Amazon, Shopify’ın rakibi Selz’i satın aldı

Her ne kadar e ticaret sektöründe faaliyet gösterseler de Amazon ile Shopify birbirlerine rakip değillerdi. Çünkü Amazon bir pazar yeri sitesiydi, Shopify ise kendi e ticaret sitesini kurmak isteyenlere hizmet veriyordu. Fakat Amazon’un Avustralya merkezli Selz ‘i satın alması bu durumu değiştiriyor.

Selz nedir?

Selz, 2013’te Avustralya’nın en büyük şehri Sidney’de kurulmuş olan bir girişim. Linkedin’e göre şu anki çalışan sayısı elli civarında. Selz ‘i bir SaaS sistemi olarak tanımlayabiliriz.

Bu e ticaret platformu; kodlama, sunucu ve alan adı gibi işlerle uğraşmadan size paket olarak verdiği hizmetle bir e ticaret sitesi kurma imkânı tanıyor. Bu bakımdan Shopify’a, BigCommerce’a ya da Magento’nun ticari sürümüne benziyor. Fakat başlıca hedef kitlesi, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler).

Ayrıca, diğer araçların yanı sıra, mevcut web sitelerine çevrimiçi ödeme seçenekleri eklemek için bir platform da sağlıyor.

Amazon’un iş modeli ise bundan farklı. Amazon, Türkiye’deki Hepsiburada ya da Trendyol gibi bir pazar yeridir. Ayrı bir web sitesi kurmadan, Amazon’un sitesi üzerinden satışınızı yaparsınız.

Aslında geçmişte Amazon’un da ayrı bir e ticaret sitesi kurmak isteyenlere yönelik bir hizmeti olmuştu. Fakat Amazon Webstore adlı bu hizmet, 2015’te sona erdirilmişti.

Amazon ketum davranıyor

Görünüşe bakılırsa Amazon, Selz ‘i satın alarak Amazon Webstore’a benzer bir hizmeti hayata geçirmeye ve Shopify’a rakip olmaya çalışıyor.

Bakınız: Amazon Launchpad İnovasyon Ödülleri başlıyor

Fakat Amazon’un bu konuda ketum davrandığını söylemek gerek. Aslında bu satın alma geçtiğimiz günlerde yapılmadı. 15 Ocak’ta gerçekleşti. Fakat Amazon bunu duyurmadı. Selz ‘in kısa bir duyurusuyla bu gelişmeden haberdar olduk. Bu girişimin kurucusu ve CEO’su Martin Rushe, blog yazısında şu sözlerle satın almayı ifade etti:

Amazon tarafından satın alınacak bir anlaşma imzaladık ve girişimciler için kullanımı kolay araçlar oluşturmaya devam ederken onlarla çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

Martin Rushe / Selz ‘in kurucusu ve CEO’su

CNBC’ye göre bir Amazon sözcüsü bu satın almayı doğruladı ama anlaşma şartlarını açıklamayı reddetti. Öte yandan mevcut Selz müşterilerinin bu satın almadan etkilenmeyeceği de kaydedildi.

Kaynak: CNBC