Jungle Scout 110 milyon dolar topladı ve Downstream Impact’i satın aldı

Amazon’da satış yapanlar, özellikle de FBA yapanlar Jungle Scout ‘ı yakından tanırlar. Ben de daha önce onların FBA rehberini Türkçeye kazandırmıştım. Görünüşe bakılırsa Jungle Scout, bir unicorn olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Jungle Scout özkaynaklarını arttırdı

Şu an için Amazon’da beş milyon üçüncü taraf satıcı olduğu ve sadece bir milyon satıcının geçen yıl platforma katıldığı tahmin ediliyor.

Austin, Teksas merkezli girişim Jungle Scout, Amazon’da satış yapacak olan kişi ve işletmelere, arama ve pazar analizi, envanter yönetimi ve satış istihbaratı gibi hizmetleri kapsayan araçlar sunmakta. Son yıllarda e ticaretin büyümesi ve dolayısıyla Amazon ticaretinin büyümesi ile Jungle Scout da gözle görülür bir büyüme trendi yakalandı.

Her ne kadar büyümeye devam etse de bu konuda biraz sessiz kalmış olan bu işletme daha önce de çeşitli yatırımlar almış ama ne kadar yatırım aldığını açıklamamıştı. Şu anki değerlemesi hâlâ bilinmemekte.

Fakat artık en azından bugüne kadar hangi miktarda özkaynak topladığı geçtiğimiz günlerde açıklandı ve açıklanan miktar 110 milyon dolar oldu.

Amazon’un ötesine genişleme

Uygulama, araçlarının yaklaşık 500.000 marka ve girişimci tarafından kullanıldığını söylüyor. Amazon’daki 500 milyon civarı ürün için veri sağlıyor.

Öte yandan Amazon’un ötesine genişleme planları da var. Jungle Scout CEO’su Greg Mercer verdiği bir röportajda yakın gelecekte Walmart.com ile de bir iş birliğine başlayacaklarını söyledi. Ayrıca insanların satış yaptığı ve alım yaptığı diğer platformlar da gelecekte olasılık dâhilinde olacak.

Şirket yetkilisi, girişimin Çin’de de işlerini genişlettiğini söylüyor.

Downstream Impact satın alındı

Jungle Scout ‘ın genişleme hamleleri bunlarla sınırlı değil elbette. İki eski Amazon yöneticisi tarafından kurulmuş olan Amazon reklamcılığı uzmanı Downstream Impact de satın alındı.

Amazon ticareti büyürken reklamcılık da bunun en büyük ve büyümeye devam eden parçasını oluşturuyor. Amazon kullanıcıları, arama sayfalarındaki reklamların yıldan yıla arttığını fark edeceklerdir.

Amazon sadece 2020’de reklamlardan 21,5 milyar dolar gelir elde etti. Bu, yıllık bazda %66’lık bir artış demek.

Downstream’in CEO’su Connor Folley, Amazon reklamcılığının 2023’e kadar Facebook’u geçerek 50 milyar dolarlık bir platform olabileceğini söylüyor.

Summit Partners Technologist-in-Residence yönetim kurulu direktörü Neil Roseman, “Jungle Scout ‘ın teknolojisinin, Amazon üçüncü taraf satış eko-sistemi genişledikçe bir şirketin büyümesine yardımcı olmak için tasarlanmış sağlam ve yüksek oranda ölçeklenebilir olduğuna inanıyoruz. Downstream Impact’in eklenmesinin bu ürüne ve mühendislik gücüne katkıda olacağına inanıyoruz ve şirketin büyüme yolculuğunun bir parçası olmaktan heyecanlıyız” dedi.

Kaynak: TechCrunch