Amazon affiliate marketing programı ile nasıl para kazanılır?

Konu e ticaret olunca pek çok farklı iş modeli karşımıza çıkıyor. E ticaret sitesi kurmak, pazar yerlerinde satış yapmak, FBA yapmak, dropshipping yapmak gibi farklı modeller vardır. Bunlardan biri de affiliate marketing gelir modelidir ve Amazon tarafından da desteklenmektedir. Peki Amazon affiliate marketing sistemi nedir, nasıl çalışır ve nasıl para kazanabilirsiniz? Ayrıntılara geçelim.

Affiliate marketing nedir?

Affiliate marketing ifadesinin yaygın Türkçe karşılığı satış ortaklığıdır. Bunun dışında gelir ortaklığı gibi farklı isimlerle de anılmaktadır.

Bu sistemde, bir e ticaret sitenin satış ortağı olursunuz. Oradaki ürünleri insanlara önerirsiniz. Bu sayede o sitedeki ürünün satılmasına yardımcı olursunuz. Tıklama ya da yapılan satış başına size bir komisyon ödenir.

Buradaki öneri meselesi, tümüyle internet üzerinden yürür. Blog sitesi, ürün inceleme sitesi, fiyat karşılaştırma sitesi, sosyal medya paylaşımı, e-posta listeleri gibi çeşitli yollarla bir e ticaret sitesindeki ürünlerin benzersiz bağlantılarını insanlarla paylaşırsınız.

Bu size özel benzersiz bağlantı, ilgili e ticaret sitesi tarafından takip edilmekte ve kaç kişinin tıkladığı görülmektedir. Bunun da ötesinde bu bağlantı ile gelen kişinin alışveriş yapıp yapmadığı da takip edilebilmektedir. Bu sayede sizin önerinizle kaç kişinin geldiği ve alışveriş yaptığı tespit edilmekte ve size ona göre bir ödeme yapılmaktadır.

Özetle sistem budur. Daha ayrıntılı bilgi almak için affiliate marketing hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Amazon affiliate marketing programı

Amazon affiliate marketing programı bulunan e ticaret platformlardan birisidir. Fakat Amazon’da bu programın ismi farklı olduğundan Amazon’un bu programı yapmadığı yanılgısı var.

Amazon Amerika’da bu programın adı affiliate marketing değil, Amazon Associates’tir. Amazon Türkiye’de ise satış ortaklığı programı değil, gelir ortaklığı programıdır.

Amazon affiliate marketing programına kimler katılabilir? Uygun bir web sitesine ya da mobil uygulamaya sahip blogcular, yayıncılar ve içerik oluşturucular katılabilirler.

Peki ya sosyal medya influencerları? Onlar da benzer bir programa katılabilirler. Fakat onların katılabileceği programın adı Amazon Influencer Program’dir.

Fakat Amazon’un Türkiye ile Amerika ayakları arasında çok önemli bir fark var: Amazon Amerika’da isteyen herkesin bu programa başvuru yapmasına olanak tanınır. Türkiye’de ise şu an için davetiye ile programa kaydolabilmektesiniz. Ama oradaki açıklamada görülen henüz sözcüğü, gelecekte bu durumun değişeceğine dair bir ipucu olarak yorumlanabilir.

Programa katılmak ya da incelemek için:

Amazon Amerika – Associates Central

Amazon Türkiye – Gelir Ortaklığı Programı Merkezi

Kayıt olduktan sonra ne yapmak gerek?

Amazon affiliate marketing programına kaydoldunuz ve para kazanmaya hazırsınız? Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Öncelikle Amazon üzerinde uygun ürünler bulmanız gerekiyor. Bu ürünler, göstereceğiniz kişilerin ilgi alanına girmeli ki tıklayıp satın alsınlar. Web sitenizin ya da mobil uygulamanızın hedef kitlesini zaten biliyorsunuzdur. Bu hedef kitledeki kişilerin neleri satın alabileceğini tahmin etmeniz ve ona göre ürünler bulmanız gerekiyor.

Ardından Gelir Ortaklığı Programı Merkezi (ya da Associates Central) üzerinden ürünün benzersiz linkini alıp web siteniz ya da mobil uygulamanıza koymanız yeterli. İnsanlar tıkladıkça para kazanabilir, alışveriş yaparlarsa daha çok para kazanabilirsiniz.

Affiliate için özel bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Çeşitli ürünlerin farklı e ticaret sitelerindeki fiyatlarını karşılaştırabileceğiniz bir site kurabilirsiniz. Belirli bir kategorideki ürünleri inceleyen bir blog sitesi kurup incelemelerin altına ürünün linkini/linklerini koyabilirsiniz.

Hatta WordPress ya da diğer web sitesi sağlayıcıları için geliştirilmiş olan özel affiliate tema ve eklentileri ile bir alışveriş sitesi açabilir ve ticaretin sadece satış ortaklığı ayağıyla meşgul olup gelir elde edebilirsiniz. Kolay görünüyor ama sitenizin trafiğini arttırmak için SEO, SEM, sosyal medya pazarlaması ve e-mail marketing gibi şeyler yapmanız gerekecektir.