DACH bölgesinde e ticaret 100 milyar avroyu geçti

E ticaretin büyümesi durmaksızın devam ediyor ve farklı bölgelerden buna dair bilgiler geliyor. DACH bölgesi olarak da bilinen; Almanya, Avusturya ve İsviçre bölgesinde e ticaret 100 milyar avroluk bir hacme ulaştı.

DACH bölgesinde e ticaret hacmi büyüdü

Almanca konuşulan üç ülkeyi, yani Almanya, Avusturya ve İsviçre’yi kapsayan bölge kısaca DACH bölgesi olarak anılmaktadır. Her yerde olduğu gibi bu bölgede de Covid-19 pandemisinin ve onunla gelen kapanma tedbirlerinin etkisiyle birlikte e ticaret büyük bir ivme kazandı ve yeni rekorlar kırdı.

Bakınız: Türkiye’de e ticaret 2020’de büyük ilerleme kaydetti

Bölge toplamında e ticaret hacmi 100 milyar avroyu geçmeyi başardı. Bu, önemli bir kilometre taşı. DACH bölgesinde, diğer dil bölgelerine kıyasla daha fazla satış yapıldığına işaret ediyor.

Kişi başına ortalama sipariş değerinde ise 1000 avro miktarına ulaşıldı. Bu sayı Fransa’nın biraz gerisinde, İngiltere’nin daha fazla gerisinde. Yine de sembolik bir kilometre taşıdır.

İsviçre öne çıkıyor

Her üç ülkede e ticaret istikrarlı büyüme oranları yakalamış olsa da en çarpıcı büyüme İsviçre’de görüldü. İsviçre’de e ticaret pazarı 2019’a kıyasla %27,9 oranında büyüme kaydetti.

Avusturya’daki büyüme oranı %17,4 olurken üç ülke arasındaki en düşük büyüme oranı %14,6 ile Almanya’da gerçekleşti.

Almanya’daki büyüme oranı, diğer iki ülkeye göre daha düşük görünebilir ama Almanya’da hâlihazırda büyük bir e ticaret pazarı var. Almanya’daki çevrimiçi satışların toplam değeri geçen yıl 83,3 milyar avroydu.

Bu sayı İsviçre’de son altı yılda iki katına çıkarak 11,4 milyar avroya ulaştı. Avusturya’da ise 8,5 milyar avroydu. Fakat Avusturya’da çarpıcı olan bir başka veri var: Mobil cihazlardan elde edilen çevrimiçi ciro %50’den fazla arttı.

İlgili haber: Avrupa’da e ticaret 2020’de mobil tarafa kaydı

DACH bölgesinde çevrimiçi market satışları büyüyor

E ticaretin bir başka ayağı olan çevrimiçi marketler de pandemiyle birlikte hız kazandı. Süpermarketler de sanal âleme kaymaya başladılar. Bu durum DACH bölgesinde de görülmekte.

En çarpıcı yükseliş yine İsviçre’de. İsviçre’de çevrimiçi market satışlarından 1,5 milyar avro elde edildi. Bu sektör Almanya’da 2,3 milyar avro değerindeyken Avusturya’da 63 milyon avroda kaldı.

Bakınız: Online süpermarket piyasasında rekabet büyüyor

Kişi başına market harcaması Almanya’da düşük kalıyor: Sadece 33 avro. İsviçre’de ise 175 avro ve Avusturya’da 78 avro.

Kaynak: Ecommerce News EU