Jeff Bezos, Amazon’un CEO’luğundan istifa edecek

Jeff Bezos, icra başkanlığına geçecek. Amazon Web Services CEO’su Andy Jassy, ​​ABD’nin en büyük çevrimiçi perakendecisinde CEO olarak görevi devralacak.

Amazon.com Inc., kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’un 2021’in 3. çeyreğinde CEO’luktan istifa edeceğini ve yönetim kurulu başkanlığına geçeceğini duyurdu. Bulut bilişim birimi Amazon Web Services’in şu anki CEO’su Andy Jassy, ​​Amazon’un yeni CEO’su olarak görevi devralacak.

Amazon, Bezos altında bir kitapçıdan ABD’nin en büyük çevrimiçi perakendecisine dönüştü ve 2020’de 386.06 milyar dolar hasılat elde etti ve 21.33 milyar dolarlık net gelire sahip oldu. Amazon’un, pazar yeri satıcılarından topladığı komisyon ve ücretlerin yanı sıra kendi envanterinden ve Amazon Prime üyeliği gibi tüketicilere sunduğu aboneliklerden elde ettiği geliri de içeren Amazon’un çevrimiçi perakende satışları, 2020 yılında 302,99 milyar dolar olarak gerçekleşti. Digital Commerce 360 ​​tahminlerine göre, Amazon’un perakende satışları tek başına 2020’deki tüm ABD’deki e ticaret satışlarındaki büyümenin üçte birini (% 33,7) temsil ediyordu.

Bezos, bu başarıyı yaptığı buluşa borçludur.

Bezos, “Amazon, icat yüzünden olduğu şeydir” dedi. “Birlikte çılgınca şeyler yapıyoruz ve sonra onları normalleştiriyoruz. Müşteri incelemelerine, “Tek Tıkla”ya, kişiselleştirilmiş önerilere, Prime’ın inanılmaz hızlı sevkiyatına, Just Walk Out alışverişine, Climate Pledge, Kindle, Alexa, marketplace, altyapı bulut bilişim, Kariyer Seçimi ve çok daha fazlasına öncülük ettik.”

“Şaşırtıcı bir icattan birkaç yıl sonra, doğru yaparsanız, yeni şey normalleşir. İnsanlar alışıyor. Bu alışma, bir mucidin alabileceği en büyük iltifattır. Finansal sonuçlarımıza baktığınızda, aslında gördüğünüz şey, icadın uzun vadeli kümülatif sonuçlarıdır. Şu anda Amazon’un şimdiye kadarki en yaratıcı hâlini görüyorum ve bu geçiş için en uygun zaman olmasını sağlıyor.”

Amazon, e ticaret endüstrisine hükmediyor ve bu, sürekli başarısını sağlamak için bir temel oluşturdu.

Örneğin, Amazon’un ücretli üyelik programı Amazon Prime, Consumer Intelligence Research Partners’ın (CIRP) anket tahminlerine göre 126 milyon üyeye sahip. Yıllık 119 dolarlık üyelik, tüketicilere ücretsiz iki günlük nakliye, ücretsiz market teslimatı, dijital eğlenceye erişim, fotoğraf depolama ve daha fazlasını içeren avantajlar sağlar.

Bir müşteri üye olduğunda üyeliğini iptal etme olasılığı düşüktür. Örneğin, CIRP’ye göre deneme üyeliğine kaydolan tüketicilerin %64’ü ücretli üyeliğe geçiyor ve tüketicilerin %93’ü bir yıl sonra program için ödeme yapmaya devam ederken, %98’i programa kayıt olduktan sonra iki yıl boyunca asil üye olmaya devam ediyor.

Prime üyeliğinin avantajlarından biri, iki günlük (veya daha hızlı) ücretsiz gönderimdir. Amazon, teslimat ağını yüzlerce lojistik tesisi ile kontrol ederek ve paketleri kendisi teslim ederek bunu garanti edebilir. Bank of America Global Research’ün raporuna göre Amazon, 2019’da ABD’li tüketicilere gönderdiği 4,5 milyar paketin 2,3 milyarını teslim etti.

Bugün Amazon’un hakimiyeti çevrimiçi perakendecilikten çok daha fazlası. Bulut bilgi işlem birimi Amazon Web Services, kârın ve işletme gelirinin ana kaynağıdır. Kitap, bakkal, genel mallar ve marketler dâhil düzinelerce fiziksel mağazanın yanı sıra Whole Foods marketler zincirinin sahibi ve işletmecisidir.

Digital Commerce 360’ın genel yayın yönetmeni Don Davis, “Jeff Bezos çevrimiçi alışverişte devrim yarattı” diyor. “Ve o, sadece perakendeciliği değil, her türden kuruluşun Amazon Web Hizmetlerinden faydalanarak, bilgi işlem kaynaklarını yönetme biçimini dönüştürmek için kullandığı bu temeli inşa etti. Bulut bilişimde lider. Şimdi büyük teslimat hizmetlerini üstleniyor. Çeyrek asırlık olağanüstü bir başarı.”

Ve Bezos, Amazon’un, insanları etkilemeye devam edeceğine söz veriyor.

CNBC’ye göre Jeff Bezos, çalışanlara yazdığı bir mektupta, “Amazon gelecek için daha iyi konumlandırılamaz” dedi. “Tıpkı dünyanın bize ihtiyacı olduğu gibi tüm silindirlere ateş ediyoruz. Boru hattında şaşırtıcı olmaya devam edecek şeyler var. Bireylere ve kuruluşlara hizmet veriyoruz ve iki eksiksiz sektöre ve tamamen yeni bir cihaz sınıfına öncülük ettik. Makine öğrenimi ve lojistik kadar çeşitli alanlarda lideriz ve Amazon’un bir fikri yeni bir kurumsal beceri gerektiriyorsa, onu öğrenecek kadar esnek ve sabırlıyız.”

Amazon, en büyük Kuzey Amerika çevrimiçi perakendecileri sıralaması olan Digital Commerce 360’ın İlk 1000 listesinde 1 numaralı perakendecidir.

Kaynak: Digital Commerce 360