Amazon Fresh, İspanya ve İtalya’ya açıldı

Devir, e ticaret devri ve neredeyse her tür ürün için e ticaret devri. Dünyada online süpermarket sektörünün öncülerinden olan ve Amazon’a bağlı bir girişim olan Amazon Fresh, yeni ülkelere açılıyor.

Amazon Fresh İspanya’da

Amazon’un online süpermarket ayağı olan Amazon Fresh, Avrupa’da genişlemeye başladı ve iki yeni ülkede faaliyete açıldı. Bunlardan biri İspanya.

Amazon’un bu servisi önce başkent Madrid ve çevresinde müşterilerine teslimata başlayacak. Ardından Barselona ve çevresinde faaliyete geçecek. Daha sonra da tüm İspanya’ya açılacak.

Özellikle pandemi sürecinde, süpermarket alışverişini evden yapmak isteyen müşteriler için iyi bir haber. Öte yandan ülkedeki süpermarket zincirleri için kötü bir haber. Ülkenin en bilinen gazetelerinden El País, ülkedeki en önemli süpermarket zincirlerinden Mercadona, Carrefour, Lidl, Aldi, Ahorramas ve El Corte Inglés’in üzerindeki baskının arttığını yazdı.

İtalya’da da açıldı

Amazon’un online süpermarketinin faaliyete başladığı bir başka Avrupa ülkesi ise İtalya. Fakat şimdilik sadece Milano ve çevresinde teslimat yapacak. Daha sonra başkent Roma’ya da açılması planlanıyor. Ve ondan sonra bütün İtalya’ya.

Tüketiciler Amazon.it sitesinden ve Amazon’un perakende ortağı U2 Supermercato uygulaması üzerinden sipariş verebilecekler. Ve 50 avronun üzerindeki siparişler için kargo bedeli alınmayacak.

Amazon Fresh nedir?

Bu servis, Amazon’un Mart 2017’de kurduğu online süpermarket girişimidir. Tüketiciler, bir süpermarketten satın alınabilecek pek çok şeyi buradan sipariş edebilir ve aynı gün içinde teslim alabilirler. Bu sistemden sadece Amazon Prime üyeleri faydalanabilir.

Et, süt, yumurta, sebze, meyve, şarküteri, diğer çeşitli gıda ürünleri, temizlik malzemeleri, evde kullanılacak diğer çeşitli araç gereçler buradan sipariş edebilir.

Ayrıca bakınız: Amazon Key Garage Delivery hizmetini tüm ABD’ye yayıyor

Şu an için sadece ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Singapur, Hindistan, İtalya ve İspanya’da kullanılabilir. Yani henüz Türkiye’de faaliyet göstermemekte. Türkiye’ye gelir mi bilmiyoruz ama geldiğinde karşısında çok güçlü rakipler bulacağı kesin. Çünkü Türkiye’de online süpermarket piyasası son bir yılda büyük bir ivme kazandı. (Bkz. Online süpermarket piyasasında rekabet büyüyor)

Kaynaklar