"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ecosia: Ağaç diken arama motoru dünyayı kurtarıyor

Ecom World olarak sadece bir e ticaret haber ve bilgi sitesi değiliz, aynı zamanda bir SEO sitesiyiz. Bu nedenle arama motorları da ilgi alanımıza giriyor. İnternet arama motorları içinde son yıllarda en çok ilgimi çeken arama motoru hangisidir diye sorsalar, hiç düşünmeden Ecosia derim. Çünkü sosyal girişimciliğin çok başarılı bir örneği.

Ecosia ‘nın diğer arama motorlarından farkı

Daha önce eBay for Change ile ilgili yazıda sosyal girişimcilik hakkında kısaca bilgi vermiştim. Bu tür girişimler, faydalı amaca sahipler ama kâr amacını dışlamıyorlar. Kârı, faydalı bir amaç için yürütülen faaliyeti sürdürülebilir kılmak için kullanıyorlar.

Ecosia arama motoru buna iyi bir örnektir. Topluluk çıkarı şirketi olarak tanımlanmaktadır. Şu an için Google, Bing, Yandex ya da Baidu kadar bilinmiyor olabilir ama popülaritesini hızla arttırıyor. Peki neden?

Çünkü Ecosia gelirinin %80’ini ağaçlandırma faaliyetlerine harcıyor. Siz, bu arama motoru ile arama yaptıkça Ecosia daha çok kazanç elde ediyor ama bu kazancın %80’ini ağaç dikmek için bağışlıyor. Kalan %20 de işin sürdürülebilir olmasını sağlıyor. Yaptıkları fidan bağışlarının makbuzlarını düzenli aralıklarla herkese açıyorlar.

İnternette yaptığımız her alışveriş, her video görüşmesi, her sosyal medya paylaşımı, her arama, kısacası aklınıza ne gelirse; internette yapılan her şey doğaya bir miktar karbon salıyor. Çünkü internet altyapısı, enerji tüketiyor.

Ecosia işte bunu tersine çevirmeye çalışan bir arama motoru. Bunu da ağaç dikerek yapıyor, arama yaparak doğadaki karbonu çekmenize yardımcı oluyor. Fakat bu kadarla sınırlı değil. Bu arama motoru, kendi karbon salınımını da yenilenebilir enerji kullanarak sıfırlamış.

Büyük ölçekli ağaçlandırma faaliyetleri

Peki Ecosia dünyada nereleri ağaçlandırdı ve ne kadar çok ağacın toprakla buluşmasını sağladı, hangi projeleri yürüttü? Kısaca bir göz atalım.

7 Aralık 2009’da Christian Kroll tarafından kurulmuş olan Alman menşeli arama motoru, ana sayfasındaki sayaca göre bugün itibariyle (4 Mart 2021) 120.850.000’den fazla ağacın dikilmesini sağladı.

2011’de 250.000 €’dan fazla finansman toplayan arama motoru, 2015’e kadar Brezilya’daki Atlantik Ormanına bir milyon yerli ağaç eklemeyi hedefleyen bir programa bağışta bulundu.

2015’te, Afrika’daki çölleşmeyi durdurmayı hedefleyen ve Afrika Birliği ile Dünya Bankası tarafından desteklenen Büyük Yeşil Duvar projesine destek olmaya başladı. Bu amaçla Burkina Faso’daki ağaçlandırma faaliyetlerini finansal olarak destekledi.

2015’e gelindiğinde şirket, 1,5 milyon €’nun üzerinde para toplamış, neredeyse 2,5 milyon aktif kullanıcıya sahip olmuş, 2 milyondan fazla ağaç dikmişti.

Ocak 2020’de, Avustralya’daki büyük yangının ardından o günkü bütün kârını, ormanları geri getirmek ve bölgeyi gelecekteki yangınlara karşı daha dayanıklı hâle getirmek için çalışan ReForest Now adlı STK’ye bağışladı. Bu parayla 26.446 adet ağaç dikildi.

Şu âna kadar ağaçlandırma faaliyetlerinin yapıldığı ülkeler; Peru, Nikaragua, Kolombiya, Haiti, Brezilya, Fas, İspanya, Senegal, Burkina Faso, Madagaskar, Uganda, Tanzanya, Etiyopya, Kenya, Endonezya, Hindistan, Fildişi Sahili, Birleşik Krallık, Kanada, Ruanda, Bolivya, ABD, Avustralya, Malavi, Gana’dır.

Bu faaliyetlerin sayesinde Temmuz 2020”ye kadar atmosferin 50.000 metrik tondan fazla CO2’den temizlendiği tahmin edilmektedir.

Ecosia arama motorunun özellikleri ve SEO olanakları

Ecosia, aslında kendi olanaklarıyla sanal âlemi tarayan ve indeksleyen bir arama motoru değildir. Kendine ait bir arama konsolu ya da webmaster aracına sahip değil. Altyapı olarak Microsoft’un Bing adlı arama motorunu kullanıyor.

Eğer bu çevreci arama motoru için arama motoru optimizasyonu yapmak isterseniz yapmanız gereken şey Bing için SEO yapmaktır. Böylece bu tarafta da arama sonuçlarında görüneceksiniz. Ben öyle yapıyorum. Siz de bunun için Bing Webmaster Tools’u kullanabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Deep web ile dark web arasındaki fark nedir?

Bu arama motorunun arayüz seçeneklerinde Türkçe ne yazık ki şu an bulunmuyor. Ama konumunuzu Türkiye olarak seçtiğinizde Türkçe yaptığınız aramalar için Türkçe siteleri listeliyor. Bu yüzden sorun yaşamazsınız.

Bütün popüler web tarayıcılarda (Chrome, Firefox, Edge, Safari, Opera, Vivaldi ve diğer) arama sağlayıcısı olarak eklenebilir. Brave web tarayıcısında ise 28 Ocak 2021’den itibaren varsayılan arama motoru olmuştur.

iOS ve Android’de de web tarayıcılarına eklenebilir ama ayrıca kendi mobil web tarayıcısına sahiptir.

Diğer web tarayıcıların pek çoğunda kendi resmî eklentisi sayesinde kurulabiliyor. Apple markalı cihazlarda (Mac, iPhone, iPad) ise Aralık 2020’den itibaren Safari’ye bir eklenti kurmadan, ayarlardan seçerek varsayılan arama motoru hâline getirebilirsiniz.

Google Chrome da hem masaüstü hem de mobil sürümlerde hiçbir eklenti ve ek işlem gerektirmeden arama motoru seçenekleri arasına Ecosia’yı eklemiştir.

Ecosia ‘yı sevmemin tek nedeni çevreci olması değil. Ayrıca gizlilik odaklı bir arama motoru. Siz, web tarayıcınızdan don’t track özelliğini açmadıkça size kişileştirilmiş sonuçlar sunmuyor. Ayrıca yapılan bütün aramaları anonimleştiriyor ve bir süre sonra ortadan kaldırıyor. Bing de sizin ne arama yaptığınızı göremiyor, çünkü aranızda Ecosia var.

Ana sayfasına gitmek ve kullanmak için burayı tıklayabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarından, ağaçlandırma faaliyetlerini takip etmenizi tavsiye ederim.

İlgili içerik: Yeşil ticaret: E ticaretin çevreci dönüşüm ihtiyacı

Şunu da belirteyim, ana sayfasının sağ üst köşesinde bir ağaç simgesi ve sayaç var. Bu, sizin yaptığınız aramaların sayısı. Kaç ağacın dikilmesine vesile olduğunuzu merak ediyorsanız bu sayaçtaki sayıyı 45’e bölmelisiniz. Her 45 arama, bir ağaç demek.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yorum yazın

%d blogcu bunu beğendi: