Google Search Console nasıl kullanılır?

SEO yapmak; doğru anahtar kelimeyi bulmak, onu doğru şekilde kullanmak, iç ve dış bağlantılamayı yapmak ve backlink bulmakla sınırlı bir konu değildir. İçeriğinizi arama motoruna tanıtmanız da gerekmektedir. Google arama motoru için bu işi Google Search Console ile yapıyoruz. Öyleyse hadi gelin, bunu nasıl kullanacağımıza bir göz atalım.

Google Search Console ne işe yarar?

Öncelikle, Google Search Console ‘un tam olarak ne işe yaradığını anlayalım. Bu araç, Google’ın web sitenizi daha iyi taramasına yardımcı olan bir araçtır. Bazı büyük arama motorlarının buna benzer araçları vardır.

Çünkü içeriğinizi her ne kadar SEO kurallarına uygun oluştursanız da Google’ın onu doğru bir şekilde taraması tek başına pek kolay değildir. Ona bu konuda yardımcı olmanız gerekiyor. Ayrıca web sitenizin arama performansını görebileceğiniz ve olası hataları denetleyebileceğiniz bir yönetim paneline ihtiyacınız var.

Google Search Console size bunları sağlıyor. Bu aracı kullanarak site haritanızı Google’a tanıtabilirsiniz. Google arama motoru ve Google Haberler’den gelen trafiği görebilirsiniz. Taranmasında sorun yaşadığınız sayfaları ayrıca doğrulamanız mümkün. Önemli web verilerini görüntülemek, yayından kalkan sayfalarınızı Google veri tabanından silmek de mümkün.

Google’ın bu aracı, rakip arama motorlarınınkine göre (Bing, Yandex vb.) daha sade görünüyor. Onlarda olan bazı özellikler burada yok. Çünkü Google’ın sistemi o özellikleri gerekli görmüyor. Nedir bunlar? Robots.txt dosyası kullanımı ve URL gönderme aracı.

Söz konusu Google’sa bunlara pek ihtiyacınız yok ama Bing’deki Anahtar Sözcük Araştırma burada da olsaydı güzel olurdu. Onun yerine Google ADS’nin içindeki Anahtar Kelime Planlayıcı ile yetiniyoruz ve yeterli bulmayanlar Semrush aboneliği satın alıyorlar.

Bu araç, başarılı bir SEO çalışması için olmazsa olmazdır. Ve ister e ticaret sitesi, ister içerik sitesi olsun, SEO yapmalısınız.

Bakınız: SEO nedir ve neden gereklidir?

Google Search Console doğrulaması

Google Search Console ‘u web siteye kurmak son derece kolaydır. Bunun için iki yöntem göstereceğim. Birinci yöntem, WordPress dâhil olmak üzere bütün siteler için kullanılabilir. İkinci yöntem ise sadece WordPress’e özel daha kolay bir yöntemdir.

Birinci yöntem: Öncelikle buradan resmî sitesine giriş yapıyoruz. Ve yeni mülk ekliyoruz. Alan adı kısmından sitenizin ana sayfasının adresini ekleyebilirsiniz.

Ardından size, web sitenize yerleştirmeniz için bir doğrulama kodu verecek. Bu kodu web sitenizin HTML kodlarının <head> </head> kısmına yerleştirmeniz gerekiyor. WordPress için konuşacak olursak bu kısım, header.php dosyasının içinde bulunuyor.

Böylece sitenizi doğrulamış olacaksınız.

İkinci yöntem: WordPress kullanıcıları için daha kolay bir yöntem de var. Google tarafından geliştirilmiş olan Site Kit adlı eklentiyi sisteminize kurabilirsiniz. Bu eklenti ile Google Search Console, Google Analytics, Page Insight ve Adsense kurulumunuzu tamamlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey Google hesabınızla oturum açmak.

Bu kolay yöntem WordPress içindi ama Shopify, Wix ve Magento için de kolaylaştırıcı yöntemler bulabilirsiniz.

Site haritasını göndermek

Şimdi yapmanız gereken başlıca şey, web sitenizin haritasını Google Search Console ‘a yüklemek. Site haritası, web sitenizdeki bütün içeriğin veri tabanıdır. En çok ziyaret edilen sayfalarınızdan, en kıyıda köşede kalmış sayfalarınıza kadar, bütün metin ve medya dosyalarınızın şemasını barındırır.

Sitemap (site haritası) nedir ve nasıl oluşturulur?

Eğer WordPress tabanlı bir web siteniz varsa Jetpack ya da Yoast eklentileri aracılığıyla site haritanızın bir bağlantısını alabilirsiniz. Eklenti ayarlarına bakmanız yeterli.

Shopify, Magento, Wix vb. ise kendi araçlarında ve eklentilerinde SEO araçları barındırıyorlar. Oraya göz atabilirsiniz. Farklı bir sisteminiz varsa, site haritasını kendiniz oluşturmak zorundaysanız XML Sitemaps adresine göz atabilirsiniz. O adresten, Google için bir site haritası oluşturabiliyorsunuz.

Şimdi, elinizde bir site haritası dizini olacak. Bu dizinin içinde birbirinden farklı site haritaları var. Dizin ise hepsini kapsıyor. Size lazım olan da hepsini kapsayan site haritası dizininin URL’si.

Bu URL’yi kopyalayın, Google Search Console ‘un web sitesine gidin. Sol taraftaki menüde Site Haritaları başlıklı bir bölüm var. Bu kısma girip, buraya yapıştırmanız yeterli.

Böylece web siteniz Google tarafından taranmış olacak. Site haritasını daha sonra tekrar göndererek web sitenizdeki yenilikleri Google’a işleyebilirsiniz ama bence bu gerekli değil. Google zaten, her gün bir kere site haritanızı yeniden tarayacak. Bunu, size “son okuma tarihi” şeklinde gösterecek. Yeniden göndermeyi, teknik bir problem yaşamanız durumunda tercih edebilirsiniz.

Yönetim panelinde gezinmek

Gelelim Google Search Console ‘un yönetim paneline. Burası oldukça anlaşılır bir yapıya sahip. Soldaki menü size zaten ihtiyacınız olan her şeyi sunmakta.

Ön İzleme: Özet bir rapor sunar.

URL denetimi: Sitenizdeki herhangi bir sayfanın Google’a gönderilip gönderilmediği hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Arama sonuçları: Google Analytics ile entegre çalışır. Google arama motorundaki performansınız, kaç kere arandığınız, kaç kere tıklandığınız, hangi arama terimlerinin size isabet ettiği, hangi sayfalarınızın tıklandığı, gelen ziyaretçilerin ülkesi ve kullandıkları cihaz türü gibi daha ayrıntılı bilgileri buradan alabilirsiniz.

Google Haberler: Google’ın haber arama motorunda ve Google News (Google Haberler) uygulamasında, kaç kere göründüğünüz ve tıklandığınız ile yukarıdaki gibi bazı demografik verileri buradan edinebilirsiniz.

Kapsam: Sayfalarınızın Google tarafından taranması, taranma hataları, hariç bırakılmalar gibi konularla ilgili bilgileri buradan edinebilirsiniz.

Site haritaları: Site haritalarınızı buradan yükleyebilir ve yönetebilirsiniz.

URL kaldırma: Web sitenizdeki bir sayfayı Google arama sonuçlarından silmek isterseniz bu bölümden talepte bulunabilirsiniz.

Önemli web verileri: Web sitenizin performansı ile ilgili çeşitli istatistikler.

Mobil kullanılabilirlik: Web sitenizin mobil tarayıcılardaki performansı ve varsa görüntüleme hataları ile ilgili bilgiler.

AMP: Eğer AMP kullanıyorsanız ve varsa AMP sorunlarınızı buradan görebilirsiniz.

İçerik haritaları: Taranma sorunları yaşayan sayfalarınızla ilgili istatistikler.

Google Sitelinks arama kutusu: Web sitenizin içinde arama yapmak için bir Google arama kutusu kullandıysanız onunla ilgili istatistikleri buradan edinebilirsiniz.

Manuel işlemler: Sorun varsa buradan görebilir ve düzeltebilirsiniz.

Güvenlik sorunlar: Sitenizin güvenliği ile ilgili bir problemin olup olmadığını görmenizi sağlar.

Bağlantılar: Hangi sayfanızın ne kadar çok iç ve dış bağlantı aldığını görmenizi sağlar.

Ayarlar: Sitenizin doğrulanıp doğrulanmadığını, kullanıcıları ve izinleri, tarama isteklerini buradan görebilirsiniz. Ayrıca sitenizin adresi değiştiyse burayı kullanarak yeni adresi Google’a bildirebilirsiniz.

Ve son olarak ekranın sağ üstündeki çan simgesine dikkat edin. Burada bildirimler var. Bilmeniz gereken bir durum olduğunda burada göreceksiniz.

Son söz

Google Search Console, web sitenizin SEO işlemlerinde önemli bir yere sahip. Eğer bunu kullanarak site haritanızı tanıtmazsanız Google’a yardımcı olmuyorsunuz demektir. Bu durumda Google da sizin, potansiyel okur kitlenize ulaşmanıza yardımcı olamayacaktır. Sitenize bir SEO eklentisi kurmak, içeriklerinize tek tek SEO yapmak iyidir ama onu Google’a tanıtmalısınız.

Bu araç sadece bir SEO aracı değildir, aynı zamanda istatistik aracıdır. Eğer Google Analytics size çok fazla karmaşık geliyorsa buradan daha basit istatistikler edinebilirsiniz.