Zeynep Osmanlı: “567 adet mağaza açmış üreticimiz var ve artarak devam ediyor.”

E ticaretin el emeğine ve kendi geçimini sağlamak için yollar arayan kadınlara yeni ufuklar açmasının en önemli örneklerinden biri de Zeos Store ‘dur. Zeos Store, el yapımı ürünlerin satıldığı bir pazar yeri sitesi olup kendi el emeğiyle geçimini sağlamak isteyen insanlara ticaret fırsatı veriyor. Zeos Store ‘u yakından tanımak ve sizlere de tanıtmak istedik, kurucusu Zeynep Osmanlı ile kısa bir röportaj yaptık.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

12 Ağustos 1986 yılında İzmir de dünyaya geldim. Annemin subay olmasından dolayı ilk ve orta öğretim hayatım İstanbul Levent’de geçti. Ardından İzmir’e taşındık. İzmir Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra İzmir Ekonomi Üniversitesi moda tasarım bölümünde yüksek öğrenimime devam ettim. Evli ve iki çocuk annesiyim. Kariyer yolculuğuma eşimle birlikte açtığımız fatura ödeme merkezinde başladım. İki yıl gibi kısa bir zaman içerisinde fatura ödeme merkezimizi 410 bayilik bir genel müdürlük olan Taft A.Ş.ye çevirdik. Eşim ile birlikte şirket ortağı olarak yöneticiliğini üstlendiğim şirketimizde 10 yıl süresince farklı pozisyonlarda görev aldım.

Şu anda Temmuz 2019’da başlattığım ve kurucusu olduğum proje olan Zeos Store e-ticaret çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Zeos Store ’un kuruluşunun hikâyesi nedir, el yapımı ürünlere yönelik bir pazar yeri fikri nasıl ortaya çıktı?

Bu işimin temellerini geçen sene Temmuz ayında attım. Ailemle iş konusunda beyin fırtınası yaparken annem, büyük annemin evde el işi yaparak kendisini ve kardeşlerini nasıl okuttuğunu ve evin geçimini bu yolla sağladığını anlattı. Bunu duyduğumda binlerce ev hanımının ihtiyacı olan ek geliri, el emeğindeki yeteneklerini ve aile ekonomisine destek olabileceklerini düşündüm. Bunu gerçekleştirebilecek sanal bir marketin ülkemizin her köşesindeki el emekçisine ulaşabileceğini varsayarak domain adresimi o gece satın aldım ve çok severek yaptığım işimin temellerini atmış oldum.

Projeme annemden aldığım kısıtlı bir bütçe ile başladım. Hibe ya da kredi kullanmadım. Bu bütçeyi idareli kullanmak için her aşamasında kendim çalıştım. Aynı zamanda iki çocuk annesi olarak hem evimin hem de çocuklarımın bakımı ile ilgilendim. Web sitemi kurarken reklamsız bir şekilde sosyal medya ve yakın çevremden aldığım bilgiler doğrultusunda üreticilere tek tek ulaştım. Teklifimi sundum. Onların güvenleri ile bugün Zeos Store web sitemizde 567 adet mağaza açmış üreticimiz var ve artarak devam ediyor.

İster çalışan, ister ev hanımı olsun aile bütçesine her alanda büyük katkısı olan kadınlarımızı tüm iş alanlarında görmek en büyük dileğimiz. Tabii ki projem sayesinde el emeği ürünü ile para kazanabilen, aile bütçesine katkıda bulunan bir annenin çocuğunu okula gönderirken evden kendisinin uğurlaması ve karşılaması paha biçilemez bir kazançtır. Yani hem para kazanabiliyor, hem de ailesi ve çocukları ile ilgilenebiliyor. Üretici olduğu halde pazarlamasını eşine bırakan kadınlarımız olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Bağımsız bir şekilde ürünlerini pazarlama ve kazancını değerlendirme fırsatı verelim.

Covid-19 pandemisiyle birlikte hem dünyada hem de Türkiye’de e ticaretin büyümesi hız kazandı. Bu durum el yapımı ürünler pazarını nasıl etkiledi? Sizce e ticaretin büyümesi pandemiden sonra da devam edecek mi?

Covid19 yüksek bulaşıcı ve tanınmayan bir virüs olduğu için birçok üreticimiz çalışmalarını askıya aldı çünkü malzeme temininde sorunlarla karşılaştılar. Aynı zamanda müşterilerimiz de sağlık kaygıları nedeniyle çoğunluğu evlerde üretilen el emeği ürünleri almaktan çekindiler. Buna ilave olarak kargo firmaları aşırı iş yükü nedeniyle verimli hizmet veremedi ve kargoları zamanında teslim edemedi.

Pandemi sonrası daha çok halk eğitim merkezi ile iletişime geçip, ülkemizin her köşesinden kadınlarımıza ulaşmayı ve ürünlerini pazarlamaları için sitemizde mağaza açmalarına destek olmayı planlıyorum. Finansal destek alabileceğim kaynaklar bulmak istiyorum. Web sitemin tanıtımı ve daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlayacak tedbirler almak istiyorum. Ne kadar çok sayıda el emeği üreticisine ulaşabilirsem, o kadar çok ailenin bütçesine katkıda bulunma ve kendi kazancımı da geliştirme imkanı bulacağım.

Aynı zamanda yurtiçinde üretilen el emeği ürünlerimizin yurtdışında da satışını sağlamak için girişimde bulunmayı planlıyorum.

Bu süreçte üretimin, pazarlamanın sınırları olmadığını, internetin nasıl etkin bir araç olduğunu gördük. Bunun daha da artarak gelişeceğini düşünüyorum. Alışveriş için müşterilerin mağazalara gitmek yerine interneti tercih edeceklerine inanıyorum. Böylece maliyet ve masraflar azalacak. Bu da fiyatlara yansıyacaktır.

Yanıtlarınızdan görülüyor ki Zeos Store el yapımı ürünlere odaklanmakla sınırlı kalmıyor, kadınların maddi olarak kendi ayakları üzerinde durabilmesini de misyon ediniyor. Kadınlar için, el yapımı ürünleri Zeos Store ’da satmanın yanı sıra düşündüğünüz başka geliştirmeler de var mı?

Yurtiçinde üretilen el emeği ürünlerimizin yurtdışında da satışını sağlamak için girişimde bulunmayı planlıyoruz. Ülkemizin el emeği ürünlerinin tüm Dünyada duyulması en büyük isteklerimizden birisi. Dünya piyasalarının tersine ülkemizde el emeği ürünlerin fabrikasyon ürünlerden daha ucuz olması yönünde yaygın bir yargı bulunmakta. Halbuki; el emeği bir ürün hem kişiye özeldir hem de uzun sürede üretilir. Bu konudaki bakış açısının değişmesi en büyük dileğim. İster çalışan, ister ev hanımı olsun aile bütçesine her alanda büyük katkısı olan kadınlarımızı tüm iş alanlarında görmek en büyük dileğim. Tabii ki projem sayesinde el emeği ürünü ile para kazanabilen, aile bütçesine katkıda bulunan bir annenin çocuğunu okula gönderirken evden kendisinin uğurlaması ve karşılaması paha biçilemez bir kazançtır. Yani hem para kazanabiliyor, hem de ailesi ve çocukları ile ilgilenebiliyor. Üretici olduğu halde pazarlamasını eşine bırakan kadınlarımız olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Bağımsız bir şekilde ürünlerini pazarlama ve kazancını değerlendirme fırsatı verelim.

Zeos Store ‘un web sitesine gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.