2021 Anneler Günü öncesinde İngiltere’de online satışlar artıyor

2020’deki Anneler Günü, Covid-19 pandemisinin ve salgınla mücadele kapsamındaki kısıtlamaların gölgesinde kutlanmıştı. 2020 Anneler Günü, Mart 2020’nin ilk iki haftasında İngiltere’de çevrimiçi satışları %17 oranında arttırmıştı. Bununla birlikte perakendeciler yeni satış ve teslimat taktikleri benimsemeye zorlanmıştı. 2021 Anneler Günü öncesinde ise daha keskin bir dönüşüm yaşanmakta.

2021 Anneler Günü öncesinde online satışlar arttı

2021 Anneler Günü öncesinde bir kez daha yılın aynı dönemde çevrimiçi satışlar arttı. Çünkü bu yıl da kutlamalar pandemi ve kısıtlamaların gölgesinde yapılacak gibi görünüyor. Evlatlar anneleriyle o gün zaman geçiremeyecekler ve aldıkları hediyeleri elden teslim edemeyecekler. Bunu yapabilseler bile tuğla ve harç türü mağazalardan değil, internetten alışveriş yapacaklar.

2021 Anneler Günü, 9 Mayıs’ta kutlanacak ama bazı ülkelerde alışverişler şimdiden artmakta. Bunun en çarpıcı örneği İngiltere. İngiltere’de, Anneler Günü ile bağlantılı satışlar geçen yıla kıyasla %9 oranında artış gösterdi ve bu satışların önemli bir kısmı e ticaret kanalı üzerinden gerçekleşti.

Wunderkind’den gelen veriler gösteriyor ki Mart ayının ilk haftasında, haftalık bazda e-posta pazarlaması ile yapılan satışlar %12,3 oranında artış gösterdi. Argos ise hediyelik eşya satışlarının geçen yıla kıyasla %235 oranında arttığını söylüyor.

Bazı çiçek satış sitelerinin teslimat noktalarının şimdiden limitlerini tükettiği söyleniyor. Süpermarket Waitrose, çiçek siparişlerine yetişebilmek için Deliveroo ile ortaklık kurdu. Ortaklığın amacı, 30 dakika içinde ekspres çiçek teslimat hizmeti sunabilmek.

Öte yandan kısıtlamaların önümüzdeki aylarda gevşeyebileceği umuduyla SPA’lardan ikindi çaylarına kadar rezervasyonlar planlanmaya devam ediyor. Tahmini harcama miktarı 163 milyon £.

2021 Anneler Günü yaklaştıkça sadece İngiltere’de değil, Türkiye de dâhil olmak üzere pek çok ülkede bu özel günün çevrimiçi satışlara olan etkisi netleşecek.

Empati yapmak

Bununla birlikte 2021 Anneler Günü için bazı şirketler, durumun hassaslığını da kavramıştır. İki yıl önce Bloom & Wild adlı çevrimiçi çiçekçi, bu günü kutlamanın bazı kişiler için zor olduğunu fark etmiş ve onlara Anneler Günü iletişiminden çıkma seçeneği vermişti.

Bu yıl daha çok şirket bu tavrı benimsedi. The Very Group, Waitrose ve Sainsbury’s de aynı tavrı benimsediler.

Very’nin CMO’su Carly O’Brien, müşterilerinin duygularına karşı duyarlı olmanın daha da önemli olduğunun altını çiziyor. Waitrose sözcüsü ise şu açıklamayı yaptı: “Anneler Günü pek çok kişi için kutlama zamanı olsa da bazı kişiler için acı verici olabilir. Özellikle de salgın sırasında çok sayıda kişi sevdiklerini kaybettiğinde.”

Kaynak: Internet Retailing