En iyi yerli e ticaret paketleri

Daha önce e ticaret sitesi kurmak için dünyada en yaygın kullanılan siteler ve araçları listeleyen bir yazı yayınlamıştık. O yazıda söz edilen Shopify, WooCommerce, Magento, Wix ve diğer paketler Türkiye’de de kullanılsa da ve Amazon da benzer bir hizmeti satın alsa da Türkiye’de yaygın olarak yerli paketlerin kullanıldığını görmekteyiz. Çünkü onların da çok önemli avantajları var ve incelenmeyi hak ediyorlar. İşte en iyi yerli e ticaret paketleri ve onları neden kullanmanız gerektiği.

Neden yerli e ticaret paketleri kullanmalı?

Şunu sormakta haklısınız: Dünyada Shopify, Magento vb. başarılı ve dünyaca kabul görmüş sistemler varken neden yerli sistemleri kullanmalıyım?

Yerli e ticaret paketleri kullanmaktaki tek motivasyonumuz yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı mottosu mu? Tabii ki bununla sınırlı değil. Öte yandan bir şey sırf yerli diye kaliteden ödün verecek değiliz. Türkiye’de gerçekten de kaliteli e ticaret paket yazılımları üretilmekte ve sektör tarafından da kabul görmekte.

Üstelik bu yazıda listelenecek olan yazılımlar, kalitenin yanında başka bir şey daha sunuyorlar: Türkiye’deki yasal düzenlemeler, yaygın sistemler, kamu kuruluşlarının sistemleri ve Türkiye’deki e ticaret piyasası ile tam uyum.

E-fatura, güven damgası, Türk muhasebe sistemi ve yazılımları, Türkiye’deki yaygın ödeme sistemleri ve bankalarla uyum, Türkiye’deki kargo firmalarıyla uyum, kanuni düzenlemeler ve diğer çeşitli sistemlerle en baştan uyumlu olan bir sisteme sahip olmak ve böylece zamandan, paradan ve boşa giden emekten tasarruf etmek için yerli e ticaret paketleri kullanmak mantıklı.

Yanlış anlaşılmasın, yukarıda bir kısmını andığım uluslararası sistemleri Türkiye’de kullanamazsınız ve Türkiye’deki sistemlerle uyum sağlayamazsınız diye bir şey yok. Onlar da Türkiye’de kullanılabilir ama onları e-fatura, güven damgası, Türk muhasebe sistemi ve diğer Türkiye’ye özgü sistemlerle uyumlu hâle getirmekle biraz uğraşmalı ya da bazı şeyleri elle yapmalısınız. Ya da site kurmayıp mevcut pazar yeri sitelerinde satış yapmanız gerekir.

İşte yerli e ticaret paketleri kullanmanın ilk avantajı size bu alanda kolaylık sağlamasıdır. Öte yandan başka avantajlar da var: Türkçe destek alabileceğiniz bir muhatap bulabilmek, Türkiye’deki e ticaret piyasasındaki gelişmelere çabucak ve otomatik uyum sağlamak da diğer önemli artılarıdır.

Öyleyse gelin hadi, başlıca yerli e ticaret paketleri nelerdir ve özellikleri nelerdir, bir göz atalım.

En iyi yerli e ticaret paketleri

Ticimax

Ticimax, aralarında Türkiye’nin en büyük e ticaret sitelerinin de olduğu dokuz binden fazla firmaya e ticaret altyapısı hizmeti sunuyor. Ayrıca e ticaret için eğitim, konferans, seminer gibi etkinler de düzenlemekte.

Şu an Türkiye’de Victoria’s Secret, Starbucks, Eyüp Sabri Tuncer, Vestel, Tudors, Collezione gibi markalar da dâhil olmak üzere pek çok kuruluş Ticimax’ı e ticaret altyapısı olarak tercih etmekte.

Yazılım; kampanya kurgularını, SEO‘yu destekliyor. Son derece ayrıntılı bir sipariş ve kargo yönetimine sahip. Oldukça güçlü modüllere sahip. İptal/iade, fatura kesme, müşteri destek modülü, parçalı ödeme sistemi gibi özellikleri var.

Kargo firmalarıyla entegrasyon sağlıyor. Sosyal medya uygulamaları ve mobil uygulamalar da sunuyor.

Amazon, N11, Hepsiburada, GittiGidiyor, Trendyol dâhil olmak üzere yerli ve yabancı pek çok pazar yeri ile entegre edilebilmekte. Nebim, Logo, Akınsoft ve Mikro gibi ERP ve muhasebe programlarıyla entegre edilebiliyor. Dropshipping‘e imkân tanıyor.

Ticimax Resmî Sitesi

T-Soft

2003’te bir grup genç mühendis tarafından kurulan Tekrom firması, kendi AR-GE merkezlerine de sahip olan kuruluş olup, BigData ve Veri Madenciliği alanında da AR-GE yapmakta. Teknoloji geliştirme konusunda son derece başarılı bir girişim. 2.000 civarında e ticaret sitesi bu altyapıyı kullanıyor.

T-Soft, sunduğu çözümlerle her türlü ihtiyacı karşılayabilmekte. Türkiye’deki pek çok lojistik firmasıyla entegrasyon sağlıyor. Ayrıca bir tedarikçi ağı da sunuyor. PayPal, Paytr ve Iyzico da dâhil olmak üzere önemli ödeme platformlarıyla da entegrasyona sahip.

N11, GittiGidiyor, Hepsiburada, Trendyol ve Amazon da dâhil olmak üzere büyük pazar yerleri ile entegrasyon sağlıyor.

Blok yönetimi, SEO, E-Fatura gibi alanlarda çözümler sunuyor. Bir aylık ücretsiz deneme fırsatı da veriyor.

T-Soft Resmî Sitesi

Ideasoft

Yerli e ticaret paketleri denildiğinde akla gelen bir başka önemli marka da 2005’te kurulan Ideasoft’tur. 11.000’den fazla e ticaret sitesi bu altyapıyı kullanıyor.

Ideasoft gelişmiş modüllere ve pazarlama araçlarına sahip. SEO’yu destekliyor. Tüm bankaların sanal POS altyapılarını ve alternatif ödeme sistemlerini destekliyor. N11, Hepsiburada, GittiGidiyor ve Amazon’la entegre olabiliyor. Yurtiçi Kargo, Aras Kargo, MNG ve Jetizz kargo firmalarıyla entegre çalışıyor.

XML modülüne sahip, fiyat karşılaştırma siteleriyle uyumlu. Toplu e-posta ve SMS gönderimi olanaklarına sahip. CRM, ERP ve muhasebe programlarıyla eşleştirilebilmekte. Çok çeşitli tasarım seçeneklerinin yanı sıra size özel tasarım hizmeti de alabiliyorsunuz. Gelişmiş sipariş ve ürün yönetimi araçları da var.

Ideasoft, ücretsiz deneme imkânı da sunuyor.

Ideasoft Resmî Sitesi

Platinmarket

Platinmarket benim de kısa bir süre kullanma deneyimine sahip olduğum bir e ticaret paketi.

Güçlü pazarlama araçlarına, SEO uyumuna, XML tedarikçi entegrasyonlarına, ERP, CRM ve muhasebe yazılımları ile entegrasyona, % 99,99 uptime oranına sahip. 3.500’den fazla firma tarafından kullanılmakta.

Çok sayıda ödeme yöntemi ile uyumlu. Hatta Platinmarket kullanıcıları, birden çok bankanın sanal POS’una da ücretsiz sahip olabilmekte.

N11, Hepsiburada, GittiGidiyor, Trendyol, Amazon ve ePTTAVM ile entegre edilebiliyor. UPS, Aras Kargo, Jetizz, PTT Kargo ve Yurtiçi Kargo ile anlaşmalı kargo hizmeti ve fiyatlarından faydalanabilirsiniz.

Standart temaların yanı sıra eğer isterseniz size özel tasarım da yaptırabilirsiniz.

Platinmarket aynı zamanda TOBB onaylı bir güvenlik testi sahibi sağlayıcısıdır.

Ücretsiz deneme de sunuyor.

Platinmarket Resmî Sitesi

Yerli e ticaret paketleri – Son söz

Türkiye’nin en önde gelen e ticaret paketleri elbette bunlarla sınırlı değil. Sadece yaygın bilinen dördüne burada yer verdik. Tabii ki bunların dışında pek çok e ticaret paketi, yazılım firmaları tarafından satılmakta. Siz de bunların arasından önemli bulduklarınız varsa yorumlarda belirtebilir, güçlü ve zayıf yönlerini tartışabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: En tasarruflu online alışveriş yapan ülkeler belirlendi