Shopify, Shop Pay’i Facebook ve Instagram’daki tüccarların hizmetine sundu

“İnsanlar sosyal platformlarını sadece iletişim için değil, ticaret için de benimsiyor.” Bu sözler Shop Play Genel Müdürü Carl Rivera’ya ait. Dünyanın en popüler e ticaret altyapılarından Shopify, Facebook ve Instagram’la işbirliği yapıyor ve Shop Pay ‘i oradaki tüccarların hizmetine sunuyor.

Shop Pay nedir?

Shop Pay, Shopify tarafından kurulmuş olan bir ödeme servisi hizmetidir. Alibaba‘nın AliPay’i ya da Amazon’un Amazon Pay’ine benzer bir servistir. Bir bakıma PayPal’a da benzer.

Shopify platformuna yönelik olarak kurulmuş olan bu servis, Shopify ile kurmuş olduğunuz e ticaret sitesinde satışlarınız karşılığında ödeme kabul etmenizi sağlar. Ödeme altyapısının da e ticaret mağazası gibi Shopify tarafından üretilmiş olması, sistemi uyumlu hâle getirir, güvenliği ve hızı arttırır.

Bu sistem 2020 yılı boyunca 137 milyon alışverişin tamamlanmasına yardımcı oldu. Ve 2017’deki lansmanından 2020 yıl sonuna kadar kümülatif olarak 20 milyar $ değerinde alışverişi kolaylaştırdı. Bu sistem, Shopify mağazalarında %70 oranında daha hızlı ödeme sağlıyor.

Shopify ile Facebook anlaştı

Fakat bu sistem artık sadece Shopify mağazaları ile sınırlı kalmayacak. Instagram ve Facebook adlı sosyal medya platformlarının sahibi olan, Mark Zuckerberg’in Facebook şirketi ile Shopify anlaştılar.

Bundan sonra Shop Pay, bu iki sosyal medya platformunda faaliyet gösteren tüccarların da hizmetinde olacak. Tüccarlar, bu ödeme platformu sayesinde müşterilerden güvenli bir şekilde ödeme alabilecek.

Bu gelişme, Facebook için bir ilk değil. Daha önce Facebook, PayPal’la da benzer bir iş birliği geliştirmişti. Shopify da ilk kez bir sosyal medya kuruluşu ile iş birliği geliştirmiyor. Daha önce TikTok ile bir iş birliği yapılmıştı.

Fakat TikTok ile olan iş birliği, Shop Pay ile ilgili değildi. Shopify mağazalarının TikTok ile entegre olması için yapılan bir iş birliğiydi. Shopify’ın Facebook ile anlaşması bu bakımdan bir ilk olarak tanımlanabilir. Shop Pay, ilk kez Shopify’ın dışına açılıyor.

Shop Pay anlaşması ne vadediyor?

Facebook ve Instagram, son yıllardaki güncellemelerle birlikte iyiden iyiye e ticaret platformu oldular. Bu iki sosyal medya platformunda çok sayıda satıcı mağaza açtı ve ciddi bir müşteri kitlesi alışveriş yapıyor.

Bu yeni anlaşmayla birlikte müşteriler, Shopify satıcıları tarafından etiketlenmiş ürünleri bulabilecekler. Bir ürünü sepete attıklarında daha önce ödeme seçeneği olarak kredi kartı, debit kart ve PayPal’la karşılaşıyorlardı. Şimdi dördüncü seçenek olarak Shop Pay geldi.

Tüketiciler bu seçeneği tercih ettiklerinde telefonlarına bir onay kodu gelecek ve onay kodunu girdiklerinde alışveriş tamamlanacak.

Satıcılar ise siparişleri, Shopify’s Shop uygulaması üzerinden takip edebilecekler.

Bu yeni sistem ilk önce ABD’de Instagram’da uygulamaya girecek. Sonraki haftalarda Facebook’a da gelecek. Diğer ülkelere ne zaman geleceği ise şimdilik belli değil.

İlgili içerik: Shopify siteleri 2020’de iki kat fazla satış yaptı

Shopify, Facebook platformunun Shopify’daki tüccarlar için en popüler kanallardan biri olduğunu söylüyor. Geçen yıl, pandeminin ilk zamanlarında Shopify, entegrasyon sayesinde Facebook ve Instagram’da %36 oranında büyüme yakaladı ve bu büyüme devam ediyor. Shop Pay Genel Müdürü Carl Rivera şu açıklamayı yaptı:

İnsanlar, sosyal platformlarını sadece iletişim için değil, ticaret için de benimsiyor. Shop Pay ‘i Shopify dışında kullanılabilir hâle ilk kez getirmek, daha fazla alışverişçinin internetteki en hızlı ve en iyi ödemeyi kullanabileceği anlamına geliyor. Ve dahası da var; sosyal satışı çok daha iyi hâle getirmek için, bu platformlara bir dizi Shopify hizmeti ve ürünü getirmek için Facebook ile çalışmaya devam edeceğiz.

Kaynak: TechCrunch