Amazon Seller Central ile tanışma kılavuzu

Son yıllarda pazar yeri sitelerinde yapılan alışverişler, e ticaretin önemli bir kısmını oluşturuyor. Bu sitelerinden biri de tabii ki Amazon. Amazon’da satış yapmayı düşünen herkesin bilmesi gereken başlıca şey ise Amazon Seller Central ‘dır.

Amazon Seller Central nedir?

Amazon Seller Central (Amazon Satıcı Merkezi), Amazon’da ister FBA ister SFP olsun, satış yapan kişi ve kuruluşların kullandığı yönetim panelidir.

Bu kısım, müşteriye görünen değil, satıcıya görünen kısımdır. Buradan satış sürecinizle ilgili her türlü ayarlamayı yapabilir ve bazı istatistiklerinize ulaşabilirsiniz. Buradan kampanyalar da ayarlayabilirsiniz.

Amazon Vendor’dan farkı nedir?

Amazon Seller Central ile Amazon Vendor birbiriyle çok sık karıştırılan sistemledir. Çünkü Seller sözcüğü ile Vendor sözcüğü aynı anlama (Satıcı) geliyor. Fakat aslında birbirinden son derece farklı şeyler.

Eğer Amazon üzerinde kişilere yönelik olarak satış yapıyorsanız Amazon Seller Central ‘ı kullanmanız gerekiyor. Bu sistemde Amazon sizin müşteriniz değil, Amazon üzerinden alışveriş yapan kişiler sizin müşterinizdir. Amazon ise satış için yer (pazar yeri) sağlayan kuruluştur ve bunun için sizden bir ödeme alır.

Amazon Vendor ise tamamen farklıdır. Bu sistemi anlatmadan önce şunu söyleyeyim: Amazon sitelerinde sadece üçüncü taraf satıcılar satış yapmazlar. Amazon’un bizzat kendisi de satış yapmaktadır. Tabii ki bunun için, tıpkı bütün satıcılarda olduğu gibi Amazon’un da tedariğe ihtiyacı var.

İşte Vendor, Amazon’a bu tedariği karşılayan kişidir. Vendor olarak adlandırılan kişinin Amazon’da alışveriş yapan kişilerle işi yoktur. Yönetim paneli de farklıdır. Vendorun müşterisi Amazon’dur.

Aradaki önemli bir fark da şudur: Seller olmak istiyorsanız başvurunuzu yapıp, bütün kurulum ayarlamaları yaptıktan sonra satışa başlayabilirsiniz. Bir satıcı olarak Amazon’u seçmişsiniz demektir.

Fakat vendor olmak istiyorsanız Amazon sizi seçer. Çünkü vendor sisteminde Amazon bir müşteridir ve her müşteride olduğu gibi alım yapacağı kişiyi kendi seçme hakkına sahiptir.

Satışa başlamak için adımlar

Amazon Seller Central hesabınızı oluşturdunuz ve satışa başlamak istiyorsunuz. Peki nereden başlamalı?

  1. Ürün kataloğunuzu yükleyin. Renk, boyut ve ağırlık gibi varvasyonları belirleyin. Teslimat sürelerini belirtin.
  2. Marjınızı hesaplayın. Fiyat ve promosyonları ayarlayın. Benzer ürünleri satan rakiplerinizi tanıyın.
  3. Amazon reklamlarını kullanın. Ürünlerinizin reklamını yapın.
  4. SEO yapın. Arama sonuçlarında öne çıkın.
  5. Buy Box (Satın Alma Kutusu)’ı öğrenin ve faydalanın.
  6. Müşterilerinize yirmi dört saatten kısa süre içinde yanıt verin ve siparişlerinizi kırk sekiz saat içinde onaylayın.
  7. Stoğunuzu tamamen boşaltmayın, yüksek stokla çalışın ve bir satış yaptığınızda deponuzdaki birimleri optimize edin.
  8. Gönderileri onaylayın ve kargo firması tarafından verilen takip numarasını müşterinize gönderin.
  9. Olumlu yorumlar almaya ve olumsuz yorumları düzeltmeye çalışın. Müşteri memnuniyetine önem verin.

Amazon ABD Satıcı Merkezi

Amazon Türkiye Satıcı Merkezi