Mailchimp e ticarete giriyor

Mailchimp, dünyanın en popüler e-posta bülteni araçlarından biridir. Fakat son yıllarda kazandığı yeni özelliklerle birlikte tam teşekküllü bir pazarlama şirketine dönüştü. Şimdiyse Mailchimp e ticaret işine giriyor.

Mailchimp e ticaret işine giriyor

Aslında Mailchimp hâlihazırda bazı e ticaret siteleriyle entegrasyon olanağını kullanıcılarına sunmaktaydı. Fakat bu sefer iki önemli adım atarak e ticaret alanına doğru bir genişlemeye imza atıyor. Bu adımlar;

  1. Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için kendi çevrimiçi mağazalarını tasarlama olanağı.
  2. Yeni bir randevu rezervasyon sistemi.

Yani e ticaret siteleri yapılmasına olanak tanıyarak bir bakıma Shopify ve Amazon Selz’in alanına giriyor.

Yeni üyelik planları

Mailchimp birtakım yeni üyelik planlarını kullanıcılarına sunacak. En temel plan ücretsiz plan olacak. Bu planda Mailchimp işlem üzerinden gelir elde edecek, işlem başına %2 alacak.

Ayda 10 ABD doları ödeyen kullanıcılar ise sitedeki Mailchimp markasını kaldırabilecekler. Ayrıca e-posta ve sohbet desteği verilecek. İşlem ücreti %1,5 olacak.

Plus planını seçen kullanıcılar ise ayda sadece %0,5 oranında işlem başına ücret ödeyecek.

Tüm planlarda sınırsız sayfalı ve bant genişliği olmayan siteler kurulabilecek. SEO araçları ve Google Analytics kullanılabilecek.

Yeni özellikler çok yakında

Randevu rezervasyon özelliği, 28 Nisan’da, yani bugün tüm kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Yeni e ticaret özellikleri ise şu an beta aşamasında olup 18 Mayıs’a kadar İngiltere ve ABD’deki tüm Mailchimp kullanıcılarına açılacak.

Mailchimp e ticaret özellikleri neden önemli?

Mailchimp’in bu adımları şirketin tarihinde bir dönüm noktası olabilir. Şirketin 14 milyon müşterisinin %40’ı zaten e ticaret alanında faaliyet gösteriyor. Şirket bu kullanıcıların bir çoğunun daha çok yerel e ticaret özelliği istediğini söylüyor.

Sistemde zaten var olan e ticaret özellikleri ve entegrasyonları, kullanıcıların %30’u tarafından hâlihazırda kullanılmakta. Bu, 2019’dan 2020’ye %61 oranında artış demek.

Mailchimp’in CEO’su ve kurucu ortağı Ben Kestane duyurusunda şunu yazdı:

Aslında, hâlâ hedefimiz dünyadaki en iyi e-posta pazarlamasına sahip olmak. Müşterilerimizin ve ortaklarımızın yeni özellikler ve işlevsellik talep ettikleri kadar tutarlılık ve süreklilik de talep ettiklerini biliyoruz, bu nedenle mevcut araçları da geliştiriyor uz. E-postaları tasarlama sürecini olabildiğince kolaylaştırmak için çalışmaya devam ediyoruz ve birkaç ay içinde yeni güzel e-posta şablonları ekliyoruz .

Kaynak: TechCrunch