Fifa 21 Kusursuz mu?

Hiçbir oyun kusursuz değildir. Kusursuza yakın olanlar elbet vardır fakat sadece kusursuza yakındır.  Electronic Arts yapımı Fifa 21 bu yazdıklarımıza en güzel örnek olarak dünya genelinde neredeyse patlama yaptı. Öyle  ki Fifa Serisinin en büyük  rakibi PES (Pro Evolution Soccer) oyununun yapımcısı şirket Konami, 2021 yılında yeni bir oyun  çıkarmak yerine eski oyunu güncelleyerek tüm dikkatini ve gücünü 2022 yılına kanalize ettiğini açıkladı. Amaçları ise  2022’de çok güçlü bir oyun yaratarak, sahip oldukları devasa konsol  futbol oyuncu kitlesini 2018-2020  yılları arasında piyasaya sürülen 3 Fifa oyununun başarısıyla baş edemedikleri için  kaptırdıkları Fifa Serisinin yaratıcısı EA (Electronic Arts) isimli şirketle rekabet edebilmek. Bu öyle bir rekabet ki artık adeta Konami için var olma savaşına dönüşmüş durumda. Rakibini yakalayabilmek için 1 yılı pas geçmeyi bile göze alabildiler.

Fifa 21 ‘in Eksiği Ne?

Konami Cephesinde böylesi bir seferberliğe sebep olan Fifa 21’de ise festival havası hakim. Zaferin tadını çıkardıklarına eminiz. Peki  En büyük rakibini ezip geçen ve hatta satış rakamlarında hatırı sayılır bir fark atan  Fifa 21’in eksiği ne?

Eskiden oyunlar ve oyuncular vardı. Şimdilerde ise bu ikiliye yeni bir ikili dahil oldu: Yayıncılar ve izleyiciler… Futbolu  güzelleştiren yegane unsurlardan biridir taraftar, yani izleyiciler. Dünyada izleyici kitlesi bu kadar fazla olan başka bir spor neredeyse yok.  Futbol, hem izlemesi hem de oynaması keyifli bir spordur. Bu, sanal dünyada da geçerlidir. Futbolun  küresel bir spor olarak kabul görmesini sağlayan en önemli etken de işte bu izleyici kitlesidir. Yazımda sanal dünya futbolun

Fifa 21, oyunseverlerin takdirini kazanmış bir oyun olmasına karşın bir gerçeği fazlasıyla gözardı etmiş. Oyun, kullanıcı deneyimi yani oyuncu deneyimi  açısından oldukça tatmin edici. Bunu kesinlikle kabul ediyoruz fakat işin bir de izleyici tarafı var. Öyle ki futbol oyunlarına ilgi gösteren oyuncu kitlesi büyüklüğünde bir de izleyici kitlesi mevcut. Böyle bir kitlenin kokusunu alan yayıncılar ise yayınlarında  bu oyunlara sıklıkla yer veriyorlar. Fakat oyun, oynayıcı açısından başarılı olsa da yayıncı bakış açısına göre oldukça eksik. Nedir bu eksikler.  Bu eksiklere bir sonraki makalemde teker teker  değineceğim.  Ve bunu oyunsever ve yayıncı kimliklerimle iki farklı şekilde yapacağım

Kazanan Kim Olacak? Fifa 22 vs PES 22

Bundan sonra piyasaya sürülecek her yeni oyun sadece oyun zevki açısından değil ayrıca bir de izleyici kitlesi düşünülerek hazırlanmalıdır. İşte bu nedenle Yayıncılara çeşitli varyasyonlar sağlayabilen oyun tüm ganimeti toplayacaktır. Futbol oyunlarında bundan sonraki aşama artık seyir zevkine yatırım yapmak olmalıdır. Oynaması zevkli olduğu kadar izlemesi de keyif verebilen oyun  bu mücadeleden galip ayrılacaktır. 

Okuyun: HarmonyOS teknoloji endüstrisini alt üst etmeye hazır