Cyber Monday (Siber Pazartesi) nedir ve ne zamandır? (2021)

İster alım yapan, isterse satış yapan tarafta olsun, e ticaret ile bir şekilde ilgisi olan herkesin bilmesi gereken bazı günler vardır. Daha önce sayfalarımıza taşıdığımız Black Friday (Kara Cuma) bu özel günlerden biriydi. İkinci sırada ise Cyber Monday, yani Siber Pazartesi var. Peki nedir bu Siber Pazartesi ve bu sene hangi gün kutlanacak?

Cyber Monday nedir?

Cyber Monday ya da Türkçe karşılığı ile Siber Pazartesi, Kara Cuma kadar uzun bir geçmişe sahip değildir. Kara Cuma’nın tarihi, e ticaret çağının da öncesine uzanmaktadır ama e ticaret zamanında da güçlü bir şekilde devam etmektedir. Cyber Monday ise e ticaret çağının bir ürünüdür ve özellikle e ticaret için oluşturulmuş bir gündür. E ticaret dünyasının bayramıdır desek yeridir.

Siber Pazartesi, gibi bir alışveriş günü yaratma fikri ilk olarak 2003’te, 1800Flowers.com’da çalışan Tony Valado tarafından gündeme getirildi. O, Şükran Günü’nden önceki Çarşamba gününü, Beyaz Çarşamba olarak adlandırmayı teklif etti ama bu teklif pek rağbet görmedi.

28 Kasım 2005’te ise ABD’deki Ulusal Perakende Federasyonu’ndan Ellen Davis ve Shop.org’un başkanı Scott Silverman, Shop.org sitesinde bir basın açıklaması yaparak Cyber Monday ‘i, yani Siber Pazartesi ‘yi duyurdular.

Ve gün olarak da Şükran Günü’nden sonraki ilk (aynı zamanda Kara Cuma’dan sonraki ilk) Pazartesi gününü belirlediler.

Bu, rastgele belirlenmiş bir gün değil, bilinçli bir tercihin ürünüydü. Çünkü;

  1. Şükran Günü’nden sonraki ilk Pazartesi gününün, yılın en büyük çevrimiçi alışveriş günlerinden biri olduğu 2004 tarihli bir araştırmada gösterilmişti.
  2. 2005’te Shop.org/Bizrate Research eHoliday Ruh Hâli Çalışması’na göre çevrimiçi perakendecilerin %77’si Şükran Günü’nden sonraki ilk Pazartesi günü satışlarının önemli oranda arttığını söylüyordu.

Siber Pazartesi ‘ye yıldan yıla artan ilgi

E ticaret dünyası bu özel günü hemen benimsedi. Markalar bu güne özel indirimler yapmaya başladılar. Müşteriler de alışveriş yapmak için bekledikleri günlere bir yenisini eklemiş oldular.

Cyber Monday satışları, e ticaretin de büyümesine paralel olarak yıllar içinde artış gösterdi.

2014’te, 2,65 milyar $, 2015’te 2,98 milyar $ satış yapıldı. 2017’de 6,59 milyar $ ile rekor kırıldı ama ortalama sipariş değeri (AOV) üç yıl önceki 160 dolardan 128 dolara düştü.

2020’deki Cyber Monday ise 10,7 milyar $ değerindeki alışveriş ile ABD tarihindeki en büyük çevrimiçi alışveriş günü oldu. (yani Kara Cuma’yı bile geçti)

Öte yandan Siber Pazartesi sadece ABD ile sınırlı kalmadı. Başta Arjantin, Kanada, Şili, Kolombiya, Hindistan, Japonya, Belçika, Fransa, Almanya, Hollanda, Portekiz, Romanya, İsveç, Birleşik Krallık, Avustralya ve Yeni Zelanda olmak üzere dünyaya yayıldı.

Türkiye’de ise Semrush’ta yaptığım bir anahtar kelime araştırmasına göre Siber Pazartesi için yapılan Google aramaları Kara Cuma’nın epey gerisinde kalıyor. Fakat yavaş yavaş Türkiye’de de bu günün ilgi gördüğünü söylemek mümkün. Önümüzdeki yıllarda artış görülecektir. Türkiye’deki pazar yeri siteleri de son yıllarda Cyber Monday kampanyaları yaparak bu alışveriş gününün duyulmasına katkı sağlıyorlar.

Cyber Monday (Siber Pazartesi) ne zaman? (2021)

Peki Siber Pazartesi yılın hangi günü kutlanır, kutlandığı gün nasıl belirlenir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Şükran Günü’nden sonraki ilk Pazartesi kutlanır. Fakat ABD ile Kanada’daki Şükran Günü’nün farklı tarihlerde olduğunu unutmamak gerek.

Hem Black Friday hem de Cyber Monday, ABD’deki Şükran Günü’ne göre belirlenmekte. ABD’deki Şükran Günü ise her sene Kasım ayının dördüncü Perşembesi kutlanmakta.

Bu durumda 2021’deki Şükran Günü 25 Kasım’da, Kara Cuma 26 Kasım’da kutlanacak.

2021’deki Siber Pazartesi ise 29 Kasım’da kutlanacak.