Magento Commerce 2.4.2 duyuruldu

Dünyanın en önde gelen e ticaret sitesi kurma yazılımlarından Magento’nun ticari versiyonu Magento Commerce 2.4.2 sürümü yayınlandı. İşte yeni sürüme dair ayrıntılar ve yeni özellikler.

Yeni güncellemeler

Magento’nun iki farklı sürümü var. Bunlardan biri, herkesin ücretsiz kullanabileceği açık kaynak platform Magento Open Source diğeri ise bu yazıya konu olan ticari sürüm. (Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için bkz. Magento nedir ve e ticareti nasıl dönüştürür?)

Ticari sürüm üç yeni güncelleme aldı. Birincisi yeni sürüm olan Magento Commerce 2.4.2. Bu sürüm yeni özellikleri beraberinde getiriyor. Diğer ikisi ise önceki sürümlere gelen güvenlik güncellemeleri. Bu sürümler ise 2.3.6-p1 ve 2.4.1-p1 sürümleridir.

Magento Commerce 2.4.2 ve yeni özellikleri

Magento Commerce 2.4.2 sürümü pek çok yeni özelliği beraberinde getiriyor. Kısa kısa göz atalım:

Satın alma onayları: Yalnızca çevrimdışı ödemeleri destekleyen deneyimi geliştirmek için çevrimiçi ödemelere de destek veriliyor.

Merkezsiz ticaret: B2B ticarette, merkezsiz uygulamaları geliştirmek için Şirket Kredisi ve Talep Listeleri gibi yeni GraphQL API’leri.

Geliştirilmiş vitrin performansı: Daha önceki sürümlerde duyurulmuş olan Medya Galerisine Görüntü Optimizasyonu özelliği geldi. Böylece site performansı iyileşecek. Erişim Denetim Listesi özelliği de eklendi.

PWA Studio: PWA ( Progressive Web Application) geliştirildi. Tüccarlar artık çok dilli bir platforma sahip. Daha çok para birimi, daha fazla hız ve daha fazla performans PWA’ya eklendi.

Ürün içi rehberlik: Ürün içi rehberlik özelliği ile proaktif, kişileştirilmiş ve ölçeklenebilir ürün için deneyimler sunuldu. Bu özellik sadece 2.4.2 ve sonraki sürümleri kullanan satıcılara açıktır.

Bunun dışında platform kalitesi ve performansı için yeni geliştirmeler yapıldı.

Bu yıl içinde PHP 7.3 için verilen desteğin sona erdirilmesi planlanıyor. Veri tabanı amortismanı özelliği ise Magento Commerce 2.5 ile birlikte kaynak kodlardan kaldırılacak.

Magento Commerce 2.4.2 ‘nin sürüm notlarını buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: Magento Blogu

Not: Magento’nun ticari sürümünde bulunan özellikler, ücretsiz sürümde bulunmamaktadır. Bu nedenle bu yeni güncellemeyle birlikte ticari sürüme gelen bu yeni özelliklerin önemli bir kısmını ya da tamamını ücretsiz sürümde bulamayabilirsiniz.