Avrupa’daki Amazon satıcılarının sayısı çığ gibi büyüyor

E ticaret yolu ile alışveriş yapmak, pandeminin de etkisiyle durmaksızın artıyor. Sadece müşteri bazında değil, satıcı bazında da devasa bir artış söz konusu. Amazon Avrupa başta olmak üzere dünyada satıcı sayısını olağanüstü bir hızla arttırıyor.

Amazon Avrupa ‘da satıcı sayısını hızlı büyüttü

Bu yıl e ticaret Avrupa’da mobil tarafa doğru kayarken hızlı bir büyüme de gösteriyor. Müşteri kitlesi artmaya devam ederken daha çok girişimci, e ticarete yöneliyor. E ticaret yoluyla satış yapmak isteyenlerin pazar yeri tercihleri arasında ilk sıralarda Amazon var.

Amazon Avrupa ‘da tabiri caizse ışık hızıyla satıcı kazanmakta. Finbold tarafından analiz edilen veriler oldukça çarpıcı.

Sadece Avrupa’da Amazon bu yıl, 115.453 adet yeni satıcıya ev sahipliği yaptı. Bu, günlük 1.461 adet yeni satıcı demek.

Yeni satıcıların büyük çoğunluğu İngiltere, Almanya ve Hollanda pazarlarına giriş yaptı. Hatta Hollanda, Amazon’un beşinci büyük Avrupa pazarı oldu ki bu oldukça şaşırtıcı. Çünkü Amazon’un Hollanda ayağı henüz çok yeni. Daha bir yıl bile olmadı. Fakat Hollanda’daki e ticaret pazarının hızlı büyümesini de hesaba katmak gerek.

Büyüme küresel çapta da hızla sürüyor

Öte yandan Amazon Avrupa ‘da büyümekle kalmıyor, küresel çapta da büyüyor. Bunun doğal sonucu olarak dünyanın her yerinde Amazon satıcılarının sayısı hızlı bir artış içinde.

Yine Finbold verilerine göre bu yıl Amazon’a 295.000 yeni satıcı katıldı. Yukarıda sözü edilen Avrupa’daki satıcılar bunun %40’ını oluşturuyor. Amazon dünya genelinde her gün 3.700’den fazla yeni satıcı kazanıyor. Saatlik olarak hesaplanırsa bu, her saat 155 yeni satıcı demek.

Bu artışın hızla sürmesi bekleniyor. Çünkü e ticaret her yerde hızla büyümeye devam ediyor ve Amazon, bu sektörün en önde gelen oyuncularından diyebiliriz.

Fakat bu sayıların ne kadarı FBA ve ne kadarı SFP satıcısı, bu konuda şu an için bir bilgiye sahip değiliz.

Öte yandan Amazon, yeni satıcılar için yeni değişiklikler ve geliştirmeler yapmaya durmaksızın devam ediyor. Mesela Erken İncelemeci Programı, yerini Amazon Vine’a bırakıyor. Bir diğeri de yeni PSP güncellemesi.

DACH bölgesinde e ticaret 100 milyar avroyu geçti

Bu arada Amazon’da satış yapan markaları satın almak da hızla yaygınlaşan yeni bir alan. Bir örnek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Ecommerce News EU