Adidas sürdürülebilir malzeme kullanımı ve e ticarette büyüyecek

Alman spor giyim devi Adidas’ın yeni hedefleri, şirketi iki alanda yatırım yapmaya devam edeceğini gösteriyor. Adidas sürdürülebilir malzeme kullanımında ve e ticarette önemli mesafe kaydedecek.

Adidas sürdürülebilir malzeme kullanımında ikiye katlanacak

İklim değişikliği ve diğer çevresel sorunlar inkâr edilemez bir şekilde ortaya çıktıkça büyük şirketler de daha sürdürülebilir üretim ve çeşitli faaliyet yöntemlerine doğru geçiş yapıyorlar. Yenilenebilir enerji, geri dönüşüm, düşük karbon ayak izine sahip tedarik zinciri gibi yöntemler gelişmekte.

Bu markalardan biri de Adidas’tır. Sürdürülebilir üretimde şu âna kadar önemli bir büyüme gösterildi. Sürdürülebilir malzeme sadece geri dönüşümden elde edilmiş malzemeler anlamına gelmiyor. Aynı zamanda gelecekte geri dönüştürülebilecek malzeme ve doğada daha kısa sürede çözünen parça anlamına da geliyor.

Şirket, 2025’e kadar bu alanda daha da gelişmeyi hedefliyor. 2025’e kadar üretilen her on üründen dokuzunun doğa dostu yöntemlerle üretilmesi hedeflenmekte. Adidas sürdürülebilir malzeme ile geri dönüşümde önemli mesafe kat edecek ve üretilecek olan ürünler de yeniden geri dönüştürülmeye olanak tanıyacak biyolojik malzemelerden elde edilecek.

Şirketin yıllık %18’e varan kârında, geri dönüştürülmüş malzeme önemli bir yer edinmeye başlayacak.

E ticarette de büyüme

Adidas sürdürülebilir malzeme dışında başka alanlarda da önemli ilerlemeler kaydediyor. Bunların başında ise e ticaret geliyor.

Covid-19 pandemisi geçtiğimiz yıl e ticaretin büyümesine olağanüstü bir hız ekledi ama ekonomiyi de bir hayli zorladı. Bu durum Adidas’a da yansıdı ve geçtiğimiz yıl şirketin bazı zorlukla yaşamasına neden oldu.

Daha önceki yıllarda gerçekleşen Reebok satın alması, Adidas’a arzu edilen 15 yıllık yeniden ateşlemeyi sağlayamadı. Hisse senedi fiyatları hâlâ Ocak 2020 seviyesinin gerisinde. Buna karşılık en büyük rakiplerden Nike’ın hisseleri geçen yazdan beri rekor seviyelere ulaştı. Adidas’ın geliri, pandemi sırasında %16 oranında azaldı.

Şirket şimdi e ticaret ve diğer teknoloji araçlarını 2025’e giden süreçte en önemli silahı olarak görüyor. Şirket, 2025’e kadar gelirinin yarısını, doğrudan tüketiciye yönelik işletmelerden elde etmeyi hedefliyor.

E ticaret için koyulan hedef ise iki katına, yani dokuz milyar avroya çıkmak. Bunun için de bir milyar avrodan fazla yatırım yapılacak. Tedarik, reklam ve 3D tasarım alanlarına yatırım yapılacak. Sadece bu yıl binden fazla “teknolojik ve dijital yetenek” işe alınacak.

Şirket, ayrıca 2025’e kadar hissedarlara temettü ve hisse geri alımı yoluyla 8 ile 9 milyar avro dağıtmayı beklediğini de açıkladı.

Kaynak: Digital Commerce 360