E ticarette güven damgası nedir, neden gereklidir ve nereden alınır?

T.C. Ticaret Bakanlığı, yakın geçmişte e ticarette güven damgası uygulamasını başlamıştı. Dün, Bakanlığın Youtube kanalında yayınlanan bir video ile bu damgayı alabilmenin kolaylaştırıldığı duyuruldu. Peki e ticarette güven damgası ne işe yarar, e ticaret sitesi sahipleri neden bu damgaya sahip olmalıdır? Tüketici için anlamı nedir?

E ticarette güven damgası nedir?

E ticaret hızla gelişmekte olan bir alan ama sonuç olarak hâlâ gelişmekte olan bir alan. E ticaretle daha önce tanışmamış pek çok insan, yetersiz bilgilenmeden ötürü e ticarete güvenemiyor. Öte yandan e ticaret üzerinden alışveriş yapmış ama hayal kırıklığına uğramış olan pek çok insanın var olduğunu da inkâr edemeyiz. Çünkü bazı e ticaret sitelerinin kalitesi son derece düşük.

Hâl böyle olunca tüketiciler, hangi e ticaret sitesine güveneceklerini bilemiyorlar ve şüpheyle yaklaşıyorlar. Site sahipleri de bu yüzden satış yapamıyorlar.

T.C. Ticaret Bakanlığı bu güven sorununun mümkün mertebe ortadan kalkmasını sağlamak için e ticarette güven damgası uygulamasını hayata geçirdi.

Sistem, Resmî Gazete’nin 6 Haziran 2017 tarihli sayısında yayınlanan Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ ile yürürlüğe girdi.

Şimdi ise bu damgayı almak kolaylaştırıldı ve bakanlığın Youtube kanalında 5 Mart 2021’de yayınlanan video ile duyuruldu. Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

E ticarette güven damgası ne değildir?

E ticarette güven damgası söz konusu olduğunda bazı yanlış anlaşılmalar da var ve bunları düzeltmek gerekiyor.

Bu uygulama, e ticarette güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarının yükseltilmesi ve e ticaret sitelerinin güvenilirliğinin arttırılması amacıyla T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuştur.

Bu damga, damgayı veren TOBB’un, e ticaret sitelerine kefil ya da garantör olduğu anlamına gelmiyor. Aynı zamanda mal ve hizmetlere de kefil ya da garantör olduğu anlamına gelmiyor. Web sayfasında ticareti yapılan mal veya hizmetin ifasına, yahut vaat edilen niteliklerine ilişkin finansal bir güvence olarak da anlaşılamaz. Zaten benzer uygulamaların olduğu hiçbir ülkede böyle yorumlanmamakta.

Bu damga sadece, asgari güvenlik ve hizmet kalitesinin varlığına işaret ediyor. Eğer e ticaret siteniz bu damgaya sahipse belirli güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarını karşılıyor demektir. Yani tüketiciler de alışveriş yaparken, alışveriş yapacakları sitede bu damganın bulunup bulunmadığını kontrol edecek ve buna göre bu siteyi kullanıp kullanmama kararı verecektir. Siz de bir e ticaret sitesi sahibiyseniz, bu nedenlerle bu sisteme kaydolmalısınız.

Nasıl başvurulur?

E ticarette güven damgası sistemi T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuştur. Bakanlık, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni (TOBB) Güven Damgası Sağlayıcı olarak yetkilendirdi. TOBB, Bakanlıktan aldığı yetkiye dayanarak size bu damgayı sağlamakta. Türkiye’de TOBB’dan başka sağlayıcı bulunmamaktadır. Başvuru yapmanız gereken kurum burasıdır, başka bir yer değil.

Başvurular artık daha kolay. Çünkü daha önce EV SSL olarak belirtilen yükümlülük, EV SSL veya SSL olarak değiştirildi. Ayrıca e ticaret altyapı sağlayıcıları ile Güven Damgası ‘na uyumlu e ticaret paketleri de oluşturuldu.

Türkiye’de e ticaret 2020’de büyük ilerleme kaydetti

Bu uygulamaya başvurmak isteyen kişiler, uygulamanın resmî sitesini buradan ziyaret edebilirler. Ardından yapmanız gereken şey, sayfanın aşağısındaki bağlantılardan başvuru formuna gitmek.

Burada bir hesap oluşturduktan sonra telefonunuza gelen doğrulama kodunu gireceksiniz. Böylece hesabınız oluşmuş olacak. Sonrasında da başvuru işlemlerinizi kolaylıkla hâlledebilirsiniz.