WooCommerce: WordPress ile e ticaret sitesi kurmak doğru bir karar mı?

WordPress dünyanın belki de en yaygın CMS sistemidir. İlk başta blog siteleri kurmak için geliştirilmiş olan bu sistem, çeşitli eklenti ve temalar sayesinde her amaç için kullanılabilir hâle gelmiştir. Bu eklentilerden biri de WooCommerce eklentisidir. Bu eklenti ile WordPress tabanlı bir e ticaret sitesi kurmak mümkün. Peki bu doğru bir seçim mi? Hadi inceleyelim.

WooCommerce hakkında kısa bilgi

WooCommerce, WordPress tabanlı web sitenizi, bir e ticaret sitesine dönüştürmeyi vadeden bir eklentidir. Açık kaynak kodlu ve ücretsizdir ama bazı ek özellikler, faydalı temalar ücretli olabilir. Bu eklenti, ürünlerinizi sitenize yüklemenizde ve özelleştirmenizde büyük kolaylık sağlar.

Eklenti, ilk kez 27 Eylül 2011’de WooThemes tarafından piyasaya sürüldü. Eklenti açık kaynak kodlu olup, aslında Jigoshop adlı başka bir eklentinin çatallanması ile ortaya çıkarılmıştır. Zaten geliştirici ekip, Jigoshop’u geliştiren Jigowatt’tan ayrılıp WooThemes’e katılmış olan bir ekiptir.

Kasım 2015’te eklenti, WordPress’in ana geliştiricisi de olan Automattic tarafından satın alındı. Aralık 2020’de ona ek olarak e-posta bülteni eklentisi olan MailPoet de satın alındı.

Ocak 2020 itibariyle 3,9 milyon adet web sitesi tarafından kullanıldığı tespit edilmiştir. 2019 itibariyle mevcut e ticaret teknolojilerini kullanan ilk bir milyon site arasında %22 oranında pazar payına sahip.

Tabii ki WordPress tabanlı e ticaret sitesi kurmak için bu eklenti tek başına yetmez. Bir de WordPress için e ticaret teması lazım ve özellikle de bu eklentiyle uyumlu olması lazım. Ve bunun için yüzlerce tema var. ThemeForest’ta 1135 adet, WordPress tema dizininde ise 548 adet WooCommerce teması var.

Eklentinin rezervasyonlar ve üyelikler için kendi yan eklentileri de var. Ayrıca bir de WooExpert iş ortağı programına sahip.

WordPress ile e ticaret sitesi olur mu?

Bu sorunun yanıtı üzerine çok ateşli tartışmalar gördüm. WordPress’ten yapılan e ticaret sitelerini küçümseyenler de var, WooCommerce ile bu işin çok iyi yürütüldüğünü söyleyenler de var. Yukarıdaki istatistiklerde de gördüğünüz üzere yaygın olarak bu yolu tercih edenler var.

WordPress’te e ticaret sitesi olur mu diye sormak aslında doğru değil. Çünkü e ticaret siteleri tek bir kategori değil, başlı başına bir evren genişliğinde. Yapıları, amaçları, hedef kitleleri, büyüklükleri, ürünleri, çalışma şekilleri birbirinden çok farklı.

Ben, bazı türden e-ticaret sitelerinin WooCommerce ile olamayacağını ama bazılarının da son derece uygun olduğunu düşünüyorum. Mesela büyüklüğüne göre ayıracak olursak; ürün çeşitliliği, trafik, özellik gibi çeşitli konulardaki çok büyük e ticaret sitelerinde size sorun yaşatabilir ama görece daha küçük ölçekli işlerde oldukça iyi bir seçimdir.

E ticaret sitelerini türlerine ayıracak olursak;

  • Alibaba ve alternatifi olan B2B sitelerinde WordPress’in kesinlikle uygun olmayacağını düşünüyorum.
  • Amazon, AliExpress, Hepsiburada, Trendyol, N11, Zeos Store gibi pazar yeri sitelerinde de olmaz. Çünkü WooCommerce ‘da buna uygun altyapı yok. Burada başka satıcılara kanal açamazsınız, sadece kendiniz satarsınız.
  • Kendi ürünlerinizi sattığınız küçük veya orta çaplı bir B2C ya da C2C siteniz varsa WordPress’le e ticaret sitesi kurmak sizin için makul bir seçenektir.
  • “Sitemdeki bütün süreçlere hakim olmak istemiyorum, buna ihtiyacım yok. Bunu yapabilecek ne kaynağım, ne personelim ne de teknik bilgim var” diyorsanız, basit bir e ticaret sitesi kurmak niyetindeyseniz WooCommerce sizin için biçilmiş kaftandır. Beklentisi Magento‘nun sunduklarının tam tersi olanlar için düşünülebilir.

Bu konuda Shopify ve BigCommerce daha kolay çözümler sunuyor bence, ama WordPress + WooCommerce da daha ucuz bir çözüm. Sermayesi çok daha düşük olan ve sıfırdan başlayanlar için iyi bir seçenek olabilir ama işiniz büyüdükçe alternatiflere yönelmek zorunda kalabilirsiniz.

Eklentinin resmî web sitesi