Amazon Launchpad İnovasyon Ödülleri başlıyor

Amazon’un alt kollarından biri olan Launchpad, bir ödül yarışması düzenliyor. Amazon Launchpad İnovasyon Ödülleri bu yıl ilk kez verilecek ve katılacak olan start-up’lara önemli ödüller vadediliyor.

Amazon Launchpad İnovasyon Ödülleri

Amazon Launchpad İnovasyon Ödülleri, Avrupa’da düzenlenen bir “yılın start-up’ı” yarışmasıdır. Avrupa Birliği’nin yanı sıra İsviçre ve İngiltere’de, tüketiciye fiziksel ürünler satmakta olan kayıtlı start-up’ların katıldığı yarışma için başvurular 28 Mart 2021’e kadar sürecek.

Bakınız: Avrupa’da e ticaret 2020’de mobil tarafa kaydı

Ardından on beş finalist belirlenecek. Sonra da bir jüri heyeti, bu finalistlerin içinden en yenilikçi beş start-up’ı belirleyecek.

Her finalist 10.000 Avro hibe, Amazon Launchpad’e bir yıllık ücretsiz erişim ve çeşitli pazarlama yerleşimleri kazanacak. Birinci gelen yarışması ise ayrıca 90.000, yani toplamda 100.000 Avro kazanacak.

Amazon’un Avrupa Birliği Satıcı Hizmetleri Direktörü Xavier Flamand, yaptığı açıklama ile inovasyona verdikleri önemi ifade etti:

İnovasyon, kültürümüzün bir parçasıdır. Müşteriler adına icatlar yapmaya devam ediyoruz, ancak aynı zamanda küçük işletmelerin yenilikçi yeni ürünlerinin hedefiyiz.

Amazon Launchpad İnovasyon Ödülleri bu yıl ilk kez verilecek ama bu yılla sınırlı kalması beklenmiyor. Bunun her yıl düzenlenen bir ödül ve yarışma olması beklenmekte. Belli ki Amazon da start-up’ların potansiyelini gözden kaçırmak istemeyen büyük şirketler arasında. Sonuçta Amazon’un kendisi de bir zamanlar bir start-up’tı.

Bakınız: Amazon, Shopify’ın rakibi Selz’i satın aldı

Amazon Launchpad nedir?

Amazon Launchpad, Amazon’un yeni start-up’ları desteklediği ve onları kendi bünyesine çekmeye çalıştığı bir girişim destek programıdır. 2015’te hayata gözlerini açmıştır.

Yeni girişimler ile girişim sermayesi firmalarını bir araya getirmeyi hedefleyen program, şu an için Avrupa’da; Almanya, İngiltere, Hollanda, İspanya, Fransa ve İtalya’da mevcut.

Bu program şu âna kadar iki yüzden fazla girişim sermayesi firması, start-up hızlandırıcısı ve kitle fonlama programının yardımıyla Avrupa’da iki binden fazla start-up’a destek oldu.

Bakınız: Unicorn nedir? Bir şirketin unicorn sayılması için ne gerekir?

Tüm girişimler Amazon Launchpad’e başvurabilirler. Özellikle yeni girişimler için oldukça faydalı olduğu söylenebilir. Program, yeni girişimlere sadece maddi destek sunmakla sınırı değildir. Onlara uzmanlık, son teknoloji, lojistik ve küresel altyapı da vadediyor. Böylece yeni girişimlere, unicorn olmaya giden yolda önemli bir destek sağlanmış olunuyor.

Kaynak: Ecommerce News Europe