CAGR nedir ve nasıl hesaplanır?

Girişimciliğin eğlenceli yönleri vardır. Bunlardan biri de matematiksel formüllerdir. Bir girişimi yönetirken çeşitli istatistiklere ihtiyaç duyarsınız. Ve bir girişimcinin bilmesi gereken en önemli istatistiklerden biri de CAGR ‘dır. Peki bu nedir ve anlama geliyor? Bu yazıda buna bir yanıt arayacağız ve nasıl hesaplandığına bakacağız.

CAGR nedir?

CAGR ifadesinin açılımı Compound annual growth rate’dir. Türkçe anlamı: Bileşik yıllık büyüme oranı.

Tanım: CAGR; bir yatırımın ya da girişimin, bir yıldan uzun süren belirli bir süre boyunca yıllık büyüme miktarını ifade eden bir orandır.

Basit bir deyişle, bir yatırımın yıllık olarak ne kadar büyüdüğünü gösteren bir orandır.

Bu bir muhasebe terimi değildir, bir girişimcilik ve işletmecilik terimidir. Borsa çevrelerinde olanlar, start-up kurmuş olanlar ve diğer girişimciler, CAGR terimini çok sık duymuş olabilirler.

Bu oran, çeşitli yatırımları karşılaştırmak için oldukça faydalı bir araçtır. IRR (İş Getiri Oranı)’a göre daha güvenilir bir araçtır. Çünkü yanıltıcı sonuçlara neden olabilecek yüzdelik değişikliklerden etkilenmez. Bu onun avantajıdır.

Öte yandan bir dezavantajı da vardır. Yatırımcı kararlarının, varlığı daha fazla fonlaması ya da tasfiye etmesinden kaynaklanan değer değişimini hesaba katmaz.

Bu oran, yatırım seçeneklerini değerlendirmek için çok önemli bir araçtır ama size bilmek istediğiniz her şeyi de vermez. Riski anlamanıza yardımcı olmaz. Yatırımcıların, yatırım riskini değerlendirebilmesi için standart sapma ölçüsünü de kullanmaları gerekir ama o bambaşka bir yazı konusu olduğundan bu yazıda yer verilmeyecek.

CAGR formülü

Gelelim CAGR ‘ın nasıl hesaplandığına. Bu noktada biraz matematik bilmeniz gerekiyor ya da internet âleminde bulabileceğiniz bir CAGR hesaplama aracı da kullanabilirsiniz.

Formülde kullanılan birkaç kavramı öncelikle bilmeniz gerekiyor:

  • BV: Başlangıç değeridir.
  • EV: Bitiş değeridir.
  • N: Bileşik dönem sayısıdır.

Formülümüz ise aşağıdaki görseldeki gibidir:

CAGR Formülü
CAGR Formülü

Bir örnek verelim. Diyelim ki 2021’in başında 1000 dolarlık bir yatırımınız var. Bu yatırım, yıl sonuna kadar %200 getiri ile 3000 dolar değerine ulaştı. Fakat bir sonraki yıl %50 değer kaybetti ve 1500 dolara düştü.

Bunu hesaplamak için ortalama yıllık getiri yöntemi işe yaramaz. Çünkü o yönteme göre %75 gibi bir sonuca ulaşırsınız. (200-50)/2 size bu sonucu verecektir. Ve bu aradığımız sonuç değildir. Çünkü iki yılın sonunda 1000’den 1500’e geldiniz.

Öte yandan %50 ise dönemin toplam getirisidir. Yıllık bileşik büyüme oranınız değildir. Ama yıllık bileşik büyüme oranınızı hesaplarken ondan faydalanırsınız. %50’nin karekökünü alırsınız (çünkü yukarıdaki örnekte geçen süre iki yıl). CAGR formülünü uyguladığınızda %22,5 oranına ulaşırsınız.

Yani yatırımınızın iki yıllık süredeki yıllık bileşik büyüme oranı %22,5’tir.

Böylece CAGR ‘ın ne olduğunu ve nasıl hesaplandığını görmüş olduk.

Kaynaklar