulaklığa ve bir TV’ye iletiliyor. İki farklı fiziksel kanalın kullanılması nedeniyle iki cihazın gecikme süresi kaçınılmaz olarak farklı olacaktır ve bu senkronizasyonun bozulmasına neden olur. Sesi ve görüntüyü senkronize etmenin bir yolu, sesten daha kısa bir gecikme süresine sahip olan görüntü ekranına yapay olarak biraz gecikme eklemektir. Gecikme sabit bir değer olmadığından ve QoS’ye (hizmet kalitesi) göre değiştiğinden, görüntü gösteriminin ve sesin gecikmesini dinamik olarak koordine etmek için bir gecikme tahmin algoritması gereklidir.

HarmonyOS uygulamaları, bir veya daha fazla Özellik Yeteneği (FA) ve Atomik Yeteneklerden (AA) oluşan uygulama paketi biçiminde Huawei AppGallery’de yayınlanır. FA, karmaşık işlevleri uygulamak için AA’yı çağıran bir program varlığıdır (UI ile birlikte), AA ise tek bir işlevi uygulamak için üçüncü bir taraf tarafından geliştirilen UI olmayan bir program varlığıdır. AA’lar birbirinden bağımsızdır ve belirli kullanıcı gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Farklı cihazlar gerektiğinde otomatik olarak FA’lar ve AA’lar yükleyecektir. Bu şekilde, geliştiricilerin birden çok cihazda dağıtılabilen yalnızca bir uygulama paketi geliştirmesi gerekir.

Bir dereceye kadar, Huawei bu teknolojileri, şu anda Huawei’nin akıllı telefonlarında çalışan Android’in yeniden derlenen sürümü olan EMUI 11’e dâhil etti. Ancak Android, bazı dağıtılmış yetenekleri tam olarak destekleyecek şekilde tasarlanmamıştır. Baştan sona dağıtılmış teknoloji düşünülerek tasarlanmış bir işletim sistemi olan HarmonyOS, bu teknolojilerle EMUI 11 veya diğer Android sürümlerinden çok daha fazlasını yapmayı vaat ediyor. Diğer satıcılar artık aynı şeyi takip ediyor ve çoklu ekran işbirliği gibi özellikleri desteklemek için dağıtılmış teknoloji geliştiriyor, ancak Huawei ilk hamle avantajına sahip. Huawei, HarmonyOS ‘u tamamen açık kaynak yapmaya adamıştır ve önemli miktarda kaynak kodu, geçen yılın Aralık ayının sonlarında geliştiriciler için piyasaya sürüldü.

Dağıtılmış bir sistem ne gibi faydalar sağlayabilir?

Ev aletleri üreticileri için, dağıtılmış sistemlerin yükselişi, tüketicilerin para ödemeye istekli oldukları gelişmiş işlevsellik sunmalarına ve böylece kârlarını artırmalarına olanak sağlayabilir.

Okuyun: WeChat, işlemlerde 250 milyar dolar ile e ticaret hedeflerini büyütüyor

Geliştiriciler için HarmonyOS, farklı özellikleri uygulamak için çok çeşitli kitler sunar. Geliştiricilerin sıfırdan başlamaları ve binlerce satır kod yazmaları gerekmediğinden, geliştirme verimliliklerini büyük ölçüde artırabilirler. Tüketiciler, cihaz yetenek paylaşımı ve kesintisiz etkileşim ile sağlanan daha fazla rahatlığın keyfini çıkarabilir. Bunun ötesinde, kimsenin tahmin edemeyeceği faydalar sağlayan HarmonyOS’un beklenmedik kullanım durumlarını görmemiz muhtemeldir.

Kaynak: Techradar