"Enter"a basıp içeriğe geçin

Haber siteleri yüzünden SEO kuralları Türkiye’de işlemiyor

Yaklaşık iki buçuk aydır bu siteyi yönetiyorum ve burada içerik yazarlığı yapıyorum. Ecom World’den önce de pek çok yerde içerik yazarlığı yaptım. Sadece içerik yazmıyorum, SEO da yapıyorum. Bugüne kadar edindiğim deneyim bana şunu gösterdi: Evrensel SEO kurallarının bir kısmı Türkiye’de işlemiyor. Bazı haber siteleri Türkiye’deki internet yayıncılığını öldürüyor.

İnternet yayıncılığında olması gerekenler

İnternet yayıncılığı yapmak önemli bir iştir. Haber sitesi, blog, Youtube kanalı, yemek tarifi sitesi vb. herhangi bir şekilde internet yayıncılığı yapıyor olabilirsiniz. Bir konu seçip onunla ilgili web sitesi kurabilir, içerik üretebilir, içeriğinizi insanlara ulaştırmak için SEO yapabilir, ekmeğinizi kazanmak için reklam alabilirsiniz.

Yapmanız gereken şeyler üç aşağı beş yukarı bellidir:

  • Muhteviyatına hakim olduğunuz ve niş sayılabilecek bir alan seçmek.
  • Web sitenizi kurup içerik üretmek.
  • İçeriğinizi SEO kurallarına uyumlu hâle getirmek.
  • Hepsinden önemlisi de orijinal ve kaliteli içerik üretmek.

Yemek tarifi sitesi, gezi sitesi, bilim ve teknoloji sitesi, kültür ve sanat sitesi ya da haber sitesi. Aklınıza ne geliyorsa, bir alan seçip başlayabilirsiniz. Niş dediğimiz, potansiyeli olan ama bu potansiyeli keşfedilmemiş bir alan varsa, bu sizin için daha da iyidir.

İçeriğiniz orijinal ve kaliteliyse Google ve diğer arama motorlarında daha üst sıralarda görünürsünüz. Okuyucularınız artar, onlar aradıkları bilgiye ulaştıkları için mutlu olurlar, siz ise içeriğiniz okunduğu ve gelir elde ettiğiniz için mutlu olursunuz.

Çalıntı, kalitesiz ve alakasız içerik üretenler ise arama sıralamasında diplere gönderilir. Google böylece onlara ceza keser ve kaliteyi korur.

İngilizce internet âleminde işler böyle yürür. Elbette oradaki durum da mükemmel değildir. Yine de web sitelerinin alanı bellidir, içeriği bellidir, okuyucu bir web sitesinde ne bulacağını az çok anlar. Kopya içeriğe karşı koyulur, mükemmel olmasa da bir engelleme mekanizması çalışır. SEO kurallarına uymanın karşılığını alırsınız.

Türkiye’deki durum ve haber siteleri

Şimdi bakalım Türkiye’deki duruma. Türkiye’deki haber siteleri diye başlık attım ama hangileri olduğunu söylemedim. İsim vermemeyi tercih ederim. Hangileri olduklarını bulmayı size bırakacağım. İnanıyorum ki bulmakta zorlanmayacaksınız. Elbette Türkiye’deki bütün haber siteleri bu kapsama dâhil değil. İşini düzgün yapanlar da var.

Türkiye’de ne yazık ki belirli alanlara yönelik açılmış içerik siteleri çok fazla iş yapamıyor. Her kategoride, çok az sayıda internet sitesi ayakta kalabiliyor, büyük çoğunluğu silinip gidiyor. Bazı kategorilerde ise o kategoriye özel web sitesi hiç yok gibi.

Türkiye’de internet yayıncılığı için niş bir alan bulmak çok ama çok zor. Çünkü haber siteleri bütün alanları işgal ediyor. Onlar sadece haberlerin ve köşe yazılarının yayınlandığı web siteleri değil. Onlar aynı zamanda yemek tarifi sitesi, seyahat sitesi, ansiklopedik nitelikte sitedirler. Her konuda içerik üretiyorlar.

Türkiye’deki haber siteleri, kendi içinde başlı başına bir internet âlemidir. İçinde her şeyi bulursunuz. Dolayısıyla arama motorlarında da ne ararsanız arayın karşınıza o çıkar.

Tarihî bir olayı mı aradınız Vikipedi ile birlikte bu siteler de karşınıza çıkar ve ansiklopedi edasıyla yazılmıştır. Yemek tarifi mi aradınız, yemek tarifi siteleriyle birlikte bu siteler de karşınıza çıkar ve uzun uzadıya bir yemeğin nasıl yapıldığını anlatır. Bilimsel bir konuyu mu aradınız? Bilim sitelerinden de önce bu siteler karşınıza çıkar ve bilim dergisi edasıyla size içerik sunar. Tabii bu alanda yetkinlikleri olmadığından evlere şenlik yazılar görürsünüz.

Hâl böyle olunca Türkiye’deki belirli alanlara yönelik web sitelerinin yaşam alanı önemli oranda daralır. Bir kısmı kepenk indirir, bir kısmı arzu ettiği yere gelmek için çok fazla kan, ter ve gözyaşı döker. Bir kısmı ise biçim değiştirip içinde her şey olan haber siteleri gibi olurlar.

Türkiye’deki internetin başlıca sorunu, niş diye bir şeyin bırakılmamış olmasıdır. Bu da insanları kaliteli ve özgün içerik üretmekten alıkoyar. Daha az kaliteli içerik ve daha az içerik üreticisi var olur. Bu da Türkiye’deki internet ortamının vasatlaşması sonucunu doğurur. İnternette arama yapanlar da aradıkları bilgiye ulaşamaz olurlar.

Haber siteleri ve sınırları

Her konuda içerik üretmesinler mi peki? Üretebilirler, dünyanın her yerinde gazeteler ve haber siteleri genel okuyucu kitlesini hedeflerler ve her konuda haberler üretirler. Yeri gelir çeşitli konularda bilgilendirici yazılar da yayımlarlar. Fakat bunu yaparken kendilerini haber yayıncısı olarak konumlandırırlar. İngilizce bir haber medyasında yemek tarifi, gezi ve seyahat rehberi niteliğinde yazılar olmaz.

Elbette onlarda da bu kategoriler vardır ama içeriğine bakarsanız aslında yazdıkları şey, o konuyla ilgili haber, eleştiri ya da köşe yazısıdır.

Mesela The New York Times gazetesinin web sitesine bakalım. Burada food (yemek) kategorisi var ama içinde yemek tarifi yok. Bugün şunu pişirelim başlıklı yazıda bile yemek tarifi yok. Yazılar haber ve inceleme türünden şeyler. Diğer kategorilerde de benzer bir durum görürsünüz. Başka haber sitelerinde de durum budur.

SEO kurallarının Türkiye’de geçersizleşmesi

Keşke sorun sadece bu kadarla sınırlı olsa. Keşke kaliteli ve özgün içerik üretseler de varsın kendi alanlarının dışına çıksalar. Fakat bu kadarla sınırlı değil. Bir de içeriğin kalitesiz olması ve SEO kurallarına uyulmaması sorunu var. Yalan haber konusuna ise girmeye gerek yok. Bazılarının zaten dürüst habercilikle işi yok.

Google der ki, içeriğiniz özgün olmalı, kopya olmamalı. Eğer bunu yapmazsanız Google’ın sizi arama sonuçlarında dibe göndereceğini bilirsiniz. Fakat yukarıda söz ettiğim gibi bu siteler alenen kopya içerik üretiyorlar ama hâlâ en üst sıralardalar. On tane haber sitesi, aynı yazıyı, noktası ve virgülüne kadar aynı şekilde yayınlıyor ve hepsi en üst sırada. Nasıl yaptıklarını bilmiyorum ama sistemi manipüle etmeyi başarıyorlar.

Yani hiçbir SEO kuralına uymasalar da, içerikleri başka yerlerden kopyalanmış olsa da yine de aramalarda en üst sırada çıkıyorlar. Çünkü sistemi manipüle edebiliyorlar. Hâl böyle olunca içerik üreticileri SEO’nun bir yalan olduğuna inanıyor, SEO uzmanlarına da pek kimse kulak vermiyor.

Orijinal içerik üretiyorsunuz, uzun uzadıya SEO çalışması yapıyorsunuz, kalite uğruna geceleri uykusuz kalıyorsunuz ve arama sonuçlarında ilk sayfaya bile çıkamıyorsunuz. Öte yandan bir başkası kalitesiz ve kopya içerikle ilk sayfanın ilk sırasına çıkabiliyor. Siz de haklı olarak yaptığınız işe inancınızı kaybediyorsunuz.

Buna bir şekilde dur dememiz gerekiyor. Çünkü bu haber siteleri yüzünden Türkiye’de internet yayıncılığı diye bir şey kalmadı. Blogculuğu bırakıp sosyal medya fenomenliğine oynayan pek çok insan gördüm ama kendilerine hak vermiyor değilim.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yorum yazın

%d blogcu bunu beğendi: