Chatbot girişimi Heyday 5.1 milyon dolar topladı

Kanada’nın Montreal şehrinde üslenmiş olan chatbot start-up’ı Heyday, bugün yaptığı açıklamada 5,1 milyon dolar yatırım fonu topladığını duyurdu. Ayrıntılar haberimizde.

Heyday ‘i kısaca tanıyalım

Heyday, e ticaret yapanlar için tüm iletişimi tek bir pano altında toplayan, yapay zekâ tabanlı bir chatbot yazılımı üreten bir girişim. Facebook Messenger, WhatsApp, Google Hangouts gibi platformların tek bir çatı altında yönetilmesini sağlıyor.

Kurucu ortak ve CMO Etienne Merineau, Heyday ‘i “hepsi bir arada birleşik müşteri mesajlaşma platformu” olarak tanımlamakta. Kurucu ortak ve CEO Steve Desjarlais, girişimin amacını, perakendecilerin, müşterileriyle iletişimlerinde daha fazla otomasyonu ve kişileştirmeyi desteklemelerine olanak sağlamak olarak tanımlıyor.

Bu sohbet botları, sipariş güncellemeleri sağlıyor ve ürünler önerebiliyor. Shopify, Magento, Lightspeed, Salesforce ve PrestoShop ile entegre edilebiliyor.

Girişim 2017’de Kanada’nın Montreal şehrinde kuruldu. Girişim, son iki çeyrekte, yinelenen gelirini iki katına çıkardığını söylüyor. Heyday ‘in müşterileri arasında, Türkiye’de de satış yapan Fransız spor malzemeleri şirketi Decathlon, The Founded ile yola devam Bestseller, gıda ve tüketici ürünleri markası Dannon da var.

Heyday ‘in resmî sitesine girmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ek tohum yatırımı fonu toplandı

Her start-up iyi bir fikirle ortaya çıkar ama hepsi yeterli miktarda mali kaynağa sahip olmaz. Bu nedenle melek yatırımcılara ihtiyaç duyarlar. Burada da aynı durum söz konusu. Crunchbase’e göre Heyday, daha önce 2 milyon Kanada doları fon toplamıştı. Şimdi ise ek tohum yatırım fonu turuna çıktı ve 6,5 milyon Kanada doları, yani 5,1 milyon ABD doları daha topladı.

Bu yeni turdaki yatırımcılar Innovobot ve Desjardins Capital’den geldi. Girişimin CMO’su Merineau, bu paranın, Heyday ‘in ABD’de ikiye katlanacak şekilde ölçeklenmesine yardımcı olacağını söyledi.

Merineau, markalara nasıl yardımcı olduklarını ve neden yatırımcılar tarafından tercih edildiklerini şu sözlerle açıklıyor:

COVID-19’un getirdiği değişikliklerin geçici olduğuna inanan perakendeciler yanlış düşüncedeler. Geleceğe dönük markaların yeni mantrası “uyum sağla ya da öl.” … Markalar tabii ki harika bir hizmet sunmak istiyorlar, ama onlar alt sınırı da önemsiyorlar. Biz onların bir taşla iki kuş vurmalarına yardım ediyoruz.

Kaynak: TechCrunch