​E ticaret ve robotlar, semt pazarlarına da girdi

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de bir ilk yaşandı. Pika adlı bir robot, bir pazar alanından aldığı ürünleri alıcısına kendi başına teslim etti.

​Pazarlar hâlâ ayakta

Alışveriş denildiğinde ilk akla gelen seçeneklerden biri pazar alanlarıdır. Tarihin belki de en eski ticaret yöntemi olan pazar alanları; dükkânlara, alışveriş sokaklarına, AVM’lere, süpermarketlere, e ticarete ve pandemiye rağmen ayakta kalmayı başardı. Hâlâ pek çok insan haftalık olarak semt pazarlarından alışveriş yapıyor.

Belli ki devir ne kadar değişirse değilsin pazar alanları yok olmayacak. Belki de doğru olan şey, ona rakip ticaret yöntemleri ile sınırlı kalmak değil, onu teknolojiyle uyumlu hâle getirmektir. Ve Pazardan uygulaması ile Bizero Robotics tam olarak bunu yaptı.

​Pika, semt pazarlarından teslimat yapıyor

Pazardan adlı mobil uygulama, pazar alanlarından evlerinize sipariş vermenizi sağlıyor. Uygulama şu an için İstanbul’un Beşiktaş, Şişli, Mecidiyeköy, Etiler, Levent, Ulus, Arnavutköy, Maslak, Ayazağa, Sarıyer ve Göktürk ilçelerine teslimatta bulunan on bir pazar alanında tezgâhlara sahip.

Pazardan’ın Bizero Robotics ile işbirliği ise bunu bir adım daha ileri taşıdı. Geliştirilen Pika adlı otonom teslimat robotu; Pazardan üzerinden siparişi alıyor, pazar alanına gidiyor, ürünü satıcıdan teslim alıp alıcıya götürüyor. Teslim edeceği adrese varmadan önce alıcıya, kapıya çıkması için bildirim göndermeyi de ihmal etmiyor. Ve sonunda ürünleri teslim ediyor.

Pika, geçtiğimiz günlerde ilk teslimatını başarıyla gerçekleştirdi. Rumeli Hisarüstü aldığı teslimatı, Etiler’deki bir adrese ulaştırdı.

​Pazardan ve Bizero Robotics yetkililerinden Pika hakkında açıklamalar

Pazardan’ın kurucu ortağı Burak Sıraç konu hakkında açıklamada bulundu:

Pazardan’ı kurarken meyve ve sebze satan bir platform değil, kullanıcılara dijital semt pazarı deneyimi sunan bir teknoloji şirketi olma vizyonuyla yola çıktık. Kullanıcı deneyimini sürdürülebilir olarak artırmak için tüm süreçlerde teknolojiyi kullanacağız.

Bizero Robotics’in kurucu ortağı Mehmet Akıncılar ise şu sözlerle düşüncelerini ifade etti:

Kampüs içi yemek teslimatından sonra ilk şehir operasyonumuzu Pazardan uygulaması ile gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Yeni normallerle temassız teslimat gereksiniminden yola çıkarak motokuryeleri sahadan masabaşına taşıyıp güvenli bir teslimat olanağı sunuyoruz. Böylece hem pazarcı esnafının taşıyıcı ihtiyacını gideriyor, hem de son kullanıcıya otonom teslimat robotlarımızla hızlı bir şekilde taze ürünleri taşıyabiliyoruz.

Pika’nın neye benzediğini merak ediyorsanız aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Haberin kaynağı: Marketing Türkiye

Bizero Robotics’in web sitesine gitmek için buraya tıklayabilirsiniz. Pazardan uygulamasını Google Play’den indirmek için buraya, App Store’dan indirmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.