"Enter"a basıp içeriğe geçin

Backlink sistemi tarihe karışıyor, Google’dan büyük değişiklik

Web sitenizin Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkması için arama motoru optimizasyonu (SEO) yapmanız gerekir. Bu çalışmayı yapan herkes bilir ki Google, sistemde her sene bazı değişiklikler yapmakta ve SEO uzmanlarının bu değişikliklere uyum sağlamaları gerekmekte. Fakat Google’ın bu kez yaptığı değişiklik devasa boyutta. SEO’da yepyeni bir dönem başlıyor. Çünkü Google artık backlink öğesini merkeze almayacak.

Backlink sistemi neydi ve sorunları nelerdi?

Backlink (geri bağlantı) başta Google olmak üzere çeşitli arama motorlarının güvendiği bir şeydir. Google, web sitelerini çeşitli kriterlere göre sıralar. Belirli şartları karşılayan web siteleri, arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkar.

Backlink de bu kriterlerden biridir. Buna göre web siteniz ne kadar çok backlink alırsa, yani başka web siteleri tarafından ne kadar çok referans gösterilirse Google, web sitenize o kadar çok güveniyor ve onu üst sıralara taşıyor. Eğer size backlink veren web siteleri de iyi bir itibara sahipse o zaman sizin için daha da iyi oluyor.

Kısacası Google, bir web sitesinin itibarını backlink sayısına ve kalitesine göre değerlendiriyor. Çünkü web sitelerinin, orijinal ve kaliteli içerik yayınlayarak ve iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayarak başka sitelerden referans alabileceğini öngörmüştü.

Fakat işler hiç de bu şekilde yürümedi. Çünkü bu sistem kolaylıkla maniple edildi. Son derece kalitesiz web siteleri bile bol miktarda referans alabildi ve ön sıraya çıktı. Öte yandan oldukça kaliteli web siteleri de yeterli referansa sahip olmadığından hak ettikleri yere gelemediler.

Parayla backlink satışı yapan bir sürü web sitesi, kişi ve kuruluş ortaya çıktı. Hatta bu iş kocaman bir sektöre dönüştü. Bunun dışında, bir kaç tane web sitesi kurup aralarında bağlantı kuran, eşe dosta bağlantı için yalvaran ve çeşitli alternatif yollar arayanlar da ortaya çıktı.

Böylece bir web sitesinin aldığı referanslar, o sitenin kalitesini gösteremez hâle geldi. Çünkü Google’ın beklentisinin aksine kalitesiz web siteleri de geri bağlantı sahibi olabildiler. Backlink sistemi bu bakımdan oldukça kusurlu bir sistemdi.

Google kullanıcı deneyimine öncelik verecek

Google Arama Merkezi Blogunda, Mayıs 2021’de kullanıma girmesi beklenen yeni bir sistem duyuruldu. Bu yeni sistemde Google, kullanıcıların çeşitli başlıklar altında yaşadıkları deneyimin kalitesini ölçecek. Çünkü Google artık bunu ölçebilecek imkânlara sahip.

Backlink sistemi tamamen devre dışı kalmış değil. Duyuruda buna dair bir şey söylenmiyor ama birinci önceliğin kullanıcı deneyimi olduğu ortaya çıkıyor.

Bu yeni düzende web sitenizin ne kadar güvenli, hızlı, kullanıcı dostu olduğu ve kullanıcıya, aradığı bilgiyi ne kadar iyi verebildiği ölçülecek. Bütün bu kriterlerde başarılı olan siteler daha çok öne çıkacaklar.

Backlink yerine yeni kriterler

Peki Google, web sitelerini nelere göre değerlendirecek? Bunların biraz ayrıntısına inelim.

  • Güvenlik: Web sitenizin güvenlik açıklarının kapatılmış olması, güvenli bir altyapıya sahip olması artık daha önemli.
  • HTTPS: Google, gizlilik ve güvenlik açısından çok gerekli bir önlem olan SSL sertifikası bulunduran, yani adresinin başında https olan web sitelerini öne çıkaracak.
  • Hız: Hızlı açılan web sayfaları bundan sonra daha da çok öne çıkarılacak. Fakat buradaki hız, Alexa’nın verilerindeki değil, Google Page Insights ve Google Lighthouse’daki hız ölçümü olacak. Google bu değeri iyileştirmek için AMP kullanımına da vurgu yapıyor.
  • Mobil uyumluluk: Masaüstü tarayıcılarda iyi görünen ama mobil sürümü olmayan ya da mobil sürümü kötü olan web siteleri geriye itilecek. Günümüzde web trafiği önemli oranda mobil cihazlara kaymış durumda. Google, bu duruma hâlâ uyum sağlayamamış siteleri arama sonuçlarında öne çıkarmayacak.
  • Kullanıcı deneyimi: İnsanların web sitenize gelmesi yetmez. Sayfanıza geldiklerinde sayfanın vadettiği bilgiyi sayfada bulabilmeleri, iyi zaman geçirebilmeleri önemlidir. Hemen çıkma oranı (bounce rate) oranınızın düşük olması önemlidir. Bu, iyi bir kullanıcı deneyimine işarettir. Bu da artık Google için daha önemli.

İyi mi oldu yoksa kötü mü oldu?

Backlink sistemi belki tamamen yürürlükten kalkmadı ama Google âleminde geriye atıldı. Diğer arama motorlarındaysa şimdilik bir değişiklik yok. Fakat Google, arama motoru piyasasının açık ara en güçlü oyuncusu olduğundan piyasayı şekillendiriyor. Bu yüzden Google’ın yaptığı yenilik bütün piyasayı baştan aşağı değiştirecek.

Bence bu değişiklik çok iyi oldu. Çünkü yukarıda da belirttiğim üzere eski sistem maniple edilmekteydi. Hatta daha önce bazı SEO kurallarının artık işlemez hâle geldiğinden, bazı kaliteli web sitelerinin orijinal içerik üretmelerine rağmen geriye düştüklerinden dert yakınmıştım.

Kaliteli ve orijinal içeriğe sahip olan web siteleri, ayrıca referans bağlantı için uğraşmak zorunda kalmayacaklar. Onlar kendi emek ve kaliteleriyle doğrudan öne çıkabilecekler. İçeriği çöp olduğu hâlde sırf backlink sayısı çok diye öne çıkan web siteleri de kendilerine çekidüzen vermek zorunda kalacaklar.

İşte bu nedenle bu gelişme beni çok sevindirdi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yorum yazın

%d blogcu bunu beğendi: