Tuğla ve harç türü mağazalar henüz ölmedi

E ticaretten önce yaygın olan ve hâlâ yaygınlığını sürdüren, AVM’lerde, mağaza ve dükkânlarda, sokaklarda yapılan ticarete, yani e ticaretin dışında kalan ticaret yöntemine, İngilizce internet âleminde tuğla ve harç denir. Türkçede çok yaygın olarak bilinmese de İngilizce konuşulan dünyada, e ticaret öncesi ticareti tanımlamak için yaygın kullanılan bir terimdir. Ve son veriler gösteriyor ki bu ticaret türü o kadar kolay ölmeyecek.

Sosyal ticaretin yükselişi

E ticaretin gelişmesiyle tuğla ve harç türü ticaretin ölümü defalarca ilan edilmiştir. Hatta Ecom World’de de buna işaret eden çeşitli haberler okumanız mümkündür. Fakat Bazaarvoice tarafından yapılan küresel bir araştırma; tuğla ve harç türü ticaretin henüz ölmediğini, hatta sosyal ticaret tarafından kurtarılabileceğini gösteriyor.

Bakınız: Sosyal ticaret: Şimdi başlama zamanı

Araştırma sonuçları, sosyal ticaretin aslında e ticaret ile tuğla ve harç türü ticareti bir araya getiren ve bir arada tutan bir etmen olduğunu gösteriyor.

Burada öne çıkan olgu, sosyal medyanın yükselişidir. İngiltere’de alışveriş yapan kişilerin %23’ü satın alım yapmak ve yeni ürünler keşfetmek için sosyal medyayı kullanıyor. Bu oran, 18-24 yaş aralığında %43’e ve 25-34 yaş aralığında %47’ye çıkıyor.

Doğrudan sosyal medya üzerinden alım yapmanın oranı İngiltere’de %33, Fransa’da %28 ve Almanya’da %30.

İngiltere’de alışveriş yapanların %37’si, bir markanın ya da perakendecinin sitesinden alışveriş yaparken de yorum ve fotoğrafların olmaması durumunda o ürünü almıyorlar.

Tuğla ve harç henüz ölmedi

Sosyal medya ticaretinin yükselişi, tuğla ve harç tipi ticaretin öldüğü anlamına gelmiyor. Bilakis, İngiltere’de ankete katılanların %44’ü bir tuğla ve harç mağazasından alışveriş yapmayı sevdiğini, bu sayede markalarla aralarında bir bağlılık geliştiğini söylüyorlar. Bu bağlılık özellikle sosyal medya üzerinden de gelişiyor. Mağazalar da sosyal medyada yorumlanıyor. Üstelik bazı ürünlerin e ticareti biraz daha zor.

Ankete katılanların %47’si, mağaza içi alışveriş yapmak hakkında en sevdikleri şeyin; ürünlere dokunma, onları deneme ve onları çıplak gözle görme imkânı olduğunu söylüyorlar.

Bazaarvoice’tan Ed Hill bu konuda şu açıklamayı yaptı:

İngiltere’de alışveriş yapanlar her zamankinden daha fazla e ticarete yöneliyor, ancak müşteriler hâlâ, çevrimiçi olarak çoğaltılması genellikle zor olan ürünlere dokunma ve hissetme yeteneğine değer vermeye devam ediyor.

Belki de e ticaretin, mağaza ticaretini tamamen ortadan kaldırdığı gelecek öngörüleri o kadar da gerçekçi değildir. Belki de gelecekte ikisi arasında bir çeşit denge oluşacaktır. Siz ne dersiniz?

Kaynak: Internet Retailing