En tasarruflu online alışveriş yapan ülkeler belirlendi

Savoo tarafından yapılan bir araştırma, dünyadaki en bilinçli ve en tasarruflu online alışveriş yapan müşteri kitlesinin hangi ülkelerde olduğunu ortaya çıkarmakla kalmadı, bazı ülkelerde de negatif tasarrufun söz konusu olduğunu gözler önüne serdi.

En tasarruflu online alışveriş yapan ülke

Online alışverişe geçiş süreci, sadece e ticareti büyütmekle ya da fiziki mağazaları zayıflatmakla ilgili bir kayma yaratmıyor. Tüketici davranışlarında da bir kayma yaratıyor.

Çünkü ortaya daha bilinçli bir müşteri kitlesi çıktı. Günümüzde online alışveriş yapacak olan kişiler uzun uzadıya ürün ve satıcı hakkındaki yorumları okuyorlar, olası şikâyetleri araştırıyorlar, farklı site ve satıcılardaki fiyatları karşılaştırıyorlar ve indirim kuponları arıyorlar.

Savoo’nun araştırması, en bilinçli müşteri kitlesinin nerede yaşadığını, hangi ülkede müşterilerin en tasarruflu online alışveriş için çabaladığını gözler önüne seriyor. Bu araştırmada indirim kodları için Google‘da yapılan arama sayısı gibi ölçütler incelendi.

Ortaya çıkan sonuç, Belçika’nın en tasarruflu online alışveriş yapan ülke olduğu. Belçikalılar indirim kodları için internette 943.597’den fazla arama yapıyor ve bu, her 1.000 kişi başına 81 arama anlamına geliyor.

Listenin ilk beşi Avrupa ülkelerinden oluşmakta. İkinci sırada Fransa, üçüncü sırada Almanya, dördüncü sırada Lüksemburg ve beşinci sırada İrlanda var.

İrlanda’nın başarısı

Fakat bu istatistik bize her şeyi söylemiyor. Evet, Belçikalılar indirim kuponları ile en tasarruflu online alışveriş yapan ülke olarak görünmekte. Fakat işin içine, alınacak ürünlerin sıfır mı yoksa ikinci el mi olup olmadığı konusu da dâhil edilirse işin rengi epey değişiyor.

İrlandalılar ikinci el ürünleri diğer ülkelere kıyasla daha fazla tercih ediyorlar. Üstelik bunun için sıkı pazarlık yapıyorlar. Böylece daha fazla tasarruf etmiş oluyorlar ve dünyada zirveye çıkıyorlar.

Negatif tasarruf yapan ülkeler

Öte yandan en tasarruflu online alışveriş yapan ülkeler sıralamasının diğer ucu var. Diğer uçtaki ülkeler ise negatif tasarruf yapıyorlar. Yani bırakın tasarruf yapmayı, olması gerekenden daha fazla harcama yapıyorlar.

Bu alandaki liderliği ise Yunanistan elinde tutuyor. Bunun da nedeni ülkenin içinde bulunduğu mali koşullar.

Bakınız: Fransa’da mobil ödeme kullanım oranı %38’e yükseldi

Yunanistan %-14 oranında tasarruf ediyor. Onun dışında altı ülke daha eksi seviyelerde negatif tasarruf yapmakta. Bu ülkeler; %-2,5 ile Portekiz, %-1,3 ile Letonya, %-1 ile Polonya, %-0,8 ile Finlandiya, %-0,3 ile Yeni Zelanda ve %-0.1 ile Güney Afrika.

Kaynak: Internet Retailing