"Enter"a basıp içeriğe geçin

Deep web ile dark web arasındaki fark nedir?

İnternet, genellikle insanlığın bilgiye ulaşmasına ve bilinçlenmesine yardımcı olan bir araç olarak görülür. Fakat bu her zaman doğru değildir. Yanlış bilginin doğru bilgiden daha hızlı yayılmasının sayısız örneği vardır. Ben sadece bildiğim konular üzerine sosyal medyada her gün birkaç tane yanlış bilgi görüyorum. Bilmediğim konularda da görüyorumdur ama fark edemiyorumdur. Sanal âlemde en çok gördüğüm yanlış bilgilerden biri de deep web ile dark web terimlerinin aynı şey sanılması. Bugün bu yanlışı düzelteceğiz.

Çoğunluk ne söylüyor?

Çoğunluğun söylediği şey şudur:

“Deep web ya da dark web, internetin, arama motorlarında çıkmayan, özel yazılımlarla girilebilen ve yasa dışı pek çok faaliyetin olduğu kısmıdır. İnternetin %90’ını oluşturur ve katmanlardan oluşur.”

Katmanlara gelince ise her türlü şehir efsanesini okuyabilirsiniz. En alt katmanlara inmeyi başaranların; devletlerin nükleer silah kodlarına erişebildiği, uzaylılarla ve gelecekte yaşayan insanlarla chat yapabildiği gibi uçuk kaçık şeyler duyabilirsiniz. O kadar mantıksız şeyler ki burada bunların neden mantıksız oldukları çürütme zahmetine katlanmayacağım.

Bunun dışında bir de yasa dışı faaliyet kısmına dikkat çekenler var. Her türlü yasa dışı mal ve hizmetin alım satımının yapıldığı, kanunlara aykırı materyallere ulaşıldığı bir yerden söz ediliyor. Bunda da hiç şüphesiz gerçeklik payı var. (Aşağıda değineceğim)

Fakat buna rağmen şehir efsaneleri sayesinde bu konu, insanların merakını kaşıyor. Böylece konu oldukça popüler hâle gelmiş durumda.

Öyleyse gelin, deep web ile dark web arasındaki farkı inceleyelim.

Deep web nedir?

Deep web ya da Türkçe ifade ile derin web, gerçekten de sanal âlemin önemli bir kısmını oluşturur. Fakat dark web ile aynı şey değildir.

Deep web içeriği çoğu zaman, Google, Bing, Yandex, Ecosia gibi bildiğimiz arama motorlarına çıkmaz. Bu doğrudur. Fakat bildiğimiz web tarayıcılarla girilmesi mümkündür.

Bu kısım, internetin karanlık kısmı değil, derin kısmıdır. Aslında deep web kısmına herkes her gün erişim sağlamaktadır.

E-posta yazışmalarınız, WhatsApp sohbetleriniz, bulut depolamadaki kişisel dosyalarınız gibi pek çok şey deep web kısmına dâhildir. Çünkü arama motorlarında çıkmaz, gizlidir, size özeldir. Deep web e nasıl girerim diye soruyorsanız, zaten her gün girdiğinizi söyleyebilirim.

Dark web nedir?

Dark web ya da Türkçe ifade ile karanlık web, sanılanın aksine internetin çoğunluk kısmını oluşturmaz. Bunu iddia edenler, deep web ile dark webi aynı şey sananlardır.

Dark web içeriği arama motorlarında çıkmaz ve aynı zamanda bildiğimiz web tarayıcılarla da giremezsiniz. Kendi özel yazılımları vardır.

Dark web içinde çok sayıda yasa dışı içerik ve faaliyet olduğu söylenmekte. Zaten bu nedenle bildiğimiz arama motorları ve web tarayıcıları ile ulaşılamamakta.

Fakat bu, oraya girip de canınızın istediği gibi at koşturabileceğiniz anlamına gelmesin. Dark web için kullanılan yazılımlar her ne kadar size gizlilik vadetse de aslında tamamen gizli kalabileceğiniz bir sistem mümkün değil. Bir suç işlerseniz cezasız kalacağınızı sanmayın.

Bir örnek vermek gerekirse; dark web içinde bir zamanlar Silk Road adlı bir yasa dışı ticaret sitesi vardı. Yasa dışı çeşitli şeylerin ticareti yapılıyordu. Sitenin sahibi ve sitede faaliyet gösteren insanlar, asla yakalanmayacaklarını ve işledikleri suçların yanlarına kâr kalacaklarını sanıyorlardı.

Fakat ABD’nin Federal Soruşturma Bürosu (FBI) siteyi kapattı ve kurucusunu tespit edip tutukladı ve mahkemede ağır hapis cezaları verildi. Ele geçirilen büyük miktarda bitcoine ise el konuldu. (Bkz: Silk Road – Vikipedi)

Bu yazıda dark webe nasıl girildiğini açıklamayacağım. Açıkçası ben de hiç girmedim, size de girmenizi tavsiye etmem. Bu yazının tek amacı dark web ile deep web arasındaki farkı açıklamak. Dark web hakkında bildiklerim de bildiğimiz arama motorları ve web tarayıcılarıyla erişebildiğimiz internetten topladıklarım.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yorum yazın

%d blogcu bunu beğendi: