Fifa Serisi İçin Yıkıcı Haber: Avrupa’nın Dev Kulüpleri Fifa 22’de Olmayacak

Yıllardır futbol oyunları oynarım. Sadık bir futbol oyunu oyuncusu olduğum kadar sadık bir de futbol izleyicisiyimdir.  Oyun yayıncılığına adım attığım günden itibaren futbol oyunları, özellikle Fifa serisi benim için daha farklı bir yere oturdu.  Öyle ki bazen sadece futbol oyunları oynayarak yayın yaptığım günler oluyor.  Hepimiz biliyoruz ki bu tip oyunların temel taşı takımlardır. Bu yazımızda gerçek dünyada futbolun lokomotifi olarak dünya devleri arasına adını yazdırmış 12 kulüpten ve aldıkları kararlardan bahsedeceğiz. Dünya futbolunun çok güzel bir noktaya gelmesine vesile olmuş bu kulüpler yakın zamanda sergiledikleri aksi davranışlarla ortalığı adeta toza dumana buladılar.

Son bir ayda alınmış bazı kararlar dünya futbolunda neredeyse deprem etkisi yarattı. Bunların en başında da kurulacak Avrupa Süper Ligi bulunuyor.  Avrupa’nın en büyük 12 kulübünün ortak bir deklarasyon yayınlayarak gelirlerini artırmak amacıyla  yeni bir lig  kuracaklarını açıklamaları, depremin dünya genelini etkilemesine yetti. Haberin detayına geçmeden önce bu takımlar hangi takımlardı, hatırlayalım: Manchester City, Manchester United, Chelsea ,Liverpool, Arsenal, Tottenham, Barcelona, Real Madrid, Atletico Madrid, Juventus, Inter ,Milan.

Avrupa’nın en büyük 12 kulübünün yeni bir lig kuracaklarını açıklamalarının ardından özellikle FIFA ve UEFA tepki gösterip konuya ilişkin açıklamalar yaptılar. Olası yaptırımlar bile konuşuldu. Fakat tüm bu açıklamalara rağmen geri adım atılmadı. Kulüpler Avrupa Süper Ligi’ni  kurma konusunda son derece kararlı.

Alınan tek karar bu değil. Şimdi bu kulüpler yeni bir karar daha aldıklarını duyurdular. Bu, oyunseverleri ve  oyun yayıncılarını çok yakından ilgilendiren bir karar. Yapılan açıklamaya göre Avrupa Ligi’nin kurucusu olacak 12 takım FIFA 22’den itibaren artık bu seride olmayacaklar. 12  kulübün içinde bulunacağı yeni bir oyun ile gelirlerini artırmayı hedeflediklerini duyurdukları açıklama tüm oyunseverlerde şok etkisi yarattı. 

Açıklamanın direkt etkileyeceği tek bir futbol oyunu mevcut: Elektronik Art’ın ürettiği FIFA serisi. Peki neden sadece FIFA serisi etkilenecek, Hemen söyleyelim.  Electronic Arts’ın yapımcısı olduğu FIFA serisi FIFA lisansıyla çıkıyor. Bu durumda bu kulüpler ile Fifa arasında geçen “Avrupa Süper Ligi” kaynaklı sürtüşme nedeniyle bahsi geçen oyunlarda yer almak istemezlerse bunu Pek tabii ki başarabilirler. Yüksek ihtimalle de başaracak gibi görünüyor. Çünkü açıklamaları tam da bu yönde. Hal böyle olunca Konami‘nin ürettiği PES serisine gün doğmuş oluyor. Çünkü bu serinin  mevcut bir lisans anlaşması yok, yani bağımsız hareket edebileceklerdir. Bu yazdıklarımızın bir kısmı bizim tahminlerimiz fakat 2 kesin karar var ki  birincisi Avrupa Süper Lig’i kurulacak.  İkincisi ise  Avrupa Süper Ligi’nde bulunacak takımlar FIFA serisinde yer almayacaklar.

Kendi adıma konuşmam gerekirse  FIFA 99 dan itibaren tüm FIFA oyunları oynamış biri olarak bu kulüplerin bundan böyle bu oyunda yer almayacak olmalarına gerçekten çok üzüldüm. 12 dev kulübün  olmadığı  bir oyun kesinlikle eksik olacaktır. Halihazırda Juventus’la böyle bir sıkıntı yaşayan bu seri bir tek kulüp yüzünden bile oldukça can sıkıcı hale gelmişken 12 dev kulübün olmayışı nasıl bir etki yaratacaktır, bunu düşünmek bile istemiyorum. 

FIFA serisini takip edenler ve oynayanlar bilirler; Juventus, lisans Anlaşması konusunda Konami ile anlaşınca FIFA serisinde bambaşka bir isimle kendisine yer buldu. Her ne kadar sempatik bir isim kullanılmaya çalışılmış olsa da  bu Kulübü başka bir takım ismi ile görmek ve  başka bir armayla karşımızda bulmak kolay alışılabilecek bir durum değil. 

Bahsi geçen kulüplerin  tüm dünyada büyük taraftar kitlelerine sahip olması oyunda bulunmayacak oluşlarını daha da sarsıcı hale getiriyor. Biz, oyun yayıncıları olarak oyunda lisanssız takım isimleri ile yer alacak  kulüplerin gösterileceği yayınlar yapmaya çok da gönüllü davranacağımızı söyleyemeyeceğim. 

En az pandemi kadar tehlikeli böylesi haberlerin kısa zamanda son bulması dileğiyle ve  bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın