eBay for Change, topluma faydalı küçük işletmeleri destekliyor

Günümüzde daha çok insan, yaptıkları alışverişlerin sadece alışveriş olmadığını, bunun sosyal, çevresel ve diğer pek çok türde sonuçlar doğurduğunu görüyor. Bu da müşterilerin alışveriş tercihlerinde bilinçli değişimlere neden oluyor. Hâl böyle olunca sosyal girişimcilik akımı ortaya çıktı ve güçlenmeye devam ediyor. C2C e ticaretin dünyadaki öncülerinden olan eBay’in, eBay for Change programı da bu sosyal girişimcileri desteklemek için duyuruldu.

Sosyal girişimcilik kavramı

Öncelikle şunu soralım: eBay for Change ‘in desteklediği sosyal girişimcilik nedir?

Bu sınıfa giren girişimler, aslında topluma faydalı olmayı amaçlayan işletmelerdir. Fakat kâr amacı gütmeyen işletmelerden farklılardır.

Sosyal girişimler, bazı çevreler tarafından, kâr amacı gütmeyen girişimlerden daha sürdürülebilir olarak görünüyor. Çünkü kâr amacı gütmeyen işletmeler, dışarıdan mali desteğe (kamu destekleri, gönüllü bağışçılar vb.) ihtiyaç duyabilirler ve bu nedenle sürdürülebilir olmakta zorlanabilirler.

Sosyal girişimler ise hem kâr amacı güdüyorlar hem de topluma faydalı olmaya çalışıyorlar. Kârlarının önemli bir kısmını, toplumsal bir amaç için kullanıyorlar. Bir kısmını ise işin sürdürülebilirliğini sağlamak için kullanıyorlar. Böylece mali problemler yaşamadan topluma faydalı oluyorlar. Başarı ölçütü olarak ise kârı değil, toplumsal faydayı ölçüyorlar.

Tüketiciler de bu tarz girişimlere destek olmayı, bu girişimler, eğer ticaret yapıyorlarsa alışverişlerini onlardan yapmayı tercih ediyorlar.

İlgili içerik: Ecosia: Ağaç diken arama motoru dünyayı kurtarıyor

Bu konu hakkında daha sonra daha ayrıntılı bir yazı Ecom World’de yayımlanacak.

eBay for Change programı nedir?

E ticaret devi eBay, geçtiğimiz günlerde eBay for Change (Değişim için eBay) programını duyurdu. Şirketin Birleşik Krallık’ta başlattığı program, 29 milyon kişiden oluşan bir kitleyi, topluma faydalı küçük işletmelere bağlamayı hedefliyor.

eBay bu program için Social Enterprise UK (Sosyal Girişimcilik BK) ve World Fairtrade Organization (Dünya Adil Ticaret Örgütü) ile ortaklık kurdu. Ayrıca sosyal girişimcilik sektörünü büyütmek için UnLtd ile bir ortaklık söz konusu.

Programın amacı, Covid-19 pandemisinden en kötü etkilenen savunmasız topluluklar içinde yeni iş olanakları ve onlar için yeni fırsatlar yaratmak.

Program, üç yıl için sosyal perakendecilere milyonlarca poundluk eğitim ve finans destek paketi sunuyor.

Önümüzdeki aylarda 50 civarına kadar işletme, bir HUB’da işlem görmeye başlayacak. Bu sayı daha sonra artacak. HUB üzerinden yapılan alışverişler, savunmasız toplulukları desteklemede doğrudan olumlu bir etki yaratacak.

Fiziksel engellilere, öğrenme güçlüğü çekenlere, evsizlere, terk edilmiş çocuklara buradan yapılan her satışın kârıyla destek olunacak. Ayrıca çevresel sorunlarla da mücadele edilecek.

Buradaki işletmeler, sadece HUB ile öne çıkarılmış olmakla kalmayacak, aynı zamanda onlara pazarlama yatırımı da dâhil olmak üzere bir destek paketi verilecek. Böylece satışlarını arttırmaları sağlanacak. Onlara bire bir dijital beceri eğitimi verilecek ve eBay onlardan komisyon ücreti almayacak.

Sosyal girişimler program için heyecanlı

eBay for Change programına katılacağı bilinen bazı sosyal girişimler, yaptıkları açıklamada heyecanlarını dile getirdiler.

Lüks sabun ve yıkama ürünleri satan, kârını sürdürülebilir yerel projeleri desteklemek için kullanan ve pandemi sırasında NHS Vakfı’na hastalar ve personel için 20.000’den fazla yıkma paketi bağışlayan The Goodwash Company (İyi Yıkama Şirketi) de bu programa katılanlar arasında. Şirketin kurucusu Mandy Powell, “eBay’in erişimiyle, ne kadar çok insan satın alırsa, o kadar çok iyilik yapabiliriz. Bunun ne anlama geldiği konusunda heyecanlıyız” diyor.

Social Enterprise UK CEO’su Peter Holbrook ise, “sosyal girişimlerin büyümesine ve hem Birleşik Krallık’taki hem de dünyadaki topluluklar arasında olumlu değişime yol açmalarına yardımcı olmak için, ölçeklerini ve erişimlerini kullanmak için, eBay ile birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

eBay UK Sosyal Etki Başkanı Chris Gale ise şu açıklamayı yaptı:

Toplumda gördüğümüz eşitsizlik seviyeleri pandemi tarafından yaratılmamış olsa da, pandemi onları hem sosyal hem de ekonomik olarak kesinlikle daha da kötüleştirdi. Bunu değiştirmenin ve daha adil ve nihayetinde daha sürdürülebilir bir ekonomi inşa etmenin bir parçası olmak istiyoruz.

İşletmelerin olumlu değişim için bir güç olabileceğine inanıyoruz ve sosyal girişimler bunun nasıl başarılacağının canlı ve nefes alan örnekleridir. eBay UK’de başarılı ticaret yapan 300.000 küçük işletme ile milyonlarca müşteriyi bir araya getirmek için teknolojik uzmanlığımızı kanıtladık.

Müşteriler, ister küçük işletmeleri ister hayır kurumlarını desteklemek olsun, paralarını nereye harcamayı seçtiklerinin etkisinin giderek daha fazla farkına varıyorlar. eBay for Change ile müşteriler, satın almalarından elde edilecek gelirin gerçek bir fark yaratacağını ve toplulukları destekleyeceği memnuniyetinin yanı sıra harika bir ürün elde edecek.

Kaynak: Internet Retailing