Amazon PSP güncellemesi yapıyor, satıcılar dikkatli olmalı

Sahtekârlıklara ve kötüye kullanıma karşı savaş açan Amazon, şimdi de ödeme hizmeti sağlayıcısı sisteminde yeni düzenlemeler yapıyor. Daha önce sahte yorumlara karşı harekete geçen Amazon PSP güncellemesi yapıyor. Peki bu güncelleme nedir ve Amazon satıcıları neden dikkatli olmalı?

Amazon PSP güncellemesi nedir?

PSP, ödeme hizmeti sağlayıcısı anlamına gelmektedir. İster FBA ister SFP olsun, Amazon’da satış yapan her kişi ve kuruluş kazandığı parayı bir ödeme hizmeti sağlayıcısı ya da banka hesabı aracılığıyla teslim alır.

Amazon PSP için birtakım politikalara sahip ve bu politika geçen ay yenilendi.

Bu yeni politika Amazon’u “müşteri ve satıcılar için dünyanın en güvenilir ve güvenli çevrimiçi mağazası” yapma çabasının bir ürünü.

Bundan sonra her ödeme hizmeti sağlayıcısı kullanılamayacak. Amazon tarafından programa doğrulanmış olan olan ödeme hizmeti ve banka hesabı sağlayıcıları aracılığıyla işlem yapılabilecek.

Amazon böylece coğrafi uyumsuzlukların önüne geçme amacında.

Yeni Amazon PSP güncellemesi ne zaman yürürlüğe girecek?

Yeni Amazon PSP programı 31 Mayıs 2021’de yürürlüğe girecek.

Bu tarihten itibaren Amazon’un programına dâhil olmayan bir PSP kullanan satıcılar, süresi daha uzun (21 gün) olan bir ödeme rezervi süresine dâhil edilecek. Yani ödemeleri daha geç alacaklar.

15 Temmuz 2021’den itibaren ise, programa dâhil olmayan bir PSP kullanan satıcılara ödemeler tamamen durdurulacak. Para alamayacaksınız.

Tarihlerin neye göre belirlendiği hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte WorldFirst’ten Frits de Jong, Prime Day 2021 ile ilgisi olabileceğini düşünüyor. Prime Day 2021’in hangi gün yapılacağı henüz kesinlik kazanmadı ama Temmuz ortasında gerçekleşeceği tahmin edilmekte.

Ne yapmalı?

Eğer bir Amazon satıcısıysanız hemen Amazon PSP sağlayıcınızı kontrol etmeli ve ödeme hizmeti sağlayıcınızın doğrulanan sağlayıcılar listesinde bulunduğundan emin olmalısınız. Eğer sağlayıcınız listede bulunmuyorsa, listede bulunan başka bir sağlayıcı ile yola devam etmelisiniz.

Ayrıntılı bilgi için Amazon Seller Central (Amazon Satıcı Merkezi) forumundaki duyuruya göz atabilirsiniz.

Anlamı

Ecommerce News Europe, bu konu hakkında, bir ödeme hizmeti sağlayıcısı olan WorldFirst’ün e ticaret ortaklıklarından sorumlu kişisi Frits de Jong ile, nelerin değişeceğini açığa çıkarmak için bir röportaj yaptı.

WorldFirst, Amazon PSP programındaki yeni sisteme katılan, yeni programın parçası olan ilk ödeme hizmeti sağlayıcılarından biridir.

Frits de Jong bu gelişmeyi şöyle yorumluyor: Bu, Satıcı Merkezi’nde yalnızca Amazon onaylı çevrimiçi banka hesabı hizmetlerinin kullanılabildiği anlamına gelir.

Kaynak: Ecommerce News EU