Amazon, Hintli perakende start-up’ı Perpule’u satın aldı

E ticaret son yıllarda, özellikle de son bir yılda devasa bir ivme kazanmış olsa da tuğla ve harç, hâlâ çok güçlü. Özellikle de gelişmekte olan bazı ülkelerde baskın konumunu korumaya devam ediyor. Bu yüzden e ticaret devleri bazı gelişmekte olan ülkelerde eski tip mağazalarla rekabet etmek durumunda. Bunun farkında olan Amazon, Hindistan’da perakende start-up’ı Perpule ‘u satın aldı.

Perpule hakkında kısa bilgi

Perpule, 2016’ın sonlarında Bangalore’da kurulan Hintli bir girişim. Perakendecilikte gelişmele yaratacak çözümler ortaya çıkarıyor.

Girişimin ilk ürünü, müşterilerin süpermarket zincirlerindeki kuyruklarından kaçınmasına yardımcı olmayı hedefliyordu.

Perpule, daha sonraki dönemlerde hem finansal olarak hem de coğrafi olarak genişledi. Yatırımcılar arasına Prime Venture Partners, Kalaari Capital ve Raghunandan G eklenirken; Endonezya, Malezya, Tayland, Singapur ve Vietnam gibi Doğu Asya pazarlarına da açıldı.

Perpule, çevrimiçi dünyada bulunmayan işletmelerin, dijital ödemeler kabul etmelerini sağlamanın yanı sıra mini uygulama marketlerinde varlık gösterebilmelerini sağlamaya çalışıyor. Bunun için bir mobil ödeme cihazı (satış noktası makinesi) sunuyor.

Amazon Perpule ‘u satın aldı

Amazon, Salı akşamı yaptığı açıklamada, Perpule ‘u satın aldığını söyledi. Şirket bu satın alma için 14,7 milyon dolar ödedi. Şirketin, Perpule ‘un çalışanlarını tazmin etmek için beş milyon dolar daha harcaması bekleniyor.

Bir Amazon sözcüsü bu satın alma hakkında açıklama yaptı:

Perpule, Hindistan’daki çevrimdışı mağazaların envanterlerini, ödeme sürecini ve genel müşteri deneyimlerini daha iyi yönetmelerini sağlayan yenilikçi bir bulut tabanlı POS teklifi oluşturdu.

Perpule ekibinin, Hintli müşteriler için alışveriş deneyiminin çıtasını yükseltirken, Hindistan’daki her ölçekten işletme için büyüme fırsatları sağlamaya odaklanmak için bize katılmasından heyecan duyuyoruz.

Amazon Hindistan’da fiziksel mağazalarla rekabet ediyor

Hindistan, kalabalık nüfusuyla dünyadaki en büyük pazarlardan biri. Fakat internetin ve e ticaretin bu ülkede hâlâ alması gereken daha çok yol var. Ülkede, tuğla ve harç olarak tanımlanan fiziksel mağazalar hâlâ alışverişin kalbinin attığı başlıca yerler.

Hindistan’da 30 milyondan fazla mahalle mağazası var. Bu mağazalar, her türlü eşyayı satan aile işletmeleri olup düşük maliyetlidirler. Üstelik çok az kira ödüyorlar ya da hiç kira masrafları yok. Konumları itibariyle bulundukları bölgede onlardan daha hızlı teslimat yapabilen de yok.

Hindistanlı B2B e ticaret girişimi Udaan, 280 milyon dolar topladı

Hindistan’da da faaliyet gösteren Amazon, bu ülkede sadece diğer e ticaret girişimleriyle değil, bu mağazalarla da rekabet etmek zorunda. Aslında, sanılanın aksine Amazon, fiziksel mağazalara çok uzak değil. Hatta bu tip mağazalar için biyometrik sistemler de geliştiriyor.

Amazon son yıllarda Hindistan’daki fiziksel mağazalarla agresif bir rekabete girdi. Teslimat ağını ve depolarını genişletmek için sahip olduğu geniş varlıkları kullandı ve satış arttırmak için envanterlerine güvendi.

Perpule ‘un satın alınması rekabette yeni bir dönüm noktasına işaret ediyor.

Kaynak: Tech Crunch