Ramazan alışverişleri de e ticaret üzerinden yapılıyor

Pandeminin etkisiyle e ticaretin, tuğla ve harç türü türü mağazalara baskın gelmeye başladığını daha önceki haberlerimizde de sizlerle paylaşmıştık. 2021’de Ramazan ayının da e ticarete olumlu yansıdığı görülmekte. Artık Ramazan alışverişleri de e ticaret üzerinden yapılmaya başlandı.

Ramazan alışverişleri artık internetten yapılıyor

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Başkan Yardımcısı ve PTTAVM.com’un genel müdürü Hakan Çevikoğlu, Ramazan alışverişlerinin e ticaret üzerinden yapılmaya başlandığını, bu alanda satılan ürünlerin e ticaretteki satışlarının arttığını söylüyor.

Çevikoğlu basına şunu söyledi:

Pandemi döneminde artışa geçen e ticaret kullanımı Ramazan ayında doruk noktaya ulaştı. Tespitlerimize göre, çerezden çocuk kitaplarına, dezenfektandan hurmaya kadar birçok ürünün satışlarının yükseldiğini görüyoruz.

Vaka sayılarının hızla artışa geçmesi de bu döneme denk geldiği için özellikle dezenfektan satışlarının yüzde 30 düzeyinde artış gösterdiğini görüyoruz. İnsanlarımızın Ramazan ayı alışkanlıkları arasında bulunan hurma, fındık, fıstık gibi ürünlerin alımları da yükseldi. Platformumuzun verilerine göre, özellikle hurma normal dönemlerde günde 10-30 kilo hurma satılırken bu şimdi 200-300 kilolara ulaştı.

Çevikoğlu bunun yanı sıra en çok satılan ürünler hakkında da ayrıntı verdi. En çok satılan ürünler; kuru incir, toz şeker, arpa şehriye, yeşil mercimek, İran hurması, fındık, Siirt fıstığı, kuru kayısı, Gaziantep fıstığı ve fıstık ezmesi.

En çok Ramazan kolisi sipariş edilen şehirler

Çevikoğlu, PTTAVM.com olarak Ramazan kolisi de çıkardıklarını ve bu kolilere büyük bir ilgi olduğunu söylüyor. En çok Ramazan kolisi sipariş eden şehirler ise İstanbul, Ankara ve Bursa.

Hakan Çevikoğlu’nun paylaştığı bilgiler Ramazan ayının e ticarete iyi geldiğini gösteriyor. Tüketici artık Ramazan alışverişleri için de e ticarete başvuruyor.

Diğer e ticaret siteleri, pazar yeri siteleri ve çevrimiçi süpermarketler de bu konuda bilgi paylaşırsa bu konuya daha geniş bir çerçeveden bakma olanağımız olacaktır. O zaman e ticarette Ramazan etkisini daha ayrıntılı değerlendirebileceğiz.

Ayrıca çok yakında Ramazan Bayramı var. Bayram alışverişlerinin de e ticarete olumlu yansıyıp yansımayacağını da önümüzdeki günlerde ve haftalarda göreceğiz. Yakında e ticaret siteleri bayram kampanyalarını da duyuracaklar.

Kaynak: Yeni Şafak