SWOT Analizi nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır?

İster ticari bir girişim, isterse kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olsun; bir kuruluşun ya da projenin başarıya ulaşmasında en önemli tekniklerden biri de SWOT Analizi tekniğidir. Bu yazıda bunun ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl yapılabileceğini irdeleyeceğiz. Hadi başlayalım.

SWOT Analizi nedir?

SWOT Analizi ‘nin ne olduğunu anlamak için yapmamız gereken ilk şey bildiğiniz üzere SWOT sözcüğünün ne anlama geldiğini öğrenmektir. Bu sözcük, dört İngilizce sözcüğün baş harflerinden alınmıştır.

 • Strengths: Güçlü yönler
 • Weaknesses: Zayıf yönler
 • Opportunities: Fırsatlar
 • Threats: Tehditler

Peki bunlar bizim için ne anlam ifade ediyor? Güçlü yönler ve zayıf yönler, analiz etmemiz gereken şeylerdir. Fırsatlar ve tehditler ise bu analizin sonucunda karşımıza çıkan şeylerdir. SWOT Analizi için şu tanımı yapabiliriz:

SWOT Analizi, bir kuruluşta ya da projede; kurumların, tekniklerin, durumların, süreçlerin ve kişilerin, güçlü ve zayıf yönleri ile iç ve dış çevreden kaynaklanan fırsat ve tehditlerin ne olduğunu belirleme amacıyla kullanılan bir stratejik tekniktir.

SWOT Analizi ve kullanım alanları

Sanılanın aksine SWOT Analizi sadece şirketler tarafından kullanılan bir teknik değildir. Kâr amacı gütmeyen STK’ler, kamu kurumları ve hatta hükûmetler tarafından bile kullanılabilmekte. Peki ne amaçla kullanılıyor? İşte birkaç örnek:

 • Örgütsel ve bireysel strateji oluşturmak.
 • Rekabet olasılıklarını tespit etmek.
 • Kurumsal planlama.
 • Rakip analizi.
 • Pazar araştırması.
 • Ekonomi yönetimi.
 • Demografik değişiklikleri takip etmek.
 • Şehir yönetimi.
 • Gelecekteki eğilimleri takip etmek.

SWOT Analizi nasıl yapılır?

Şimdi gelelim nasıl SWOT Analizi yapabileceğimize. Öncelikle 2×2 şeklinde bir ızgaraya ihtiyacımız var. Bir kâğıdı, biri dikey ve biri yatay olarak iki çizgi çekerek dört kısma ayırarak da bunu yapabilirsiniz. Ya da isterseniz benim Canva ile hazırladığım, pdf biçimindeki şablonu aşağıdaki bağlantıya tıklayarak indirebilirsiniz.

Bu dört kısımdan biri güçlü yönler, biri zayıf yönler, biri fırsatlar ve sonuncusu da tehditler için kullanılacak. Şimdi bu dört bölümü dolduralım.

Güçlü yönler

Kuruluşunuzun ya da projenizin sizi özellikle iyi yaptığı, sıkı rakiplerinizden ayıran şeyler sizin güçlü yönlerinizdir. Burada dikkat etmeniz gereken şey, bir şeyi sadece iyi yapıyor olmanızın sizin güçlü yönünüz olmadığıdır. Aynı şeyi başkaları da aynı derecede iyi yapıyor olabilir. Güçlü yön, size açık bir avantaj kazandıran şeylerdir.

Zayıf yönler

Bu kısmı doldururken kendinize karşı dürüst olmanız çok önemli. Nelerin eksik olduğunu hissediyorsunuz? Neleri geliştirebilir, daha iyi yapabilirsiniz? Rakiplerinize kıyasla zayıf kalan yönleriniz neler? Rakipleriniz ne yapıyor da sizden daha iyiler?

Şirketinizin doğasındaki özelliklere bir göz atın. Çalışanlarınızı, kaynaklarınızı, sistemlerinizi ve yöntemlerinizi gözden geçirin ve böylece yukarıdaki soruları yanıtlayarak zayıf yönlerinizi keşfedin.

Fırsatlar

Fırsatları fark edebilir ve onlardan yararlanabilirseniz bu gerçekten fark yaratır. Çok küçük görünen fırsatlar bile size büyük avantajlar kazandırabilir. Sektörünüzdeki gelişmeleri, devlet teşviklerini, trendleri ve eğilimleri, gelecekte olabilecek şeyleri hemen masaya yatırın.

Tehditler

İşinizi dışarıdan olumsuz etkileyebilecek her şey sizin için bir tehdittir. Bu tehditleri, gerçekleşemeden tespit etmek ve onlara karşı tedbir almalısınız.

Teknolojideki ilerlemeler size yeni fırsatlar sağladığı gibi yeni tehditler sağlayabilir. Nakit akışınızdaki problemler tedarik zincirinizdeki sorunlar, yeterince kalifiye olmayan elemanlar, üretimdeki kalite standartlarınızın yetersizliği ve daha bir sürü şey olabilir. Bunları bulun ve tehditler hanesine yazın.

SWOT Analizi nasıl yorumlanır?

SWOT Analizi çalışmamızın ilk yarısını tamamladık. Güçlü ve zayıf yönlerimizi, karşılaştığımız fırsat ve tehditleri tespit ettik. İkinci aşama ise bu sonuçları nasıl kullanacağımız.

Elbette yapmamız gereken şeylerden ilki, güçlü yönlerimizden daha fazla faydalanmak ve zayıf yönlerimizi ortadan kaldırmak için çaba harcamak olacaktır ama yeterli değil.

Matrisinizdeki dört bölümü birbiriyle teker teker eşleyerek yorumlayın. Bu dört kısım arasındaki bağlantıları arayın. Bakalım:

Güçlü yönler – Fırsatlar: Önünüzdeki fırsatları değerlendirmek için güçlü yönlerinizi nasıl kullanacağınızı düşünün.

Güçlü yönler – Tehditler: Önünüzdeki tehditleri ortadan kaldırmak için güçlü yönlerinizi nasıl kullanacağınızı düşünün.

Güçlü yönler – Zayıf yönler: Zayıf yönlerinizi kapatmak için güçlü yönlerinizi nasıl kullanacağınızı düşünün.

Zayıf yönler – Fırsatlar: Zayıf yönlerinizin, fırsatları kaçırmanıza ne şekilde neden olacağını düşünün. Bu, uygulayabileceğiniz tedbirleri bulmanızı sağlayacaktır.

Zayıf yönler – Tehditler: Zayıf yönleriniz, karşınızdaki tehditleri güçlendirir. Bunun nasıl olabileceğini hayal etmeye çalışın . Böylece daha fazla zayıf yön ve tehdit ile daha çok tedbir bulabilirsiniz.

Fırsatlar – Tehditler: Bu iki parametreyi karşılaştırarak bir risk analizi yapabilirsiniz. Fırsatların mı yoksa tehditlerin mi ağır bastığını anlayabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için Amazon FBA rehberi

Bütün bu eşlemeler, sizin daha çok fikir bulmanıza ve bir yol haritası çizmenize yardımcı olacaktır.

Kaynaklar:

 1. Wikipedia
 2. Mind Tools