"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sitemap (site haritası) nedir ve nasıl oluşturulur?

Son günlerde ağırlıklı olarak SEO kategorisinde yazılar yayımlamaya başladık. Çünkü e ticaret de yapsanız, içerik üreticisi de olsanız, insanlara ulaşabilmenin birkaç başlıca yolundan biri, arama motoru optimizasyonu, yani SEO’dur. İyi bir SEO çalışmasının en önemli unsurlarından biri sitemap (site haritası) oluşturmak ve onu arama motorlarına tanıtmaktadır. Bu yazıda bunun ne olduğunu ve nasıl yapılacağını açıklayacağım. Hadi başlayalım.

Sitemap nedir?

Sitemap sözcüğü, site haritası ifadesinin İngilizcedeki karşılığıdır. Bu, XML formatındaki bir veri tabanı dosyasına verilen isimdir. Bu dosya, web sitenizin gerçek anlamda bir haritasıdır. İçinde bütün içerikleriniz bulunmaktadır.

Site haritasının farklı türleri olabilir. Yazılar, sayfalar, görseller, kategoriler, etiketler, yazarlar gibi türlerinin yanı sıra, e ticaret yapıyorsanız ürünlerle ilgili de sitemap dosyanız olabilir.

Bir de Site Haritası Dizini vardır. Bu dosya da xml biçiminde olup web sitenizdeki bütün sitemap dosyalarının çatısını oluşturur, onları içinde barındırır.

Peki bu dosya ne işe yarar? Bu dosya, web sitenizi arama motorlarına tanıtmakta kritik bir rol oynar. Bu sayede arama motorları; en bilinenden, en kıyıda köşede kalmış bütün içeriklerinize kadar web sitenizdeki her şeyi tarayabilir ve arama yapan insanlara gösterebilir. Yani SEO’nun temel taşı olan işlemlerden biridir.

SEO nedir ve neden gereklidir?

Sitemap oluşturma işlemleri

Hadi şimdi web sitemiz için sitemap (site haritası) oluşturalım. İşte, birkaç popüler web site oluşturma aracı için rehberiniz:

WordPress

WordPress’te çeşitli eklentilerle xml sitemap dosyası oluşturmak çok basittir. Bu alanda öne çıkan iki eklenti var. Birincisi, WordPress’le ilgili SEO da dâhil olmak üzere pek çok şeyi yapabileceğiniz Jetpack eklentisi. Diğeri ise bence dünyanın en iyi SEO eklentisi olan Yoast.

Her iki eklentiyle de site haritası oluşturmak mümkün. Ancak, bu iki eklentiyi aynı anda kullanıyorsanız ikisinden birinin site haritası özelliğini kapatmanızı tavsiye ederim. Böylece aynı işi yapıp çakışmalarını ve sorunlara neden olmalarını önlemiş olursunuz.

İki eklentinin site haritası özellikleri arasında bazı farklılıklar var. Jetpack, içinde birkaç site haritasının bulunduğu bir dizin oluşturmanın yanı sıra ayrıca haberler için de bir harita oluşturuyor. Yoast ise bütün haritaları aynı dizine dâhil ediyor.

Bir başka önemli fark ise Jetpack’in, sitenizdeki görseller için de bir site haritası oluşturması. Yoast ise bunu yapmıyor. Çünkü diğer site haritalarının içinde görsellerin de indekslendiğini söylüyor. Eklentinin geliştiricileri bu konuda Google geliştiricilerinin tavsiyelerine uyduklarını söylüyor.

İki eklentiden hangisiyle site haritası oluşturacağınız size kalmış. Nasıl yapılacağına bakalım:

Jetpack: Eğer sitemap dosyanızı Jetpack ile oluşturmayı tercih ettiyseniz, WordPress yönetim panelinizin solundaki menüde Jetpack’i açın ve Ayarlar’a girin. Trafik sekmesine gelin ve aşağı inin. Burada site haritaları kısmını göreceksiniz. Altında ise XML site haritalarını oluştur butonu var. Bunu etkinleştirerek site haritalarınızın linkini alabilirsiniz.

Jetpack Sitemap özelliği
Jetpack Sitemap özelliği

Yoast: Yoast ile bu işi yapmayı tercih ettiyseniz yönetim panelinizin en üstündeki Yoast simgesine ya da sol menünün alt tarafındaki SEO butonuna tıklayın. Açılan sayfada, özellikler sekmesine gelin. Burada XML site haritaları kısmı var. Altındaki açık ve kapalı butonları ile açıp kapatabilirsiniz. Eğer açtıysanız yanındaki soru işaretini tıklayın. Burada bir paragraf açılacak ve paragraftaki XML site haritanızı görüntüleyin linkine tıklayın. Böylece site haritaları dizininize gidebilirsiniz.

Yoast Site Haritası
Yoast Site Haritası

Shopify

Dünyanın en popüler e ticaret sitesi oluşturma platformu Shopify da pek çok SEO aracına olanak tanır. Shopify’da sitemap oluşturma işi otomatik düzenlenmiştir. Eklenti kurmak, eklentiyi ayarlamak vb. işlerle uğraşmazsınız. Shopify zaten haritanızı oluşturuyor.

Peki onu nerede bulabilirsiniz. Tabii ki sitenizin kök dizininde. Diyelim ki Shopify ile oluşturduğunuz pizzakutulari.com adlı bir alışveriş siteniz var. Bu durumda site haritaları dizini pizzakutulari.com/sitemap.xml adresinde bulunur.

Wix

Site kurmayı kolaylaştıran ve her türden sitenin kurulabildiği Wix.com da size sitemap kullanma olanağı sağlar. Burada da bu iş, Shopify’daki gibi otomatiktir. Yukarıdaki örnek aynen geçerlidir. Diyelim ki pizzakutulari.com adlı bir alışveriş siteniz var. Bu durumda site haritaları dizini pizzakutulari.com/sitemap.xml adresinde bulunur.

Burada ek bir bilgi vermek gerek. Wix’in Wix SEO Wiz adlı bir SEO aracı var. WordPress’teki Site Kit eklentisine benziyor ama biraz daha iyi. Bu eklenti ile sitenizi, Google Search Console’a kaydedebiliyorsunuz ve site haritanız Google’a otomatik gönderiliyor.

Magento

Eğer Magento ile bir e ticaret sitesi kurduysanız, sitemap dosyanızı sizin oluşturmanız gerekiyor. Neyse ki bu çok kolay bir iştir.

Web sitenizin yönetici menüsüne girin. Marketing > SEO & Search > Site Map yolunu takip edin. Add Site Map butonuna tıklayın. Site haritanız için bir isim ve bir bağlantı yolu belirleyin ve Save&Generate (Kaydet&Oluştur) butonuna tıklayın. Birkaç dakika içinde haritanız hazır olacaktır.

Diğer platformlar

Neredeyse her platform ve hazır web site aracının bir site haritası oluşturma aracı vardır. Onların kendi yönetici panellerine ve eğitici belgelerine göz atabilirsiniz.

Eğer site haritası özelliğine sahip bir altyapınız yoksa endişelenmeyin. Onlar için de bir çözüm var: Sanal âlemde, bir sürü site haritası oluşturma sitesi var. Birini seçebilirsiniz. Kararsızsanız XML-Sitemaps’ı tavsiye ederim. Oldukça kolaydır, alan adınızı girin ve hemen oluşturmaya başlayın. Site size yol gösterecek.

Sitemap oluşturuldu, ya sonra?

Site haritanızı oluşturdunuz. Bir sonraki adımınız onu arama motorlarına göndermek. Google için Google Search Console’u kullanabilirsiniz. Dünkü yazımızda Google Search Console’u nasıl kullanacağımızı anlatmıştık.

Bakınız: Google Search Console nasıl kullanılır?

Ya diğer arama motorları?

Microsoft Bing için Bing Webmaster Tools ve Yandex için Yandex.Webmaster kullanabilirsiniz.

Bu araçlara kaydetmek için XML dosyasını indirmenize gerek yok. Web sitenizdeki site haritalarının ya da harita dizininin linkini kopyalamanız yeterli. Sonra bu araçların site haritası bölümüne linki yapıştırmanız yeterli. Böylece arama motorları web sitenizi taramaya başlayacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yorum yazın

%d blogcu bunu beğendi: