Sosyal ticaret girişimi Elenas, 6 milyon dolar topladı

Kolombiya menşeli sosyal ticaret girişimi Elenas, Seri A yatırım turundan 6 milyon dolar topladığını duyurdu. Girişim, ayrıca uluslararası genişleme planları yapıyor.

Elenas ‘ı tanıyalım

Elenas, Kolombiya’da kurulmuş olan bir sosyal girişim. On binlerce kadının internetten ürün satarak geçimlerini sağlamalarına yardımcı oluyor. Özellikle pandemi ortamında artan işsizlikle birlikte kadınların yardımına koşmaya çalışıyor.

Sistemde satış yapmak için kadın olmak şart değil. Erkekler de satış yapabiliyorlar. Fakat kadınların, satıcılar arasındaki oranı %95’ten fazla. Ve bu kadınların %80’i otuz yaşın altında olup, üçte birinin daha önce doğrudan satış deneyimi bulunmuyordu.

Sisteme katılan satıcılar, ürünlerini WhatsApp ve Facebook gibi sosyal mecralarda tanıtabiliyorlar. Satacakları ürünü ise 250’den fazla distribütör ve markadan gelen güzellik, kişisel bakım ve elektronik gibi kategorilerdeki ürün kataloglarından seçiyorlar.

Sistem satıcılar için daha az risk arz ediyor. Şirket, geleneksel doğrudan satışların haricinde envanter tutmuyor. Girişimciler de envanter tutmakla zaman harcamıyor. Girişimciler aynı zamanda ödeme alma ve teslimat gibi işlemlerle de ilgilenmiyor. Bütün bunların hepsini onların yerine Elenas ve ortakları hâllediyor. Ayrıca satıcıları eğitmek için de sürekli bir çaba var.

Bakınız: Sosyal ticaret: Şimdi başlama zamanı

Elenas yeni fon topladı

Girişimin kurucusu ve CEO’su Zach Oschin, “on binlerce kadına ilave gelir elde etme fırsatı sağlayabildik” diyor. Elenas, şu anda satıcılarına yedi milyon dolardan fazla ödeme yaptığını söylüyor.

Şirket 2020 sonbaharında iki milyon dolarlık bir tohum yatırımı toplamıştı. Şimdi ise buna 6 milyon dolarlık Seri A yatırımının toplanması eklendi.

Bu yeni fonu sağlayanlar ise Leo Capital, FJ Labs, Alpha4 Ventures ve Meesho. Oschin, yatırımcıların altı kıtada varlığı olduğunu ve bunun uluslararası bir vizyonu yansıttığını söylüyor.

Leo Capital kurucu ortağı Shwetank Verma ise şu açıklamada bulundu: “Hindistan ve Çin’de sosyal ticaretin devasa büyümesini gördükten sonra, bölge için doğru ürün ve işletme modelini gösterdikleri için Elenas ile ortaklık yapmaktan heyecan duyuyoruz. Elenas ekibi kapsayıcı, etkili ve üstel büyüme için iyi konumlanmış bir çözüm inşa etti.”

Uluslararası büyüme planları

Bu yatırım fonlarının yanı sıra Elenas, uluslararası arenada, özellikle de Latin Amerika’da genişleme planlarına sahip. Oschin’in uluslararası vizyona işaret etmesi bu bakımdan anlamlı.

Bir sonraki adımın önce Meksika, ardından Peru ve sonrasında Latin Amerika’da genişlemek olacağı dile getiriliyor.

Zaten girişimin CEO’su, yaptıkları şeyin aslında Latin Amerika’da 11 milyon kadının katıldığı doğrudan satış ve katalog satış modelinin yeniden keşfi olduğunu söylüyor. Bu bakımdan Elenas ‘ın bütün Latin Amerika’ya uygun olduğunu söylemek mümkün.

Kaynak: TechCrunch