Hollanda’da e ticaret 2020’de 26,6 milyar € seviyesine ulaştı

Hollanda, Avrupa’nın en büyük beş e ticaret pazarını ifade eden Europe-5 ülkelerinden biri olmayabilir. Fakat kesinlikle göz ardı edilemeyecek önemli bir pazardır ve Hollanda’da e ticaret önemli bir büyüme ivmesi yakalanmış durumda.

2020’de Hollanda’da e ticaret büyüdü

Hollanda’daki Ulusal E Ticaret Birliği olan Thuiswinkel.org her yıl bir e ticaret araştırması yapıyor. Thuiswinkel Markt Monitor adlı bu araştırmanın 2020 yılı sonuçları yayımlandı. Sonuçlar çarpıcı bir büyümeye işaret ediyor.

Hollanda’da e ticaret 2020’de 26,6 milyar avro değerine ulaştı. Bu, 2019’daki seviyeye kıyasla %7 oranında büyüme anlamına geliyor.

Yapılan alışveriş adedi sayısı ise 335 milyon olarak ifade edildi. Bu da bir önceki yıla kıyasla %27 oranında artış demek.

Çevrimiçi alıcı başına yapılan satın alma miktarı 2019’da 19 adetti. Bu sayı 2020’de 24’e ulaştı. İnternetteki alıcı sayısı ise %2 oranında artarak 13,8 milyona ulaştı. (Ülkenin 2020’deki tahmin edilen nüfusu 17,5 milyona yakın)

Bu büyümenin en önemli itici gücü ise Covid-19 pandemisinin getirdiği virüse yakalanma korkusu ve salgınla mücadele kapsamındaki kapanma önlemleridir. Bu dönemde insanlar tuğla ve harcı bir kenara bırakmak ve evlerinden alışveriş yapmak zorunda kaldılar.

Hizmetler geriledi, ürün satışı arttı

Hollanda’da e ticaret 2020’de ürün satışlarına doğru kaydı ve hizmet satışları gözle görülür bir gerileme kaydetti.

İnternetten hizmet satın alma sayısı %37 oranında azalırken, hizmetler için yapılan çevrimiçi harcamalar ise %39 oranında azaldı.

Fakat ürün satışlarındaki artış, bu kaybı fazlasıyla telafi etti. İnternet üzerinden ürün satışı sayısı %41 oranında artarken bunun için yapılan harcamalar ise %43 oranında arttı.

Thuiswinkel.org, bazı kategorilerdeki çevrimiçi harcamalarda benzeri görülmemiş büyüme olduğunu tespit etti. Ev ve yaşam kategorisinde %83, bahçe kategorisinde %74, spor ve dinlenme kategorisinde %62 oranında büyüme söz konusu.

iDeal öne çıktı

Hollanda’da e ticaret alanında en büyük ödeme yöntemi olarak iDeal öne çıktı. iDeal kullanımındaki artış da e ticaretin büyümesine paralel ilerledi.

Ülkedeki tüm çevrimiçi alışverişlerin %69’u iDeal ile gerçekleştirdi. Bu oran bir önceki yıl %60’dı. Sınır ötesi alımlarda ise iDeal’ın payı %46. Onu %22 ile kredi kartı ve %16 ile PayPal takip ediyor.

iDeal sadece Hollanda’nın yerlisi mağazalarda değil, yabancı menşeli mağazalarda da Hollandalı tüketiciler tarafından en çok tercih edilen ödeme yöntemi.

Ayrıca bakınız: BigBuy, Amazon Hollanda için dropshipping bağlayıcısını başlattı

Kaynak: Ecommerce News EU