Shopify siteleri 2020’de iki kat fazla satış yaptı

Kanada merkezli unicorn Shopify, e ticaret sitesi kurmak isteyenlere yönelik bir SaaS sistemidir. Bugüne kadar pek çok kişi Shopify ile kendi e ticaret sitesini kurdu ve Shopify bünyesinde barınan siteler durmaksızın büyüyorlar. En son istatistikler gösteriyor ki Shopify siteleri 2020’nin dördüncü çeyreğinde satışlarını ikiye katladı.

Shopify siteleri kazançlarını arttırdı

Shopify’ın, 2020 yılına dair yıl sonu kazanç raporu açıklandı. Raporda 2020’ye dair önemli bilgiler ve 2021’e dair çarpıcı istatistikler yer alıyor.

2020 yılının dördüncü çeyreğinde Shopify siteleri, kazançlarını ikiye katladı. 31 Aralık’ta sona eren dördüncü çeyrekte 41,1 milyar dolar brüt mal değeri elde ettiler. Bu, bir önceki yılın aynı çeyreğinde 20,6 milyar dolardı. Yani %99,5 oranında artış yaşandı. Brüt mal değeri, Shopify platformundaki tüm satışların ölçüsüdür.

Tüm yıl GMV’si ise 119,6 milyar dolara yükseldi. Bu da bir önceki yıl 61 milyar dolardı. Bu, %96 oranında artış yaşandığı anlamına geliyor.

Şirketten yapılan açıklamada gelirin arttığı görülmekte. Bir önceki yıl 1,6 milyar dolar olan gelir, 2020’de %85,6 artışla 2,9 milyar dolara yükseldi.

Bu hızlı artışın en önemli nedenlerinden biri, 2020’ye damgasını vuran Covid-19 pandemisinin, e ticaret sektörünün büyümesine hız kazandırması.

2021’de artış aynı hızda olmayacak

Bunun dışında 2021 için öngörüler de yayınlandı. Shopify siteleri tarafından elde edilen gelirin 2021’de de hızla yükselmesi bekleniyor. Fakat bu artış oranının 2020’deki kadar dramatik olması beklenmiyor.

Bunun başlıca nedeni ise Covid-19 aşılarının piyasaya çıkmış olması. Aşılama nedeniyle insanların bir nebze de olsa evlerinden çıkmaları ve fiziksel mağazalardan alışveriş yapmaları bekleniyor.

E ticaretin pandemi dönemindeki devasa büyümesinin kalıcı olduğuna dair görüşler, geçerliliklerini hâlâ koruyor. Zaten Shopify’ın tespitinde de büyümenin devam edeceği vurgulanıyor. Fakat büyüme hızı, 2020’deki düzeyde olmayacak.

Bunun dışında Shopify’ı zorlayacak başka durumlar da olabilir. En önemlisi Amazon’un, Selz’i satın almış olması. Selz de tıpkı Shopify gibi e ticaret sistemi kurmaya yardımcı olan bir girişim. Amazon bugüne kadar kendi sitelerinde kendi ürünlerini sattığı gibi diğer satıcılar için pazar yeri hizmeti de sundu. Amazon buna yine devam edecek ama aynı zamanda ayrı bir e ticaret sitesi kurmak isteyenlere de imkân sağlayacak.

İlgili içerik: Shopify, Shop Pay’i Facebook ve Instagram’daki tüccarların hizmetine sundu

Shopify Başkanı Harley Finkelstein bir video konferans görüşmesinde açıklama yaptı. Açıklamasında, Shopify’ın zaten iyi bir yere sahip olduğu Avusturya, Fransa ve Belçika gibi ülkelerde ürün pazarlama ve ülke içi satış ekiplerine yatırım yaptığını belirtti.

Kaynak: Digital Commerce 360