Amazon Erken İncelemeci Programı sona eriyor

Amazon’da ilk kez satış yapacak olan satıcıların yoğun olarak faydalandığı bir hizmet olan Amazon Erken İncelemeci Programı 25 Nisan’da sona erecek. Peki Amazon’un bu kararının arkasında ne yatıyor ve satıcılar bu işten nasıl etkilenecek? Gelin bir göz atalım.

Amazon Erken İncelemeci Programı nedir?

Amazon Erken İncelemeci Programı ya da İngilizce ismiyle Early Reviewer Program, Amazon satıcıların yeni bir ürünü piyasaya soktuklarında o ürün için yorum almalarını sağlar.

Neredeyse bütün e ticaret pazar yerlerinde olduğu gibi Amazon’da da müşteri yorumları çok büyük bir öneme sahip. Bir müşteri, bir ürünü alıp almamaya, o ürün için yapılmış yorumlara bakarak karar veriyor. Bu sayede kalitesiz ürün ve satıcıları kaliteli olanlardan ayırt etmek mümkün olabiliyor.

Fakat bu, yeni satıcılar ve ürünler için bir sorun demektir. Çünkü hiçbir yorum almamış bir ürün için satış yapmak pek mümkün değil. Öte yandan satış yapmamış bir ürünün de yorum alması mümkün değil. Bu bir çıkmaz sokak.

Bazı kötü niyetli satıcılar bu çıkmaz sokağı sahte yorumlarla aşmaya çalışıyorlar ve Amazon da onlara karşı yasal işlem başlattı.

Amazon’un bu çıkmaz sokaktaki karşı satıcılara sunduğu başlıca seçenek, Amazon Erken İncelemeci Programı ‘ydı. İlk kez 2017’de tanıtılan bu program, bazı güvenilir inceleme yazarlarıyla satıcıları bir araya getiriyordu. Program şu âna kadar sadece ABD, İngiltere, Hindistan ve Japonya’da uygulandı.

Satıcılar, beş taneye kadar yorum istemek için ürünlerini bu incelemecilere gönderiyor ve programdan faydalanmak için Amazon’a 60$ ödeme yapıyorlardı. İncelemeciler ise dürüstlükten ödün vermeden inceleme yapmaya devam ettikleri sürece küçük ödüller (hediye kartları) kazanıyorlardı.

Early Reviewer Program sona eriyor

Şimdiyse Amazon bu programı rafa kaldırıyor. Amazon, 25 Nisan 2021 itibariyle bu programı sonlandırmayı planladığını duyurdu. Bir Amazon sözcüsü, karar hakkında bir açıklama yaptı:

Ürün incelemelerinin müşteriler ve satış ortakları için önemli olduğunu biliyoruz ve Amazon Erken İncelemeci Programı ‘nı kullanımdan kaldırıyoruz, çünkü Tek Tıkla İncelemeler ve Amazon ana sayfasındaki inceleme istekleri gibi diğer özellikler, müşterileri incelemeden ayrılmaya teşvik etmede daha etkili oldu. Amazon her zaman yenilik yapıyor ve bu, ekiplerimizin daha fazla müşteriyi ve satıcıyı memnun edecek özellikler oluşturmaya devam etmesine izin veriyor.

Bu programın aslında Amazon tarafında Amazon Vine adlı bir alternatifi var. Görünüşe bakılırsa bundan sonra Amazon Vine daha da öne çıkarılacak. Önümüzdeki dönemde Amazon Vine’ın ne olduğu hakkında bir yazı yayınlayacağız.

Farklı tepkiler

Satıcılardan ve uzmanlardan farklı farklı tepkiler gelmeye devam ediyor.

Bazı uzmanlar, Amazon Vine’ın Amazon Erken İncelemeci Programı ‘ndan daha üstün olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle ortada pek bir sorun olmadığı görüşündeler.

Bir satıcı, bu programın zaten 2016’da ABD’de yürürlüğe giren Tüketici Adilliği Yasası’na aykırı olduğu görüşünü dile getirdi.

Başka bir satıcı ise bu karar karşısında hayal kırıklığını ifade etti ve şunu ekledi:

Şu anda yorum almanın daha kolay olduğunu belirtiyorlar, ancak başlangıçta bir ürünün incelemesi olmadığında, Amazon Erken İncelemeci Programı son derece faydalıdır. Bu ilk incelemeleri elde etmenin çok az meşru yolu var, bu yüzden iyi çalışan bir incelemeyi durdurduklarını görmek üzücü.

Jungle Scout CEO’su Greg Mercer ise ayrıntılı açıklamalarda bulundu. Mercer program hakkında, “muhtemelen inceleme oranını sadece biraz artırdı. Her şeyin sonu değil” dedi ve Amazon Vine’ın satıcılar için çok daha iyi bir seçenek olduğunu söyledi.

eComEngine CEO’su Becky Trowbridge ise Amazon’un bu hareketiyle, satıcıların olumsuz ve hatta haksız yorumlara yanıt verme olanağını ortadan kaldırdığı görüşünde. Trowbridge bunu şöyle açıklıyor:

Bir satıcı olarak bu gerçek bir sorun. Tek bir mevsimlik ürüne sahip olan bir satıcı var ve yüzlerce oy alan olumsuz bir yorum aldı ve herkes olumsuz yorumları görüyor. Fakat hatanın üründe değil, kullanıcı hatası kaynaklı olduğu ortaya çıktı ve buna itiraz etmenin bir yolu yok.

Bir ısıtıcı satarsanız ve birisi üzerine battaniye koyduğunu ve yangın çıkardığını söylerse, bunun kötü bir fikir olduğunu söyleyerek yanıt vermenin bir yolu yoktur.

Kaynak: Multi Channel Merchant